Koniec świata w Breslau

Marek Krajewski Wydawnictwo: Znak Cykl: Eberhard Mock (tom 2) Seria: Czarny kryminał kryminał, sensacja, thriller
2011-05-16
kryminał, sensacja, thriller
2011-05-16
Czarny kryminał
literatura polska

Mock dostaje do rozwiązania kolejną tajemniczą sprawę dotyczącą seryjnych morderstw. Tym razem ścigany obok swoich ofiar pozostawia kartki z kalendarza, które są prawdopodobnie podpowiedzią dotyczącą tego, kiedy zbrodnia została dokonana. Oprócz przebiegłego przeciwnika Mock musi się zmierzyć również z problemami osobistymi, nie układa mu się w związku, w wyniku czego...

no i znowu inspektor Mock w akcji. ciekawym zabiegiem jest to, że w każdej następnej części mamy do czynienia z coraz młodszym bohaterem, a wydarzenia dzieją się wcześniej. Akcja rwie z kopyta, Mock jest bezwzględny, ukierunkowany i twardy. Polecam brudne zaułki Breslau.

Zdecydowanie lepsza część od pierwszej. Czytało się ją dużo ciekawiej, fabuła nie męczyła tak jak w pierwszym tomie.

Bardzo fajnie się czyta tę pozycję.

To moje pierwsze spotkanie z radcą Mockiem. Postać ta nie wzbudziła w ogóle mojej sympatii. Nie wiem, jak wiecznie pijany mógłby błyskotliwie rozwiązywać jakiekolwiek zagadki. Cud boski że w stanie upojenia mógł funkcjonować. Tym niemniej kibicowałam mu w znalezieniu mordercy. Interesujące przedstawienie życia w przedwojennym Wrocławiu.

Moja fascynacja nie ustaje.
Odwykła od recenzowania, powracam do swojego trybu opiniowania, ponownie odwołując się do debiutu Krajewskiego. Kiedy miałam przyjemność i sposobność wysłuchać wywiadu pisarza dotyczącego "Mocka", autor przypomniał mi wrażenia, jakie towarzyszyły mi podczas lektury jego pierwszej książki. Ja też polubiłam Anwaldta. Ja również odniosłam wrażenie,...

Hmmmmm... takiego wkurwa (!) na traktowanie kobiet na początku XXw. dawno nie miałem. Poza tymi emocjami - dobre dzieło - audiobook.

Musiałem do niej wrócić po latach. Musiałem sobie przypomnieć, o co chodziło z żoną Mocka. Czytałem opinie, że to najsłabsza książka z serii o Mocku. Nie wiem, czego ludzie krytykujący się spodziewają? Liryki, opisów piękna przyrody, filozofii czy może rozważań o sensie istnienia? Mnie tam wciągnęła, jak każda Pana Marka. Jest tu wszystko, co lubię. No i za oknem zima jak...

Jedna ze słabszych książek w serii z Mockiem bo intryga kryminalna jest w niej wyjątkowo niewiarygodna, nie ratuje książki ciekawy opis nocnego życia przedwojennego Wrocławia.

Jedyne co mnie zaintrygowało to tak wysoka ocena tej książki. Zagadka kryminalna? Naciągana i nudna. Opisy i klimat przedwojennego Wrocławia? Znikome. Główni bohaterowie? Nijacy. Fabuła? Chaotyczna, nieścisła, irytująca. Ciężko mi w tej książce znaleźć jakieś plusy. Umęczyła mnie swą ciężkością, nudnością i w sumie prostactwem. Niestety, ale wielkie rozczarowanie.

Dyskusje

4 947