Dżuma w Breslau

Okładka książki Dżuma w Breslau
Marek Krajewski Wydawnictwo: Znak Cykl: Eberhard Mock (tom 5) Seria: Czarny kryminał kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Eberhard Mock (tom 5)
Czarny kryminał
Znak
2015-09-21
2007-01-01
literatura polska dżuma Breslau Wrocław

Okładka książki Aleja samobójców Mariusz Czubaj, Marek Krajewski
Ocena 6,1
Aleja samobójców Mariusz Czubaj, Mar...
Okładka książki Róże cmentarne Mariusz Czubaj, Marek Krajewski
Ocena 6,5
Róże cmentarne Mariusz Czubaj, Mar...

Dobry kryminał retro, powinien się charakteryzować wyczuwalnym klimatem dawnych epok. Manierami bohaterów, stylem bycia i odzieniem prosto z Żurnala. Aby wszystko miało się udać i „zaskoczyć”, rzeczą fundamentalną jest dobry research. Moja przygoda z kryminałami Marka Krajewskiego, sięga kilku lat wstecz. Moją styczność z jego książkami darzę szacunkiem, estymą i atencją. Proza polskiego pisarza kolokwialnie mi „podchodziła”, Więc jak sprawa się ma z piątym tonem opowiadającym o niepokornym stróżu prawa Eberhardzie Mocku? O tym za chwilę wpierw przybliżę zarys fabularny powieści. Wrocław, lata 20. XX w. W makabrycznych okolicznościach giną dwie prostytutki. Podejrzenia padają na nadwachmistrza Eberharda Mocka. Przyparty do muru Mock chce dowieść prawdy i nie cofnie się przed niczym, nawet jeśli na drodze do sprawiedliwości stanie mu tajemne bractwo. Od czego by tu zacząć… może od tego jakim wielkim rozczarowaniem okazała się niniejsza powieść. W najważniejszym aspekcie powieść „poległa”. Bowiem samo zestawienie śledztwa z innymi nitkami fabularnymi wypada naprawdę słabo. Wątek kryminalny został zupełnie zmarginalizowany, rzucony w kąt i potraktowany po macoszemu. Zupełnie niepotrzebnie „rozcieńczony”, przez niepotrzebne wątki i nic nie wnoszące dialogi. Natomiast sam suspens, okazał się mdłym i mało atrakcyjnym elementem powieści. Mogłoby się wydawać, że wątek tajemnego bractwa nada powieści fabularnego sznytu grozy i wielowarstwowej kabały, ale nic z tych rzeczy. Sam jestem wielkim miłośnikiem takich motywów notabene uwielbiam powieści Dana Browna, ale niestety Marek Krajewski w tym aspekcie zupełnie mnie zawiódł. Tworząc „twór”, który zamiast intrygować i napawać niepokojem, okazał się opowiastkom bez dynamiki, polotu i konceptu. Reasumując, powieść niestety bardzo słaba. Trudno się doszukać jakichkolwiek pozytywów. Dosyć ciekawy pomysł na fabułę, ale potencjał zmarnowany. Powieść okazała się „pusta” i wyprana z emocji. Jak na lekarstwo było momentów przyśpieszenia i zaskoczenia. Powieść do zapomnienia. Nie polecam.

Ciekawie napisana chociaż nie polubiłam głównego bohatera, to przeczytałam z zainteresowaniem.

Chyba na tym tomie skończę serię E. Mocka, może dam jeszcze szansę Edwardowi Popielskiemu - podobno jest lepsza.

Jak dla mnie ciekawa jest to pozycja. Książkę szybko się czytało.
Fabuła mi się podała i był to miło spędzony czas z tą książka.
Polecam wam tą książkę jeśli jeszcze nie czytaliście.

Jak dla mnie ciekawa jest to pozycja. Książkę szybko się czytało.
Fabuła mi się podała i był to miło spędzony czas z tą książka.
Polecam wam tą książkę jeśli jeszcze nie czytaliście.

Powróciłem do Breslau po dłuuugiej przerwie; jednak stęskniłem się za brudnym, tajemniczym, brutalnym, ciemnym i krwawym miastem. Było miło... choć mockowy świat wcale taki nie jest.
Fabuła toczyła się płynnie ale bez większych fajerwerków czy też odkrywania nowych postaci.

Dobry kryminał w klimacie, czyli tak jak Krajewski lubi i umie :) Nie nasyciłem się, więc niedługo sięgam po część 6. :)

jak na gwiazde polskiego kryminalu, to slabiutko. pretensjonalne, przewidywalne i z calkiem przecietnym warsztatem

Fabularnie jak dla mnie najlepsza część.
Tylko trochę porozrzucana fabuła. Trzeba czytać uważnie. Jeśli czegoś do końca nie zrozumiemy autor na końcu w prosty sposób porządkuje.
Dodatkowo wydaje mi się, że za dużo osób pobocznych pojawia się w książce. A generalnie niewiele wnoszą przy książce, która ma 250 stron.

Fabularnie jak dla mnie najlepsza część.

Na półkach: , , , ,

Wypożyczyłam następny tom przygód Eberharda Mocka, ale okazało się, że to piąty tom serii, trudno.
Przenosimy się do Wrocławia w lata dwudzieste. Eberhard Mock jest nadwachmistrza w obyczajowym wrocławskiej policji. Jego zajęciem jest kontrola prostytutek i ich alfonsów, mało satysfakcjonująca praca. Jego marzeniem jest dostać się do policji kryminalnej, ale trzeba się wykazać. Czy mu się to uda?. Dużą przeszkodą na pewno jest nadmiar wypijanego przez Mocka alkoholu, kiedy traci się świadomość. Tak się zaczyna ta powieść, nagi Mock budzi się gdzieś w krzakach i nie pamięta, co się z nim działo. Ma okazję wykazać się, gdy zostaje wezwany do brutalnego zabójstwa dwóch prostytutek. Niestety ze ścigającego staje się głównym podejrzanym tego morderstwa. Czy ktoś go wrabia, ale kto i dlaczego? Autor serwuje nam bardzo zagmatwaną zagadkę, miejscami wręcz przekombinowaną. Na scenie pojawia się tajne bractwo w przerażających ptasich maskach i strojach typowych dla lekarzy walczących swego czasu z dżumą. Tytuł nawiązuje do tego bractwa. Spotkamy też inne stowarzyszenie, do którego przynależność może się Mockowi opłacać. Czy Mock zwycięży, czy przegra to starcie?

Mock jest w tej części brutalny, mściwy, chamski, niecofający się przed szantażem i biciem, stawia się ponad prawem. Gdzieś znikła jego inteligencja, intuicja, zostało tylko cwaniactwo i spryt. Może jaki świat taka policja. Poznajemy mroczne oblicze Wrocławia, pełne ciemnych zakamarków, podrzędnych knajp i burdeli. Trafiamy też do aresztu śledczego i więzienia. Zainteresował mnie ten mroczny klimat dziejący się we przedwojennym Wrocławiu i Eberhard Mock, którego nie sposób polubić. Ciekawie też są przedstawione postacie drugoplanowe. Jak na razie seria mnie zaciekawiła i będę kontynuować.

Bohater jest ludzki, nie jest idealnym księciem. Życie jest brutalne, szybkie. Połknięta.

Zaskakująca intryga, znakomite smaczki (dosłownie) Wrocławia, fantastyczne odniesienia klasyczne i jezyk, który płynie i który doskonale się czyta.