Pisarz, który nienawidził kobiet. Podwójne życie seryjnego mordercy

John Leake Wydawnictwo: Znak Literanova literatura faktu
literatura faktu
978-83-240-1634-1
Maria Makuch
morderca psychopata historia życia

Intrygująca historia seryjnego mordercy, którą ciężko odłożyć na bok. Wciąga jak tornado.

Kiedy Stieg Larsson pisze powieściowy bestseller pod tytułem "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", wtedy nazywany jest bardzo dobrym pisarzem.
Kiedy bardzo dobry pisarz morduje 11 kobiet, 1 detektyw próbuje go doprowadzić przed oblicze sędziego, austriacki świat polityki, kultury, ludzie mediów i wymiaru sprawiedliwości łącznie z jego szefami i naczelnikiem więzienia...

Kolejna po ,,Bestii" fabularyzowana śledcza literatura faktu. Autor dokładnie przeanalizował temat a ilość ,,zrodel" z których czerpał robi wrażenie. Polecam

Niezła, lecz...trochę wyprana z emocji. Może to wina konstrukcji, ale dopiero sekwencje sądowe wywołały większy "wow". Widać, iż autor nie bardzo wiedział z jakiej perspektywy przedstawić (anty)bohatera i w efekcie wyszedł chaotyczny zapis kilku osób.

Austria jest jednym z tych krajów, które cieszą się stosunkowo niskim wskaźnikiem przestępczości. Wszystkie brutalne zbrodnie odbijają się w kraju oraz poza jego granicami głośnym echem. Mieszkańcy Austrii są wciąż wrażliwi na ludzką krzywdę, przede wszystkim dlatego, że nie widzą jej na co dzień. Ostania wielka ujawniona zbrodnia to czyny Josepha Fritzla, której szczegółów...

Nie sądzę, żeby tę książkę należało odczytywać jako wyraz fascynacji seryjnym mordercą, ale jako przestrogę. Nie ma w niej sympatii dla postaci Unterwegera - jawi się tutaj on przecież jako egotyczny, zimny psychopata, który świetnie opanował sztukę manipulowania ludźmi i opinią publiczną. Leake podejmuje się przy okazji próby odpowiedzi na kłopotliwe pytanie, dlaczego ktoś...

Jak krew z nosa.

Znam historie tego seryjnego mordercy, siadając do ksiązki wiedziałam o czym bede czytała, spodziawałam się jednak wiecej opowieści niż suchych faktów, przytłoczył mnie nadmiar nazwisk, dat, nazw własnych. Ksiazka jest jakby reportazem na dany temat. No mój błąd, sądziłam że siadam do powieści napisanej na podstawie życia Jacka Unterwegera.
Niemniej książkę przeczytałam,...

Jack Unterweger był pierwszym seryjnym mordercą w historii Austrii. Był także osobą publiczną, która zjednała sobie nie tylko grono wiedeńskich intelektualistów, ale także paru wysoko postawionych polityków. Wielu z nich, w tym Elfriede Jelinek, nie wiedziało oczywiście o tym, że człowiek w którego przemianę tak mocno wierzyli, nigdy nie przestał być niebezpiecznym zabójcą,...

Historia bardzo ciekawa i wciągająca, zwłaszcza, że oparta na faktach, jednak mam wrażenie, że przeczytałam bardzo szczegółowy reportaż zamiast dobrze napisanej książki. Nie jest to też spojrzenie w umysł mordercy jak zapewnia okładka to zbiór suchych faktów na temat zbrodni Jack'a Mimo to, polecam lekturę, gdyż przedstawia niewątpliwie ciekawą historię.

Dyskusje

1 290
  • Chcę w prezencie
  • 2013
  • 2012
  • Literatura faktu
  • 2014
więcej mniej

John Leake Pisarz, który nienawidził kobiet. Podwójne życie seryjnego mordercy Zobacz więcej