Pozłacana rybka

Stentor
2007-01-01
2007-01-01
powieść młodzieżowa polska

Po przeczytaniu książki „Pozłacana rybka” miałam ochotę krzyczeć, że to nie tak powinno się skończyć. Długo się zastanawiałam, co mam napisać w recenzji, bo ta historia naprawdę skłania do refleksji.

Cała historia jest niezwykle wzruszająca. Porusza bardzo wiele wątków – rozwód rodziców i życie na dwa domu, pierwsze zauroczenie, kryzys w przyjaźni i problemy w klasie, no i śmiertelna choroba. No wszystko wpływa na zmianę myślenia Alicji.

Tą książkę długo pamięta się jeszcze po zakończeniu. I czuć lekki żal do tytułowej pozłacanej rybki.
Z pewnością jest bardzo wartościową lekturą.

Dorastanie, rozwód rodziców, rodzinna patchworkowa, śmierć brata, narkotyki, anoreksja, alkoholizm, pierwsza miłość...
Bardzo skondensowana treść, nawet dla czterdziestolatka, który bardziej identyfikował się z Rodzicami niż z bohaterką.
Dobrze, że poruszono tematy, szkoda, że forma tak bardzo osadzona jest w latach dwutysięcznych - Małysz, Cugowscy, Ich Troje - niestety trącą myszką. A szkoda bo problemy poruszane w książce są wciąż aktualne.

Trzeba "swoje" przejść, bo życie zazwyczaj oferuje tylko pozłacane rybki. Świetna powieść, nie tylko dla młodzieży!

Zgadzam się z poprzednimi komentarzami. Wszystko na raz poruszone niestety w skrócie telegraficznym a szkoda.

❗TW: anoreksja, rozwód, śmierć, choroba, narkotyki

Książka smutna i poruszająca wiele ważnych tematów, ale jednocześnie było tego za dużo. Wątek narkotyków wśród dzieci, nie wiem po co tu był, skoro nie został rozwinięty. Tak samo temat anoreksji bardzo spłycony, nie wierzę w to, że dziewczyna w tak młodym wieku tak szybko z tego wyszła i to dlatego, że ktoś z nią porozmawiał??
Moim zdaniem wystarczyłyby tylko tematy rozwodu i choroby, które zostały dobrze rozwinięte.

❗TW: anoreksja, rozwód, śmierć, choroba, narkotyki

Książkę czytałam dawno i popłakałam się, choć mi się to nie zdarza, dlatego bardzo utkwiła mi w pamięci, mam nawet autograf pisarki, choć książka jest dla młodzieży. Szkoda, że Basia Kosmowska pisze główni dla dzieci.

Kolejna wzruszająca książka Barbary Kosmowskiej. Autorka porusza trudne tematy, gdzie takie historie niestety dzieją się obok nas. Napisana lekko i przyjemnym,prostym językiem. Oprócz dramatów które ściskając serce, mamy w książce mnóstwo małych iskierek, które utwierdzają nas w przekonaniu że życie jest naprawdę piękne. Sięgając po tą pozycję trzeba mieć na uwadze, że jest to bardzo smutna opowieść, która potrafi wycisnąć niejedną łzę.
Jednak uważam że naprawdę warto.

Teoretycznie nic złego w tej książce nie było. Jednak gdyby mnie ktoś zapytał o czym ona jest to ciężko mi powiedzieć. Zwykłe życie dziewczyny, nic wielkiego się nie wydarzyło. W opisie jest, że tej historii się nie zapomina lecz ja już zaczynam. Zwykła codzienność.

Najlepsza młodzieżówka, jaką czytałem.

Najlepsza młodzieżówka, jaką czytałem.

Historia głównej bohaterki bardzo pociągająca, choć czytałam ją stosunkowo dawno to nadal pamiętam dokładnie fabułę. Szczerze polecam😊

• Lektury
  • Młodzieżowe