rozwiń zwiń

Harry Potter i Komnata Tajemnic

Okładka książki Harry Potter i Komnata Tajemnic
J.K. Rowling Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Harry Potter (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2000-09-15
Andrzej Polkowski
Harry Potter magia przygoda Mary Grandpre

Na półkach: , , , , ,

Rozpoczynamy drugi rok nauki w Hogwarcie…

Komnata tajemnic to jedna z moich ulubionych części serii HP. Dlaczego? Po latach stwierdzam, że głównie ze względu na klimat tajemnicy związanej z Komnatą, do tego fascynująca legenda z nią związana i potwór czający się gdzieś w mroku. Ta część, mam wrażenie, odznacza się też większą dynamiką akcji niż poprzednia, a poza tym powracamy do bohaterów, których poznaliśmy i pokochaliśmy w pierwszym tomie.

Co do bohaterów to niezmiernie irytował mnie Lockhart. Jest to druga, po Umbridge, najbardziej wkurzająca mnie postać z całego uniwersum (nawet sobie nie wyobrażacie, jak mnie ucieszyło to, że skończył jak skończył :D).

HP to seria ponadczasowa, seria wywołująca ogrom ciepła w moim sercu i do której wracam z utęsknieniem. To tak, jakby uściskać najlepszego przyjaciela, po latach niewidzenia, o którym ciągle się myślało w czasie jego nieobecności.

Kocham!

Rozpoczynamy drugi rok nauki w Hogwarcie…

Jest super

Jest super

Na półkach: , , , ,

Cudowna, choć nie przeraziła mnie tak jak gdy czytałam ją parę lat wcześniej. Wciąż podtrzymuje moje słowa odnośnie pobieżnego opisania wydarzeń, jak to miało miejsce w pierwszej części, ale nadal uwielbiam, bo te książki są dla mnie jak spotkanie przyjaciela, którego dawno nie widzieliśmy.

Wracam co jakiś czas do całej serii - to wspaniała odskocznia od ponurej, mugolskiej rzeczywistości. Uciekam do Hogwartu za każdym razem kiedy zaczyna przygniatać mnie depresja i stres.

Jeśli pierwsza część była znakomita, to Komnata Tajemnic musiała być wciągająca chociaż w połowie tak bardzo jak Kamien Filozoficzny.
Książka przeczytana tak na prawde jednym ciągiem z małą przerwą. Świetnie napisane rozdziały i mrożące krew w żyłach pojedynki. Zasłużona ocena 10.

"We śnie człowiek znajduje się we własnym świecie.Czasem pływa w głębokim oceanie,a czasem robi pierwszy krok w chmurach."

¯Drugi tom przygód najpopularniejszego czarodzieja wszech czasów, czyli Harrego Pottera. Czy jest lepsza niż poprzedni tom?

Harry Potter i jego przyjaciele są na drugim roku w Hogwarcie, gdy spotykają ich kolejne niebezpieczeństwa. Czy znów uda im się je pokonać? A może nie podołają temu zadaniu?

Tą część również bardzo szybko i przyjemnie mi się czytało i uważam, że jest lepsza niż pierwsza część. Dlaczego? Według mniej są zabawniejsze fragmenty, ciekawsza akcja oraz lepszy punkt kulminacyjny. Jednak dalej mam pewne "ale" co do treści (podobne jak w pierwszym tomie). Pomimo tego, że niekiedy gubiłam się w treści i pojawiła się podobne sprzeczności co w pierwszym tomie to dalej twierdzę, że jest to bardzo fajna książka, którą polecam na zastój czytelniczy!

Ocena: 7,5/10

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo mi się spodobała ta książka

Bardzo mi się spodobała ta książka

Gilderoy Lockhart jest najbardziej wkurzającą postacią w całej serii. To moje pierwsze przemyślenie po ponownej lekturze “Komnaty tajemnic”. Nie lubiłam gościa ani dziesięć lat temu podczas czytania, ani teraz. W filmie też go nienawidzę (co w tym przypadku akurat oznacza, że Branagh zagrał go wyśmienicie). #changemymind

Druga część sagi od zawsze była poza “Zakonem Feniksa” tą najmniej przeze mnie lubianą. Chyba wynika to ze zrażenia do początkowych scen - latający tort był dla mnie zawsze żenujący. Podobnie sam wątek tajemniczej komnaty jakoś do mnie nie przemawiał. Za to sama postać potwora/ bazyliszka już tak.

Nie umiem przestać odtwarzać sobie w głowie scen z filmu, co bardzo mnie wkurzało w tym przypadku wkurzało, bo chociażby wszelkie teksty Hermiony w mojej wyobraźni wybrzmiewały z irytującą manierą aktorki dubbingującej postać młodej czarownicy.

P. S. Wujkiem Vernonem mogłyby zainteresować się służby ochrony zwierząt, bo czy zmuszanie Harry’ego do przetrzymywania Hedwigi w klatce nie łapie się pod znęcanie?

Druga część sagi od zawsze była poza “Zakonem...

Mrocznie, ciekawiej i treściwiej.
Powoli wgryzamy się w fabułę i świat wykreowany co przed Więźniem z Azkabanu daje duże nadzieje.

Mrocznie, ciekawiej i treściwiej.