Co tak naprawdę mówi Koran. Chrześcijański przewodnik po Świętej Księdze islamu

Okładka książki Co tak naprawdę mówi Koran. Chrześcijański przewodnik po Świętej Księdze islamu Mateen Elass
Mateen Elass Wydawnictwo: Kefas religia
2009-01-01
978-83-927983-1-6
Tomasz Fortuna
Koran Biblia chrześcijaństwo islam

Książka godna polecenia, warto przeczytać i polecić innym gdyż niewiedza odnośnie islamu może być szkodliwa dla dzisiejszej cywilizacji europejskiej.

Ps. Z innych publikacji w tym temacie warto zajrzeć do książek takich autorów jak:

Bill Warner - "Szariat dla niemuzułmanów"

Robert Spencer - "Niepoprawny politycznie przewodnik po islamie i krucjatach"

Raszid Al-Maghribi - "Czy Koran jest słowem Bożym? Świadectwo nawrócenia muzułmanina"

Jean Alcader - Prawdziwe oblicze islamu

Bill Warner - "Szariat dla niemuzułmanów"

Robert Spencer - "Niepoprawny...

Wnioski po lekturze. Islam nie jest, nigdy nie był i nigdy nie będzie religią pokoju. Koran nakłada na KAŻDEGO muzułmanina obowiązek dżihadu, aż do jego globalnego panowania. Tak zwany Islam umiarkowany nie jest prawdziwym Islamem. Nie ma żadnej płaszczyzny porozumienia religijnego pomiędzy islamem, a chrześcijaństwem.

Unia Europejska ma obecnie wielki problem związany z napływem muzułmańskich emigrantów. Pogląd na tą kwestię dzieli społeczeństwo Europy. Zdaniem jednej strony (rządzącej w wielu krajach „Starej Unii”),nie stanowią oni żadnego zagrożenia i możemy ich wszystkich przyjąć. Druga strona obawia się napływu licznej, obcej kulturowo społeczności, przepojonej duchem dżihadu do zlaicyzowanych krajów Europy. Kto ma rację w tym sporze? Czy jest islam i dżihad? Jakie stanowisko powinien zająć chrześcijanin wobec tych faktów?

Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć w swojej książce Mateen Elass „Co nam mówi Koran. Chrześcijański przewodnik po świętej księdze Islamu”. Autor, wywodzący się z muzułmańskiej rodziny, pastor kościoła prezbiteriańskiego w Stanach Zjednoczonych wyjaśnia czytelnikowi pochodzenie świętej księgi islamu, jej roli w tej religii oraz poglądów wyznawanych przez jej wyznawców i badaczy. Z jego narracji możemy wyczytać o „ułomnościach” tej księgi, a poprzez liczne porównania do Pisma Świętego czytelnik (w domyśle chrześcijanin) może utwierdzić swą wiarę w wyższość Biblii. Choć obie księgi są natchnione, to jednak różnią się zasadniczo. Zdaniem muzułmanów Koran został słowo w słowo, podyktowany. Chrześcijanie natomiast uznają, że boskie prawdy zostały przyobleczone w szaty ziemskiej rzeczywistości i nie są zapisanymi słowami wypowiedzianymi przez Boga (s. 122). Autor wypunktowuje nieracjonalność niektórych twierdzeń tradycji islamskiej posiłkując się porównaniami z Pismem Świętym, apokryfami i tradycją żydowską. To właśnie one wraz z beduińskimi opowieściami stanowiły źródło z którego czerpał Mahomet. Na swój sposób był geniuszem, który doprowadził do połączenia tych elementów, dzięki czemu wykorzenił wiele „nikczemnych praktyk plemiennych powszechnych w jego czasach” (s. 123). Pisząc o tym „autor nie ma zamiaru urazić muzułmanów, lecz jedynie zbadać twierdzenia dotyczące boskiego pochodzenia oraz idealnej postaci najważniejszej księgi Islamu.” (s. 123).

Pełna recenzja książki na stronie:

Książka napisana dosyć porywająco i emocjonalnie. Autor wywodzi się z rodziny islamskiej (ojciec do śmierci był praktykującym muzułmaninem),a sam jest chrześcijańskim pastorem. Jak sądzę, musiał w którymś momencie odrzucić islam na rzecz chrześcijaństwa i z tej perspektywy opowiada o Koranie. Generalnie, widzi w Koranie "uboższego brata" Biblii--w Koranie widzi właściwie okrojone wątki biblijne, pozbawione, na skutek niepełnych wiadomości Mahometa o chrześcijaństwie, wielu istotnych treści. Te braki Mahomet uzupełnił po swojemu wierząc, że jego objawienie jest tym samym, którego doznali poprzedni prorocy (jedno z ważniejszych założeń islamu).
W Koranie autor próbuje wyszukiwać sprzeczności[1], choć wg muzułmanów jest to idealna święta księga, kopia napisanej po arabsku takiej samej księgi, znajdującej się w niebie. Próbuje też pokazywać źródła niechęci muzułmanów do chrześcijan: grzech szirk polegający na zestawianiu z Allahem innego bóstwa--nie rozumieją idei Trójcy Świętej i traktują Chrystusa, Matkę Boską (nawet nie Ducha św, który jest utożsamiany z Gabrielem) i Boga jako trójkę samodzielnych bogów...
Informacji o historii działań wojenno/religijnych Mahometa i opowieści o prorokach jest tu wyraźnie mniej niż w książce Daneckiego "Opowieści Koranu", ale za to autor przytacza tutaj szczegółowe odniesienia literaturowe do źródeł, więc wiadomo dokładnie co pochodzi z Koranu, co z tradycji. Mamy też szczegółowe opisy piekła (7 piekieł dla innowierców różnego pokroju: np. osobne dla Chrześcijan, Żydów, bałwochwalców, ...) i opisy ZMYSŁOWEGO Raju, w którym każdy pobożny muzułmanin dostanie hurysę, a więc pannę do towarzystwa, której "skóra ma połysk przednich klejnotów, piersi są słusznej wielkości, a ich pragnieniem jest sprawianie przyjemności sprawiedliwym" (s. 180). Oczywiście kobiety w Raju na panów do towarzystwa nie mogą liczyć. Zabrakło mi tu (jak na autora-pastora) skontrastowanie tego ze słowami Chrystusa z Biblii, że "ludzie w Raju nie będą jak mąż i żona, ale jako aniołowie".
Osobny rozdział poświęcony jest dżihadowi, gdzie obrazuje się ewolucję tego pojęcia u Mahometa (od walki na słowa, przez walkę obronną, po walki zbrojne zaczepne, możliwe nawet przeciw ludom Księgi, tj. Żydom i Chrześcijanom, choć ci drudzy są muzułmanom "najbardziej przyjaźni" s. 190). W tym kontekście dyskutuje autor dwie postawy muzułmanów: umiarkowanych, którzy nie chcą walczyć zbrojnie za wiarę i fundamentalistów. Od ostatecznego wyniku starcia tych dwóch światopoglądów może wiele zależeć.
Generalnie, niezłe wprowadzenie. Nie przejmowałbym się za bardzo tym, że autor preferuje chrześcijaństwo--jest przecież pastorem i musi krzewić swoją wiarę. Ale nie wpłynęło to negatywnie na książkę, raczej stymulująco na refleksję nad okolicznościami powstania Koranu i jego relację wobec Biblii.
Można oczywiście zapytać: a nie lepiej po prostu przeczytać Koran? Myślę, że nie. Dzieło poetyckie nie jest komunikatywne i wymaga znacznie więcej czasu na wyciągnięcie z niego tych wszystkich informacji (kto nie będąc muzułmaninem zdecydowałby się na wielokrotne czytanie?),poza tym wiele informacji znajduje się poza Koranem, w tradycji. Dla kogoś "zielonego" tego typu książki są zatem dobrym rozwiązaniem i ewentualnie przetarciem przed przeczytaniem samego Koranu.
Ja jeszcze odczuwam "głód" poznania w większym zakresie praw szariatu... Muszę sobie coś znaleźć.

[1] Np. s. 40 - wątek "szatańskich wersetów" - gdzie Mahomet w ramach jednego objawienia popiera 3 boginie politeistyczne, a po chwili dostaje objawienia, które naprawia ten błąd; albo s. 161 "Co ciekawe, chociaż opowieść tę przekazał Mahometowi sam Allah, niepewna jest liczba ocalonych młodzieńców. W wersecie 22 czytamy, że według niektórych było ich trzech, zdaniem innych, pięciu, a niektórzy twierdzą nawet, że siedmiu. Rozbieżności te spowodowane są albo tym, że Allah jest niepewny własnego zdania (co jest rzeczą nie do pomyślenia dla muzułmanina),albo też z jakiejś sobie tylko wiadomej przyczyny nie chce wyjawić tego mało istotnego szczegółu.
W zakresie tego wątku sporo też poświęcono kwestii powstania "standardowej" wersji Koranu, wybranej z kilku odmiennych, krążących po różnych regionach, zapisów.

Książka obfitująca w ciekawe i wartościowe informacje. Jej dużym minusem jednak jest brak obiektywizmu. Końcowe uwagi autora i usilne przekonywanie co do wyższości chrześcijaństwa nad islamem przekreślają moim zdaniem całą zawartą w niej wiedzę.
Dla chrześcijanina pragnącego umocnić się w wierze - w sam raz. Natomiast każdemu kto szuka suchych, rzeczowych faktów radzę sięgnąć po inną pozycję.

Moje pierwsze "zderzenie" z islamem, wyłączając strzępki informacji o samej religii i masę doniesień o poczynaniach radykałów w mediach. Zawiera wiele ciekawostek o genezie i ekspansji świata muzułmanów oraz o sposobie traktowania oświeconej księgi przez wyżej wymienionych. Sporym atutem jest zestawienie ze sobą islamu i chrześcijaństwa na zasadzie różnic i podobieństw. Irytujące dla mnie(osoby niewierzącej) były ciągłe próby uświadamiania czytelnika o chrześcijaństwie jako jedynej słusznej drodze.

• Islam
  • Etyka, filozofia, religia 👼🏻