Małżeństwo z przeznaczenia

Okładka książki Małżeństwo z przeznaczenia Warwick Deeping
Okładka książki Małżeństwo z przeznaczenia
Warwick Deeping Wydawnictwo: Księgarnia Zdzisława Gustowskiego w Poznaniu literatura piękna
The Prophetic Marriage
Księgarnia Zdzisława Gustowskiego w Poznaniu
1948-11-05
1948-11-05
romans wojna sierota

Kilkuletni Tod ma kochających rodziców. Wiedzie szczęśliwe życie. Pewnego dnia ojciec ulega nieszczęśliwemu wypadkowi i umiera. Tod bierze na siebie opiekę nad matką, jest czuły, kochający, pomocny. Jako kilkunastolatek zakochuje się w pięknej Mili, wydaje się, że z wzajemnością. Niestety dziewczynka okazuje się bardzo interesowna i przenosi swoje "uczucia" na chłopca który jest zamożny i jej kupuje czekoladki. Tod rezygnuje z nauki aby całkowicie się poświęcić opiece nad ciężko chorą matką. Matka umiera. Tod przenosi się do innego miasteczka do swojego wuja. Wuj załatwia mu pracę-staż u sprzedawcy antyków. Tam zakochuje się z wzajemnością w cichej i poniewieranej córce właściciela. W pracy Tod nie godzi się na oszukiwanie klientów, jest nieszczęśliwy z tego powodu. Postanawia ożenić się z Kitty (ma osiemnaście lat). Jednak jej ojciec nie zgadza się i wydaje ją za swojego pomocnika ze sklepu. Tod ucieka do wuja. Ten znowu załatwia mu pracę jako pomocnik w aptece. Tam znowu widzi jak aptekarz każe oszukiwać klientów i także odchodzi. Poznaje na plaży starszego mężczyznę który skręcił nogę i pomaga mu. Starszy pan okazuje się bogaczem i ma zamiar wziąć go pod swoją opiekę. Tymczasem załatwia mu pracę w kancelarii. Pewnego dnia Tod przypadkowo spotyka Mili - dziewczynę w której kochał się jako kilkunastolatek. Dziewczyna jest śliczna, umie uwodzić i chce się wyrwać ze sklepu w którym pracuje i chce aby ktoś ją utrzymywał. Tod jest naiwny więc nie ma szans przed uwodzicielką, która oferuje swoje ciało. Oświadcza się i zostaje przyjęty. Jego mentor dowiadując się o tym jest bardzo rozczarowany, tymbardziej, że od razu poznaje się co to za rodzaju dziewczyna. Bierze na rozmowę Toda i daje mu ultimatum: albo robi karierę u jego boku albo wybiera małżeństwo z tą dziewczyną. Tod się zastanawia, ale nie może zerwać zaręczyn ponieważ jest bardzo honorowy. Małżeństwo jest bardzo nieudane. Dziewczyna źle się prowadzi. Książkę się przyjemnie czyta choć w dzisiejszych czasach Tod uważany byłby za "ciepłe kluchy" i może drażnić jego bierność, naiwność i brak chęci zysku "za wszelką cenę". Jednak ja go podziwiałam za honorowość i to, że postępował zgodnie ze swoimi przekonaniami i sumieniem.

Dodaj cytat z książki Małżeństwo z przeznaczenia