Znak czterech

Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM Cykl: Sherlock Holmes (tom 2) Seria: Klasyka kryminał, sensacja, thriller
The Sign of Four
kryminał, sensacja, thriller
Krystyna Jurasz-Dąmbska
Klasyka
kryminał Sherlock Holmes Holmes dr Watson Scotland Yard

Druga z części zawiera tylko jedną sprawę, którą próbuje rozwikłam Holmes. Zagadka ma cudowny klimat i cała część utrzymana jest w jednym klimacie , co bardzo mi się podobało.

Jak na przygody Sherlocka to zdecydowanie jedna ze słabszych części.

Wiadomo, trudno nie lubić naszego detektywa albo Watsona. Do tego pierwsza połowa tomu zaczyna się całkiem klimatycznie i tajemniczo, a zagadka zapowiada się na całkiem złożoną.

Niestety Conan Doyle był chyba tutaj mocno goniony przez jakieś terminy bo od połowy całość historii zaczyna lecieć zupełnie...

Mało wciągająca. Trochę ciekawsze jednak było "Studium w szkarłacie".

Sherlock Holmes i jego przyjaciel mają kolejną sprawę do rozwiązania. Panna Morstan zgłasza się do nich z prośbą o pomoc w znalezieniu jej ojca, który zaginął dekadę temu. Panna Morstan otrzymuje co roku perłę od tajemniczej osoby. Otrzymała również list. Niestety dochodzi do morderstwa i sprawa komplikuje się. Drzwi były zamknięte, a okna niedostępne, więc jak uciekł...

Ta część podobała mi się zdecydowanie mniej niż pierwsza, sama nie wiem dlaczego. Bardziej niż ze sprawy to większą radochę czerpałam z samych interakcji pomiędzy Sherlockiem a Watsonem.

Takie sobie. Może to było ciekawe na początku xx wieku.

Dla mnie historia jeszcze lepsza od pierwszego tomu. Wspaniała klasyka, fantastyczni bohaterowie. Najlepsza seria detektywistyczna jaka kiedykolwiek powstała.

Nieco moim zdaniem słabsza od pierwszej części chociaż nadal ciekawa i wciągająca pozycja. Jeśli komuś podobało się studium w szkarłacie to i znak czterech mu spasuje. Polecam jak najbardziej wszystkim miłośnikom dobrych klasycznych kryminałów.

Moja druga książka przygód Sherlocka Holmesa. Po obiecującej części Studium w szkarłacie, Znak czterech nieco mniej podobał mi się, ale na pewno nie zniechęca do czytania przygód Sherlocka Holmesa. Kryminał trochę inny od powstających obecnie, ale mimo to czyta się dobrze i jakby powstał obecnie na pewno byłby wart przeczytania.

Lubie Sherlocka. Te książki mają super klimat, ale ten tom podobał mi sie mniej.

Dyskusje

5 884