Mury Jerycha

Czytelnik
1979-01-01
1971-01-01
powieść psychologiczna powieść polityczna

Dawno tak się nie męczyłam przy czytaniu książki. Czytałam i nie wiedziałam, o co w niej chodzi. Dialogi, dialogi, z których nic nie wynikało. Dopiero pod koniec cośkolwiek załapałam. Domyśliłam się, że chodzi o okres przed II wojną światową i przepychanki polityczne, sprawa Żydów, zamieszkałych w Polsce. Były też i jakieś romanse. Dosyć dziwne było jak dla mnie tworzenie zdań przez pisarza w niektórych częściach książki. Nie przypominały mi prozy. Mam taką zasadę, że jeśli zaczynam czytać książkę, to mimo trudności muszę dobrnąć do końca. Tak było z tą powieścią również.

Ile tu w ogóle faktycznej treści? Niewiele.

Nie do końca wiadomo, o czym książka jest. I choć zbiera w sobie kilkanaście trafnych zdań dotyczących obserwacji społecznych ówczesnego okresu niewiele poza tym w sobie mieści. Płaskie postaci, sztywne dialogi, kilka wątków niby-miłosnych. Prawie zero fabuły i kilka mocnych skoków między opisywanymi sytuacjami, multum urzędowych nazwisk na zdecydowanie zbyt ciasnej przestrzeni. Choć chęć zdobycia prestiżu i władzy podtrzymywana fałszywymi znajomościami przedstawiona faktycznie na plus.

Można spróbować się zapoznać.

Ile tu w ogóle faktycznej treści? Niewiele.

Mądry Polak po szkodzie a głupi po zwycięstwie.
Kobieta nie odczuwa wielkosci w obcym, pojmuje ja tylko we wlasnym mezczyynie.

Mądry Polak po szkodzie a głupi po zwycięstwie.
Kobieta nie odczuwa wielkosci w obcym, pojmuje ja tylko we wlasnym mezczyynie.

Dodaj cytat z książki Mury Jerycha