Zmierzch

Okładka książki Zmierzch Stephenie Meyer
Okładka książki Zmierzch
Stephenie Meyer Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Zmierzch (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Zmierzch (tom 1)
Twilight
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-12-05
978-83-245-8918-0
Joanna Urban
zmierzch okładka filmowa twilight

Wyobraź sobie że zakochujesz się w swojej ulubionej potrawie... Jej kuszący zapach doprowadza cię do szaleństwa i sprawia, że chciałbyś ją natychmiast skonsumować, ale nie możesz, bo darzysz ją wielkim uczuciem i nie możesz jej zrobić krzywdy. Na każdym kroku musisz się kontrolować, być ostrożnym i toczyć walkę ze swoim pragnieniem. Isnta tortura prawda? W takiej sytuacji znaleźli się bohaterowie tej książki.

Isabella Swan przeprowadza się z Phoenix do Forks, aby zamieszkać z ojciem. Deszczowy klimat tego miasta nie napawa optymizmem, a rozpoczęcie nauki w nowej szkole wywołuje u niej duży stres. Okazuje się, że nowa szkoła nie jest taka straszna, Bella szybko się przyzwyczaja do nowego miejsca, nawiązuje przyjaźnie i zyskuje sporo adoratorów. Na szkolnej stołówce zauważa tajemnicze rodzeństwo Cullenów, które zawsze trzyma się na uboczu, wyróżnia się niesamowitą urodą i klasą. Najmłodszy z nich- Edward wzbudza jej zainteresowanie, ale kłopoty zaczynają się od wspólnej lekcji biologi, kiedy chłopak traktuje Bellę jak intruza, jest wrogo nastawiony i nie może znieść jej towarzystwa. Zdezorientowana Bella nie może zrozumieć jego zachowania, ale wkrótce dowiaduje się jaki jest tego powód, oraz jaki mroczny sekret skrywają Cullenowie.

Saga zaczyna się interesująco. Wkraczamy do świata ludzi, wampirów i wilkołaków. Ci ostatni grają epizodyczną rolę w tej części.
Wampiry to Zimni ludzie z legend, są nieśmiertelni, piękni i bladzi. Mamy podział na złych i powiedzmy "dobrych", do których należy rodzina Edwarda.
Edward to silny i szybki wampir, o wyglądzie Adonisa. Posiada umiejętność czytania w myślach i jedyną osobą, której nie mógł rozszyfrować była Bella, co go bardzo intrygowało. Jej zapach doprowadzał go do szaleństwa i musiał się kontrolować na każdym kroku, ponieważ uczucie było silniejsze. Przy niej obudził w sobie ludzkie odruchy i pierwszy raz się zakochał. Dla Belli miłość do Edwarda była również czymś nowym i choć miała duże powodzenie u płci przeciwnej, to interesował ją tylko tajemniczy wampir. Bohaterka to cicha, małomówna dziewczyna, nieświadoma swojej urody. Jest niezdarna, a sport nie jest jej mocną stroną. Cullenowie od początku ją fascynowali i w porównaniu z innymi uczniami szkoły bohaterka nie bała się do nich zbliżyć. Trochę irytowała mnie jej postawa, nie rozumiałam jej obojętnej reakcji na zagrożenie, kompletnie nie przejmowała się śmiercią i w głowie miała tylko miłość do Edwarda, co było lekko przekoloryzowane. Z początku jej sarkastyczny charakter mi się podobał, ale na końcu zrobiła się strasznie infantylna. Książka momentami mrozi krew w żyłach, jest dużo ciekawych wątków, ale w większości jest młodzieżowym romansem. Zabieram się za następną część.

9/10

9/10

11/10
tyle wystarczy :)

11/10
tyle wystarczy :)

W związku z niedawnym wznowieniem “Zmierzchu” postanowiłam w końcu przeczytać tę książkę. Zawsze zastanawiałam się o co tyle szumu.
Przyznam szczerze, że pochłonęłam tę pozycję bardzo szybko. Nie jest to literatura wysokich lotów, jednak całkiem przyjemnie się przy niej bawiłam.
Ciężko mi oceniać ją w kategorii przewidywalności, ponieważ gdzieś z tyłu głowy cały czas miałam dawno oglądany film, przez co pamiętałam główne wydarzenia.
Dla rozrywki samej w sobie - okej.

Zapomniałam jak Bella potrafi być wnerwiająca i zakompleksiona, jej się nie da słuchać a Edward tak jakby kija połknął sztywny🫣 A ja jak byłam młoda tak to uwielbiałam, to było moje gimnazjum . A teraz to jakaś porażka 😩 jestem na to ewidentnie za stara.

Kiedyś obejrzałam słynną ekranizację tej książki, więc sama historia niczym mnie nie zaskoczyła. Lektura lekka w odbiorze, chwilami nudnawa, ale są też ciekawsze fragmenty. Można przeczytać.

Nie jest napisana źle, ale jednak jest trochę nudnawa... Może brak zaskoczenia wynika z wcześniejszej (niestety) znajomości filmu. Postacie w książce na pewno posiadają więcej emocji niż te same postacie w ekranizacji - więc plus dla książki. A że te emocje nie zawsze są logiczne i nie zawsze mają sens, pomińmy. Może gdybym poznała tę historię wcześniej, bez filmowgo podkładu, to wciągnęłabym się bardziej i narzekała mniej. Na pewno potrzebuję teraz przerwy przed ewentualnym sięgnięciem po kolejne części.

"Guilty pleasure" to określenie które chyba najbardziej pasuje do tej książki. Bo niby infantylna, przewidywalna, momentami wręcz durna, bohaterowie nudni - a i tak wciąga!

Pomimo tego, że Zmierzch nie ma zbyt dobrej renomy i ja też nie byłam jakoś mocno nastawiona, że mi się spodoba to o dziwo ogromnie się wciągnęłam (chociaż fabuła nie jest jakaś górnolotna, wiadomo) i pochłonęłam w dwa dni. Zabieram się od razu do drugiego tomu.

Bardzo przyjemnie napisana historia, wciąga bez wątpienia. Zdecydowanie lepsza niż ekranizacja. Uwielbiam

• Wampiry
  • Młodzieżowe