Duża Solidarność, mała solidarność: biografia Henryki Krzywonos
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Seria:
- Seria Publicystyczna
- Wydawnictwo:
- Krytyka Polityczna
- Data wydania:
- 2010-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2010-01-01
- Liczba stron:
- 221
- Czas czytania
- 3 godz. 41 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361006947
- Tagi:
- Solidarność Henryka Krzywonos publicystyka biografia
Najpierw zatrzymała tramwaj, a kilka dni później Lecha Wałęsę z tłumem stoczniowców kończących „swój” zwycięski strajk – wszystko to w odruchu solidarności z tymi, którzy latem 1980 roku rzucili wyzwanie całemu systemowi. Henryka Krzywonos, nikomu nieznana motornicza z gdańskiego WPK, tymi gestami sprzeciwu – pod gdańską operą i pod stoczniową bramą – sprawiła, że sierpniowy protest mógł się przerodzić w wielki ruch na rzecz społecznej zmiany.
Timothy Snyder, wybitny amerykański historyk Europy Środkowej, pisał, że „miękkim, żywotnym jądrem ruchu, ową jego częścią, którą najtrudniej uchwycić i opisać, był ludzki impuls solidarności: gotowość do wzajemnego uznania i wola, by sobie pomóc. W tym sensie życie Henryki Krzywonos polega na solidarności, tak dziś, jak i kiedyś”. Kiedyś dlatego, że bez żadnego zaplecza, inteligenckich lektur, sieci kontaktów i znanego nazwiska jako pierwsza przełamała bierność koleżanek i kolegów, angażując się najpierw w sierpniowy strajk, a potem pracę – dzień i noc – w nowym Związku. Dziś - bo w dobie społecznej apatii i prywatyzacji życiowych strategii, przełamując bezwład biurokracji i obojętność rynku, wybrała pomaganie najsłabszym, zakładając rodzinny dom dziecka.
Zawsze w cieniu, najpierw męskich gwiazd „Solidarności”, a potem bohaterów transformacji z mediów, biznesu i parlamentu – dopiero po latach, gdy Kongres Kobiet przyznał jej tytuł Polki Dwudziestolecia, doczekała się należnego uznania. „Rewolucja jest kobietą”, mówiła wówczas Krystyna Janda w porywającej laudacji pióra Kazimiery Szczuki. Dzięki Henryce Krzywonos wiemy, że kobietą jest również solidarność.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 37
- 19
- 19
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Na jednej ze stacji metra w Sztokholmie widziałam napis: "Jeśli chcesz pogadać o polityce - znajdź jakiegoś faceta. jeśli chcesz coś zrobić - poszukaj kobiety" (If you want something said in politics, ask a man. If you want something done, ask a woman).
OPINIE i DYSKUSJE
Lewicowe dyrdymały wykoślawiające historię:/
Autorka z góry przyjęła hipotezę o niezwykłości kobiety, nie kwapiąc się sprawdzić podstawowych faktów. Historię znam bardzo dobrze i nie zgadzam się z nadmiernym eksponowaniem zasług Henryki Krzywonos.
Jaka jest prawda o tej działaczce ,,Solidarności"? Złożona, mitem jest to, że zatrzymała tramwaj. Przyczyna jest prozaiczna: zabrakło prądu. Agnieszka Wiśniewska wywyższa swoją bohaterkę, nie dostrzegając, innych jak choćby Alina Pienkowska, Anna Walentynowicz i Ewa Ossowska.
Pani Krzywonos wiele spraw pomija ostentacyjnym milczeniem, np. to, że wykrzyczała prosto w twarz Lechowi Wałęsie: ''zdradziłeś nas, teraz wybiją nas jak pluskwy". Widać, że bardzo podoba jej się to, co piszą o niej przychylne jej media, publicyści.
Historycy dowiedli, że kobieta mija się z prawdą, bowiem nigdy nie była internowana. Jedynie na przełomie 1980/1981 SB wykazywała zainteresowanie Krzywonos, ale jak podaje prof. Sławomir Cenckiewicz, wyłącznie w ramach operacyjnego sprawdzania. Ale nie- zaznacza, rozpracowywania.
Dzieje Sierpnia '80 są korygowane przez poprawnych do bólu dziennikarzy, kłamiących na temat wydarzeń. Pod bramą wiernie trwała Anna Walentynowicz, która nie oczekiwała splendoru i hołdu. Moje konkluzje są następujące: w imię przypodobania się jednym, wykreślono z historii innych.
Film Andrzeja Wajdy ''Wałęsa. Człowiek z nadziej" zakłamuje dzieje, uwypuklając Krzywonos, deprecjonując Annę Walentynowicz. Szkoda.
Z pewnością na uznanie i szacunek zasługuje stworzenie rodzinnego domu dziecka przez panią Henrykę Krzywonos i jej małżonka.
Książkę tę można sobie odpuścić.
Lewicowe dyrdymały wykoślawiające historię:/
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAutorka z góry przyjęła hipotezę o niezwykłości kobiety, nie kwapiąc się sprawdzić podstawowych faktów. Historię znam bardzo dobrze i nie zgadzam się z nadmiernym eksponowaniem zasług Henryki Krzywonos.
Jaka jest prawda o tej działaczce ,,Solidarności"? Złożona, mitem jest to, że zatrzymała tramwaj. Przyczyna jest prozaiczna:...
super, pozostaje niedosyt
super, pozostaje niedosyt
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka bardzo wciąga, szczególnie część, która opisuje co działo się z Henryką Krzywonos po strajku, w czasie stanu wojennego, w wolnej Polsce.
Dość fajnym pomysłem jest dodanie 'szarych ramek' w których autorka opisuje tło historyczne (które niektórym przecież nie do końca jest znane).
Książka pokazuje jak niewiele jeszcze wiemy o cichych bohaterach i bohaterkach wydarzeń sierpniowych, o ludziach, którzy nie czekają na brawa, nie domagają się stanowisk, tytułów i orderów.
Po przeczytaniu ma się wrażenie, że Henryka Krzywonos jest naszą dobrą znajomą, z którą można usiąść, wypić herbatę, pogadać o życiu. Dzieje się tak chyba dlatego, że z książki wyłania się obraz Kobiety dobrej, ciepłej, cierpliwej, pomocnej ale przede wszystkim takiej, która z każdej sytuacji znajdzie wyjście i która nie da sobie w kaszę dmuchać...
Polecam wszystkim, którzy chcą 'poznać' Henrykę Krzywonos oraz spojrzeć Solidarność i wszystko, co po niej trochę z innej strony...
Książka bardzo wciąga, szczególnie część, która opisuje co działo się z Henryką Krzywonos po strajku, w czasie stanu wojennego, w wolnej Polsce.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDość fajnym pomysłem jest dodanie 'szarych ramek' w których autorka opisuje tło historyczne (które niektórym przecież nie do końca jest znane).
Książka pokazuje jak niewiele jeszcze wiemy o cichych bohaterach i bohaterkach wydarzeń...
Czyta się jak powieść, co jest niewątpliwą zaletą. Ciekawi i wciąga. Wydaje mi się jednak, że autorce nie udało się uniknąć pułapki wyniesienia swej bohaterki "na ołtarze". Czuję niedosyt, bo pani Krzywonos, kobieta niewątpliwie godna szacunku i pamięci, jawi się na kartach tej książki jako człowiek zupełnie bez skazy - a ja nie wierzę w takich ludzi. To, że przeklina jak szewc tylko dodaje jej uroku (a propos nie podobają mi się wulgaryzmy w tekście - nie w przytaczanych wypowiedziach, tylko w tekście).
Podoba mi się w tej książce podkreślenie roli kobiet w polityce, w życiu społecznym. Bohaterka też mi się podoba - odważna, bezkompromisowa, stanowcza, dobra, współczująca, kobieca.
Książka jest przy okazji małym kompendium wiedzy o Solidarności, strajkach sierpniowych i... feminizmie. Warto przeczytać.
Czyta się jak powieść, co jest niewątpliwą zaletą. Ciekawi i wciąga. Wydaje mi się jednak, że autorce nie udało się uniknąć pułapki wyniesienia swej bohaterki "na ołtarze". Czuję niedosyt, bo pani Krzywonos, kobieta niewątpliwie godna szacunku i pamięci, jawi się na kartach tej książki jako człowiek zupełnie bez skazy - a ja nie wierzę w takich ludzi. To, że przeklina jak...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toOpowieść o wspaniałe zwyczajnej-niezwyczajnej Kobiecie. Choć chciałoby się więcej, dokładniej.
Opowieść o wspaniałe zwyczajnej-niezwyczajnej Kobiecie. Choć chciałoby się więcej, dokładniej.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTo nie ma nic wspólnego z rzetelną, obiektywną biografią.
To nie ma nic wspólnego z rzetelną, obiektywną biografią.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to