Summerhill

Okładka książki Summerhill Alexander Sutherland Neill
Okładka książki Summerhill
Alexander Sutherland Neill Wydawnictwo: Almaprint nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Summerhill
Almaprint
1991-01-01
1991-01-01
Barbara Białecka
dziecko psychologia szkolnictwo wychowanie metody wychowawcze edukacja edukacja demokratyczna

Okładka książki Zatrzymaj się Renata Dziurdzikowska, Wojciech Eichelberger
Zatrzymaj się Renata Dziurdzikows...
Okładka książki Żyć w rodzinie i przetrwać John Cleese, Robin Skynner
Żyć w rodzinie... John Cleese, Robin ...
Okładka książki Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole Adele Faber, Elaine Mazlish
Jak mówić, żeb... Adele Faber, Elaine...
Okładka książki Byłam dzieckiem autystycznym Temple Grandin, Margaret M. Scariano
Byłam dzieckie... Temple Grandin, Mar...

Powinniśmy dążyć do systemu edukacji opartego na wolności. Szkoda, że opisane rozwiązania organizacji grupy stały się raczej elitarnym i alternatywnym rozwiązaniem dla powszechnego i zakorzenionego w rewolucji przemysłowej systemu edukacji. W Anglii, w Polsce też.
W naszym kraju, jestem tego teraz pewna przez praktykę zawodową i obserwacje na co dzień:
- edukacja pełni przede wszystkim rolę przetrzymania dzieci w kontrolowanych warunkach, w czasie kiedy rodzice pracują;
- edukacja na każdym poziomie służy utrzymaniu sytemu hierarchii i przemocy społecznej. Promowanie "wybranych" czy "najlepszych". Brak pracy w zespołach. Centralizacja władzy. Efekt Pigmaliona. Mobbing, dyskryminacja. Wynikające z tego posłuszeństwo.

Te rzeczy nie są dosłownie opisane w tej książce. Ale na zasadzie kontrastu wobec opisywanych scen swobody edukacyjnej zapewnionej w Summerhill, zobaczyłam moją karierę edukacyjną przez inny pryzmat. Tego, że mogłam się rozwijać pomimo, a nie dzięki niej. Przynajmniej miałam trochę więcej czasu, niż dzieci i dorośli teraz. Z przeładowanymi planami zajęć, realizujący jakieś anachroniczne metodologicznie i treściowo programy. Wyrzućcie je do kosza, nikogo to nie interesuje.

- edukacja pełni...

Książka zrobiła na mnie niemałe wrażenie. Jej autor, A.S. Neill opisuje w niej dzieło swojego życia, szkołę Summerhill, która w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Myślę, że postępowe poglądy autora i nieszablonowe podejście do edukacji, czy raczej wychowania dzieci, były przełomowe nie tylko w XX wieku w Anglii, ale nadal mają wysoką i aktualną wartość, do wykorzystania praktycznie na całym świecie. Ta uniwersalność i ponadczasowość wynika z charakteru celu, który przyświecał A.S. Neilowi, aby umożliwić dzieciom spędzenie szczęśliwego dzieciństwa. Bowiem bez szczęśliwego dzieciństwa trudno o szcześliwą dorosłość. Chylę czoła przed autorem za odwagę i konsekwencję w realizacji tego przedsięwzięcia i podzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą z innymi.

Do przeczytania przez wszystkich wychowawców, zwłaszcza w kontekście trudnych dzieci.

Książka o której dowiedziałem się z "Przebudzenia" De Mello, niesamowita opowieść o szacunku, wolności, miłości. Jeśli interesujesz się alternatywną edukacją na pewno już ją czytałeś a jeśli nie czytałeś to przeczytaj.

chcialabym tak zyc i zeby mogly tak zyc moje dzieci

chcialabym tak zyc i zeby mogly tak zyc moje dzieci

Książka bardzo ciekawa, ukazująca jak to w tytułowej szkole dzieci się "uczą" a nauczyciele "nauczają". Jest to inny obraz rzeczywistości, którą my, Polacy, posiadamy pod względem nauki. Tutaj nie ma reguł, zasad, każdy robi co chce, uczy się kiedy chce i ma ochotę (jeśli w ogóle). Książka ta pokazuje co się dzieje, kiedy dzieciom da się więcej wolności, brak ocen, nakazów, zakazów w szkole. Jest to zarazem interesujące, ciekawe, zadziwiające ale też i dziwne dla mnie, może dlatego, że nie przywykłam do takiej swobody.
Polecam przeczytać ją każdemu, kto kiedykolwiek będzie pracował z dziećmi i młodzieżą :).

biblia

biblia

Mimo wybijających się nieraz na pierwszy plan, mocno przestarzałych, czysto freudowskich opinii, to jednak bardzo wartościowa książka. Należy tylko uodpornić się na ciągłe podnoszenie kwestii masturbacji i lektura stanie się nawet przyjemna :)
Cała idea powstania i funkcjonowania wolnej szkoły została tu wyłuszczana z plastyczną wręcz dokładnością. Polecam do przeczytania każdemu pedagogowi i nauczycielowi. :)

Książka jest bardzo ciekawa aczkolwiek sama koncepcja kontrowersyjna. Uważam, że tą pozycję należy czytać z dystansem raczej jako ciekawostkę niż poradnik.
Przede wszystkim dlatego, że opisywany proces dochodzenia do dziecka wewnątrzsterowalnego jest możliwy jedynie w warukach Summerhill, czyli społeczności oderwanej od prawdziwego świata i zasad nim rządzących. Co z resztą przyznaje sam autor.

Niemiej jednak całkowicie się zgadzam z głównym przesłaniem autora, że w relacji z dzieckiem nie powinno być równych i równiejszych; czyli innych zasad dla dzieci i innych dla rodziców. Zgadzam się również z tym, że rodzice mają kłopot z odróżnieniem swobody od rozwydrzenia.

Jednak są w tej książce również tezy z którymi się nie zgadzam oraz takie, które z perspektywy czasu wiemy z całą pewnością, że były błędne. Chociażby stwierdzenie autora, że gdyby antykoncepcja była powszechnie dostępna, a młodzi ludzie mogliby uprawiać seks przed ślubem bez powszechnego potępienia zmniejszyłaby się liczba przestępstw na tle seksualnym. Dziś wiemy, że to nie działa...

Autor w ogóle jest pod dużym wpływem Freuda i większość (jeśli nie wszystkie) problemy dzieci przypisuje zbyt ostrej/karzącej postawie rodziców w kwestii seksualności. Trzeba jednakowoż zaznaczyć, że pisał to w czasach gdzie faktycznie rodzice byli wobec dzieci bardzo surowi, a łamanie zasad było ostro karane i piętnowane.

Tak czy owak, biorąc poprawkę na zmianę czasów warto przeczytać książkę i przemyśleć swój pogląd na wychowywanie dzieci. Kilka cennych uwag można z tej lektury wyciągnąć:)

Jeśli chcesz wiedzieć co dzieje się z dziećmi, którym daje się pełną wolność, przeczytaj tę książkę.

• Psychologia
  • Studia