Horla i inne opowiadania

Okładka książki Horla i inne opowiadania
Guy de Maupassant Wydawnictwo: Czytelnik klasyka
klasyka
Czytelnik
1961-01-01
1961-01-01
Irena Wieczorkiewicz
literatura francuska

Okładka książki Theatre Royal - The Country of the Blind & Little Louise: Episode 7 Herbert George Wells, Guy de Maupassant
Ocena 0,0
Theatre Royal ... Herbert George Well...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura francuska Guillaume Apollinaire, Honoré de Balzac, Jacques Cazotte, Anatole France, Théophile Gautier, Prosper Mérimée, Charles Nodier, Jules Barbey d'Aurevilly, Guy de Maupassant, Gérard de Nerval, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Ocena 6,9
Opowieści nies... Guillaume Apollinai...

Zapiski z rosnącego szaleństwa z przerażającym zakończeniem.

Zapiski z rosnącego szaleństwa z przerażającym zakończeniem.

Całkiem niezła powieść na jeden wieczór.

Całkiem niezła powieść na jeden wieczór.

Na półkach: , , , ,

Mieszkający w wiejskiej posiadłości mężczyzna zaczyna mieć koszmarne sny, jednocześnie opadając co dnia z sił. Podobna przypadłość dotyka jego służby.
Budząc się pewnej nocy, sięgając ręką na stolik po karafkę, ze zgrozą stwierdza, że przygotowana na noc woda została w całości wypita. W kolejnych dniach prowadzi eksperymenty - zamyka sypialnię na klucz, zmienia różne napoje i potrawy - w efekcie badań ustalając, że wraz z nim mieszka jakaś nieznana, niewidoczna istota. Wypija ona wodę i mleko, przewraca meble, zaś w najbardziej przerażającej scenie przesłania sobą odbicie bohatera w lustrze.
Niedługo potem czyta on w gazecie o tajemniczej epidemii szaleństwa, wybuchłej w Brazylii, w wyniku której mieszkańcy miast skarżą się na „ pozbawiające mocy życiowej niewidoczne wampiry”. Mężczyzna przypomina sobie, że w dniu początku swej chroby widział statek z Brazylii wpływający do portu…
„Horla” to prawdziwe arcydzieło grozy, łącząca dwa archetypiczne motywy. Z jednej strony będzie wampiryzm (wysysanie sił życiowych nocą), w bardzo nietypowym anturażu - niewidzialna postać potwora, skłonność do mleka i wody (ba, nawet zainteresowanie literackie - w jednej ze scen Horla przewraca karty leżącej na biurku książki!). Z drugiej zaś strony jest apokaliptyczna wizja Inwazji Nowego Gatunku Istot na świat człowieka, którą snuje przerażony narrator. Prezentacja tego elementu zapowiada wręcz lovecraftowski „kosmicyzm” (jesteśmy ziarenkiem wobec bezmiaru kosmosu).

Warto przy tym dodać, że „Horla” to opowieść…szaleńca, zwierzającego się lekarzom w zakładzie z dręczących go koszmarów. Tej ramy fabularnej Maupassant używa w swych opowiadaniach bardzo często. Choroba psychiczna, obłęd (ta obawa realnie dręcząca Maupassanta przez całe życie) to jeden z obsesyjnych tematów jego twórczości niesamowitej.

Przywodzi na myśl prozę Poe i Lovecrafta. Przyjemne na jesienne wolne popołudnie.
Dostępne na wolnych lekturach.

Dostępne na wolnych lekturach.

'Horla' to krótkie opowiadanie w formie dzienniczka prowadzonego przez młodego, zamożnego mężczyznę, który opisuje paranormalne zjawiska zachodzące w jego otoczeniu. Za przytoczone zjawiska ma odpowiadać pewna wampiryczna istota – Horla – żywiąca się rzekomo ludzkim życiem. Jak zresztą mężczyzna wnioskuje z czytanego artykułu w gazecie pojawiła się ona w jego życiu za sprawą trójmasztowca z Brazylii, którym prawdopodobnie przypłynęła do Francji. Odpowiada ona za zachodzące na naszych oczach stopniowe, ale drastyczne pogorszenienie się kondycji psychicznej naszego protagonisty. I to chyba o to chodzi w opowiadaniu: obserwacji stadium po stadium rozkładu ludzkiej psychiki. Główny bohater na przestrzeni miesięcy popada w obłęd i z normalnego człowieka, racjonalizującego to co się dzieje rzekomymi chrobami, staje się wrakiem samego siebie, który nie widzi już innej drogi poza własną śmiercią.

Nie czytam często krótkich form, ale opowiadanie zostało dość ciekawie napisane i myślę, że jest warte przeczytania. Nie budzi co prawda emocji, których bym się spodziewał po jego gatunku, ale nie czuję też jakiegoś zawodu z tym związanego. Z tego co wiem autor podczas jego tworzenia mógł już chorować na schizofrenię więc opowiadanie może być po części opisem tego, co sam widział i czuł, gdy tracił już powoli kontakt z rzeczywistością. Czytając dzieło francuskiego pisarza możemy doświadczyć tego, co działo się w jego głowie, niejako wynikając w nią i badając co w niej zachodziło.

Na półkach: , , , ,

Wspaniałe opowiadanie w mrocznym klimacie niesamowitości Poego, jednak napisane o wiele kunsztowniej.
Mamy przed sobą zapiski narratora, z którym i wokół którego zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Z początku pozornie niewinne, jak opróżniona w nocy karafka, zaczynają natężać swą uciążliwość, aż do granic obłędu. Pewnego dnia znajduje w gazecie artykuł o Horli, tajemniczej istocie wywołującej epidemię obłędu.
Harold Bloom w "Jak czytać i po co?" interpretuje zmagania narratora z opętującą go istotą, jako opisem przeżyć samego Maupassanta nękanego chorobą umysłową wywołaną syfilisem. Czy tak było istotnie? Nie wiem. Na pewno jednak niezależnie od tego opowiadanie można odczytywać w wymiarze fantastyki i grozy, jak i głęboko psychologicznego oddania stanu pogłębiającego się obłędu, co czyni tę lekturę jeszcze wykwintniejszą.

Zbiorek zawiera opowiadanie "Oberża", które znajduje się w rankingu 30 najlepszych opowiadań grozy na blogu Milczenie Liter.

Maupassant słynie z wampirycznej opowieści "Horla". Mi jednak bardziej do gustu przypadła niesamowicie klimatyczna historia pewnej oberży w wysokich Alpach. Co roku, gdy nadchodzi zima i śnieg, gospodarze oberży schodzą do doliny, zostawiając ją pod opieką dwóch przewodników i psa. Tym razem, gdy wracają po kilku miesiącach, w oberży zastają tylko młodszego z nich, całkowicie osiwiałego. Świetna historia, nie podająca wszystkiego na tacy. Dodatkowy plus dla miłośników zimowych klimatów.

Na półkach: , , , , ,

Opowiadanie Guy de Maupassanta z 1887 roku, w przekładzie Zygmunta Niedźwiedzkiego, wydane przez Fundację Festina Lente w 2013 roku i udostępnione na www.chmuraczytania.pl

Ależ trafiłam! Dopiero co przedwczoraj czytałam "Czarnego kota" Poe'go, a tu bardzo podobne w schemacie i treści opowiadanie Maupassanta.

Narrator opisuje swoje wewnętrzne przeżycia, odkrywając z dnia na dzień postępującą i coraz bardziej natarczywą obecność w swoim ciele istoty obcej, niewidzialnej, która nim kieruje i rządzi. Najpierw swą gorączkę, rozdrażnienie i niepokój kładzie na karb choroby ciała, szuka pomocy medycznej, zaczytuje się w dziełach filozoficznych i teologicznych. Tymczasem szaleństwo postępuje, a napięcie z każdym zapiskiem rośnie. Bohater podejrzewa u siebie albo podwójną osobowość, albo zaburzenia snu. Ale owo coś wysysa z niego życie, poi się wodą i mlekiem, które stoją w nocy obok jego łóżka.

I tak jak u Poe'go mamy tu punkt kulminacyjny. Owładnięty chęcią mordu prześladującej go istoty bohater popełnia samobójstwo.

Przyznam, że to znakomita klasyka grozy, a jednocześnie doskonałe studium ludzkiej psychiki. Jestem pod wrażeniem sugestywności opisu przeżyć, a przecież to utwór liczący sobie ponad 130 lat!

Narrator opisuje swoje wewnętrzne przeżycia, odkrywając z dnia...

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!
Dostępne na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/horla/
Cztery lata mijają od mojej notki na temat „Baryłeczki”, więc mogę już powtórzyć początek:
„Guy de Maupassant /1850-93/, ironią i satyrą, zaatakował hipokryzję wyższych warstw, czym im się naraził. Miał szczęście, że po jego stronie opowiedział się, prawie o 30 lat starszy, Gustav Flaubert /1821-80/, ubóstwiany za „Panią Bovary”. …”
Tym razem mamy 33 – stronicowe (e-book - 58) opowiadanie grozy. O którym na WL czytam:
„Klasyczne opowiadanie grozy — pamiętnik młodego człowieka, który skrupulatnie notuje kolejne niewytłumaczalne zjawiska towarzyszące mu w codziennych czynnościach.. …Ponoć był bezpośrednią inspiracją H.P. Lovecrafta do napisania legendarnej książki ‘Zew Cthulhu’.”

„Horla” jest szeroko omówiona w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Horla, więc tam proszę zajrzeć, a ja tylko powiem, że niecałą godzinkę warto jej poświęcić, choć i tak się nie dowiemy czy to produkt schizofrenii autora, czy wpływ mesmeryzmu, czy też samotności bohatera, o której czytamy (s.20 e-book):
„…Pozostając zbyt długo sami, poczynamy zaludniać majakami próżnię…”
W każdym przypadku lekkie rozczarowanie i najwyżej 6/10

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!
Dostępne na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/horla/

Guy de Maupassant Horla Zobacz więcej