Proust i znaki

Okładka książki Proust i znaki
Gilles Deleuze Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Pisarze językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
1999-01-01
Michał Paweł Markowski
esej literaturoznawstwo Proust filozofia

więcej Więcej

Wytrawne danie serwuje nam Gilles Deleuze rozpoczynając podróż, w której odnajduje esencje, domyśla się sensów, tropi znaki, wreszcie za pomocą wyrafinowanych chwytów, porywa wyobrażnię czytelnika. A zaczyna tak: poeta pojmuje, że to co najważniejsze, kryje się poza myślą, to znaczy w tym, co zmusza do myślenia. Tym, co zmusza do myślenia jest znak, nosiciel sensów. Znaków...

Lubię jak Francuz Francuza... samo mięso. Autor wpuszcza czytelnika do swojej głowy i wykłada własną "maszyną interpretacyjną" dzieło "W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta. Można odnieść wrażenie, że Deleuze użył wspomnianego cyklu powieści dla własnej teorii sztuki i filozofii.
Dzieło Prousta, w myśli Deleuza, jest polemiką z obiektywizmem: kultem intelektu, który...

Analiza cyklu Prousta tyleż imponująca, co niezrozumiała. Zbyt trudna to dla mnie książka, aczkolwiek w nieco mętnych rozważaniach autora znalazłem kilka interesujących dla mnie stwierdzeń i spostrzeżeń.

• Idee
  • Studia kulturowe i nie tylko
  • A rose is a rose is a rose
  • Przeczytane dwa razy
  • Lit. francuska i okolice
  • Izmy językoznawcze/literaturoznawcze
  • We fragmentach

Dodaj cytat z książki Proust i znaki