Koniec wszystkiego

Prószyński i S-ka
2010-10-26
2010-10-26
Ewa Siarkiewicz
przyjaźń obsesja zbrodnia literatura amerykańska literatura XXI wieku

Okładka książki Punisher Max, tom 10 Megan Abbott, Mike Benson, Roland Boschi, Laurence Campbell, Tomm Coker, Nathan Edmondson, Gregg Hurwitz, Charlie Huston, David Lapham, Ken Lashley, Jason Latour, Jonathan Maberry, Shawn Martinbrough, Goran Parlov, Tom Piccirilli, Juan José Ryp, Jason Starr, Duane Swierczynski, Dalibor Talajic, Rob Williams, Skottie Young, Valerie d'Orazio
Punisher Max, ... Megan Abbott, Mike ...
Okładka książki W świetle i w mroku. Opowiadania inspirowane malarstwem Edwarda Hoppera Megan Abbott, Jill D. Block, Lawrence Block, Robert Olen Butler, Lee Child, Nicholas Christopher, Michael Connelly, Jeffery Deaver, Craig Ferguson, Stephen King, Joe R. Lansdale, Gail Levin, Warren Moore, Joyce Carol Oates, Kristine Kathryn Rusch, Jonathan Santlofer, Justin Scott
W świetle i w ... Megan Abbott, Jill ...

Nieprawdopodobnie odczuwalny klimat tej niedługiej powieści, nabrzmiały od rozedrganych emocji nie tylko nastoletnich dziewcząt, zrobił na mnie ogromne wrażenie. Już dawno nie czytałam tak prawdziwej historii, opowiedzianej z perspektywy jednej z bohaterek.

Mam mieszane uczucia, książkę czyta się tragicznie, myślałam, że nigdy przez nią nie przebrnę, a przecież jest taka króciutka ! Główna bohaterka strasznie irytująca, a jej zachowanie jako 13latki jest niedorzeczne. Jednak coś ta książka ma w sobie takiego, że na pewno jej nie zapomnę.

Ja wiem, że tak nie wypada, że tak się nie godzi - oceniać po przeczytaniu kilku stron, ale inaczej nie mogę i basta!
Od razu zaznaczam, że oceniam styl a nie fabułę (w tą nawet nie zdążyłam się wtopić). Przeczytałam 20 stron i odłożyłam książkę rozjuszona dalece! Jak można z czystym sumieniem wydać takie bazgroły i kazać czytelnikom jeszcze za to płacić! Nie wiem czy ta chałtura to zupełny brak talentu literackiego autorki, czy najpodlejsze tłumaczenie Ewy Siarkiewicz.
Nie wiem i być może się nie dowiem, ale wiem na pewno, że "to coś" odradzam każdemu.

Już w Szczypcie śmierci amerykańska pisarka Megan Abbott pokazała, że ma nie tylko talent, ale i własny styl. Pisze książki krótkie, duszne, niepokojące, trochę może nostalgiczne. Z pogranicza dramatu obyczajowego i kryminału. Stosuje zdania krótkie, rytmiczne, a na wydarzenia patrzy z perspektywy bohaterki. Tym razem jest nią trzynastoletnia Lizzie Hood.

Lizzie wydaje się typową nastolatką. Ma swoje pasje, kochających rodziców, szkołę i najlepszą przyjaciółkę, mieszkającą po sąsiedzku Evie. Obie wydają się nierozłączne do chwili, w której Evie znika. Niemalże rozpływa się w powietrzu. Lizzie będzie musiała spojrzeć w głąb serca i wrócić do swoich wspomnień, by ustalić, co tak naprawdę się wydarzyło. Złożyć wspomnienia, niekiedy pojedyncze słowa w jedną całość.

Koniec wszystkiego nie jest łatwą lekturą. Napisana w pierwszej osobie powieść jest chwilami poetycka, innym razem brutalnie realistyczna, a dotyka tematów trudnych, między innymi pedofilii. Mam jednak wrażenie, że omija rafy banału i bardzo trafnie chwyta rozedrganie dojrzewającej właśnie bohaterki. Nie wykłada niczego na ławę. Wiele kwestii ukrywa bądź pozostawia decyzji czytelnika. To on musi się domyśleć, zinterpretować, ocenić. W efekcie każdy dostrzega tu co innego.

Jakże inna to wizja trzynastolatek od tej, do której przyzwyczajają nas popularne powieści YA. Zamiast płycizn i naiwności Megan Abbott oferuje klimat noir charakterystyczny dla kina i literatury sprzed kilkudziesięciu lat. I na tym wygrywa. Bo choć Koniec wszystkiego nie jest lekturą dla wszystkich, to jednak zapada w pamięć. I nie pozostawia czytelnika obojętnym.

Więcej recenzji:

Lizzie wydaje się...

Co autorka chciala przekazac ta powiescia ?? Niewiem moze to nie moja tematyka , wlasciwie po raz pierwszy zabralam sie za tego typu tematyke , gdzie w tlo wplatane sa tego typu taki- obsesji, polaczonej z chorobami psychicznymi. Inaczej nie moge tego nazwac , tam kazda z postaci posiada swego rodzaju chorobe umyslowa kazdy na cos cierpi. Pierwsze 120 stron ksiazki wlasciwe o niczym zostaje porwana dziewczynka wiek 13 lat i z punktu widzenia jej przyjaciolki dzieje sie wszystko totalny chaos... Juz myslalam ze nie dotrwam do konca ale w koncu doszlo do jakiegos zwrotu akcji . Jesli kto lubi tego typu watki - to owszem mozna sie nia zaintereswoac ale jak dla mnie to jest jakas pomylka...

Opis z tylu ksiazki zachęcający, ale niestety wykonanie słabe. Denerwował mnie język i styl w jakim jest napisana ta ksiazka, szkoda bo fabuła całkiem ok.

Nie podobała mi się...ciężki styl...złe emocje...ludzkie brudy...przeczytać - zapomnieć.

Pomysł na książkę - całkiem niezły
Wykonanie - no cóż, pozostawia nieco do życzenia.
Książka przeczytana, ale raczej nie zapadnie mi na długo w pamięci

Pomysł na książkę - całkiem niezły
Wykonanie - no cóż, pozostawia nieco do życzenia.
Książka przeczytana, ale raczej nie zapadnie mi na długo w pamięci

Książka o ciężkim temacie, jednak fabułą raczej nie zapadnie mi w pamięć na długo.

Bardzo męczyłam się z tą książką. Nie odpowiadała mi fabuła, nie odpowiadał mi styl pisarski. Dokończyłam, bo była krótka i nie lubię porzucać niedokończonych historii. Zdecydowanie jednak nie polecam.

• 2011
  • Kryminał