Teraz ją widzisz

Okładka książki Teraz ją widzisz Joy Fielding
Okładka książki Teraz ją widzisz
Joy Fielding Wydawnictwo: Bellona, Edipresse Seria: Mistrzynie Kryminału Obyczajowego kryminał, sensacja, thriller
Mistrzynie Kryminału Obyczajowego
Now you see her
Bellona, Edipresse
2017-11-02
2012-05-23
Anna Zielińska

Książki Joy Fielding czytałam swego czasu seriami. Ceniłam sobie jej umiejętność zgrabnego łączenia wątku kryminalnego z ciekawym tłem obyczajowym. Jednak jak to często bywa, po pewnym czasie poczułam przesyt i przez lata nie wracałam do powieści tej autorki.
Zupełnie przez przypadek stało się to pod koniec zeszłego roku, kiedy to w mojej bibliotece dostałam prezent - książkę niespodziankę z okazji zbliżających się świąt.
Kocham to miejsce za cudowną atmosferę, profesjonalną pomoc pracowników i wiele ciekawych pomysłów na promocję czytelnictwa, czego ta akcja jest świetnym przykładem.

Gdy rozpakowałam ją w domu z ozdobnego papieru okazało się iż jest to powieść Joy Fielding "Teraz ją widzisz". Odetchnęłam z ulgą, bo obawiałam się iż trafiłam na jakiś romans, który kurzyłby się na półce zapewne w nieskończoność. A że miałam nastrój na lekturę lekką, łatwą i przyjemną od razu zabrałam się za czytanie.
To opowieść, której bohaterką jest Marcy Taggart, kobieta po traumatycznych przejściach, która dwa lata po śmierci córki mierzy się z kolejnym bolesnym doświadczeniem - rozstaniem z mężem.
Aby zagłuszyć swój bój decyduje się na samotną wycieczkę do Irlandii, na którą pierwotnie miała udać się ze swoją drugą połową. Jednak jak to w życiu: człowiek planuje a Pan Bóg się śmieje.
Kobieta stara się skupić na zwiedzaniu lokalnych atrakcji turystycznych jednak jej myśli nie mogą się oderwać od złych wspomnień.
W tłumie jej uwagę zwracają młode długowłose dziewczyny, w których podobnie jak w domu widzi twarz swojej córki. Widok jednej z nich wręcz ją elektryzuje i Marcy Taggart jest przekonana, że kobieta, którą zobaczyła przez szybę baru to Devon, uznana za zmarłą po tym jak na dryfującej rzece w pobliżu rodzinnego domku letniskowego znaleziono jej pusty kajak. Nie przyjmuje ona jednak do wiadomości, że jej córka nie żyje. Wścieka się na wszystkich, którzy przyjęli ten fakt za pewnik. Postanawia wiec odnaleźć dziewczynę, udowadniając tym samym iż Devon żyje.

Jej prywatne śledztwo, pełne ślepych zaułków i zwrotów akcji zbliża ją do odkrycia przed sobą prawdy o wydarzeniach z przeszłości. Napędza ją rozpacz i tęsknota matki, która nie potrafi pogodzić się ze stratą.
Podczas lektury "Teraz ją widzisz" śledziłam losy Marcy Taggart z zapartym tchem. Aż sama sobie się dziwiłam, że dałam się tak bardzo wciągnąć w tą historię, która do końca trzyma w napięciu. Polecam!

Powrót do kryminałów.

Marcy straciła córkę i jest w trakcie rozwodu. Próbuje zaakceptować fakt, że jej córka nie żyje i wyjeżdża na wycieczkę do Irlandii. Jednak swoją córkę widzi także tutaj.

Kobieta jest zdesperowana i zdeterminowana, aby poznać prawdę o swojej córce. Na swojej drodze spotyka paru mężczyzn, którzy usiłują ją doprowadzić do córki. Jednak za każdym razem okazuje się to być podstępem.

Czy Marcy pozna prawdę o swojej córce i ją zaakceptuje?
Jak dalej potoczy się ta historia?

Marcy jest bohaterką, która jak każda matka nie chce przyjąć oczywistej prawdy - jej córka popełniła samobójstwo. Obwinia się za to, że była złą matką, że w porę nie uratowała córki. W Irlandii poznaje wdowca, który jest nią zainteresowany. To właśnie dzięki podróży, zrozumie, że nie akceptowała prawdy, która była oczywista, że przesłoniło ją pragnienie, aby jej córka przeżyła.

Historia Marcy na pewno pozostanie na długo w mojej pamięci, gdyż opowiada o wielkiej miłości matki do córki, która starała się chronić córkę przed dziedzicznym przekleństwem, ale jej się to nie udało. Każda córka powinna mieć taką matkę i uważać się za szczęściarę.

Powrót do kryminałów.

Nie wciągnęła mnie, nie chciało mi się kończyć. Bohaterowie jednowymiarowi, akcja niby jest, ale jakoś mnie nie zainteresowała. Nie wiem po co ta książka powstała - żeby przestrzec przed podróżami do Irlandii?

Ciezko pogodzic sie ze smiercia dziecka. Marcy jako dziecko nie miala latwo gdyz jej matka byla chora i popelnila samobojstwo . Gdy jako dorosla kobiete dotyka ja smierc corki a pozniej rozwod nie jest jej latwo to udzwignac. Ksiazka psychologiczno-kryminalna dajaca do myslenia.

Wszyscy dookoła twierdzą, że Devon popełniła samobójstwo, jedynie jej matka nie chce w to uwierzyć i rozpaczliwe poszukuje córki. Pomaga jej w tym dwóch przystojnych mężczyzn. Czy w którymś z nich się zakocha? Dokąd doprowadzą jej poszukiwania? Zakończenie na pewno Was zaskoczy.

Przez większą część tej książki zastanawiałam się po co została napisana. Nudna, schematyczna, do tego denerwujący do granic możliwości bohaterowie. Dopiero pod sam koniec jakakolwiek akcja, która jest mierna i słabo rozwiązana.

Książkę czytało się świetnie. Wciągająca akcja, zwarte wątki i ciekawa fabuła.
Samo zakończenie mnie nie porwało, jeden z wątków był zupełnie niepotrzebny i odbiegał jakościowo od reszty książki...

Choć wiele stron przez końcem domyślałam się zakończenia uważam, że warto przeczytać. Idealna na jesienno-zimowy wieczór.

Książkę czytało się świetnie. Wciągająca akcja, zwarte wątki i ciekawa fabuła.

Książka wciągająca, z wieloma ciekawymi wątkami. Finał zaskakujący. Warta przeczytania choć czegoś zabrakło aby dać wyższą ocenę.

Przeczytałam "Teraz ją widzisz" Joy Fielding.
Najkrócej - strata czasu. Książka płaska jak naleśnik.
Do bólu trywialna. Opis dwubiegunówki, dawniej psychozy maniakalno-depresyjnej żałośnie kulawy i nietrafiony. Głębia psychologiczna jak kałuża po kapuśniaczku.

Omijać autorkę. Taki mam plan.

Przeczytałam "Teraz ją widzisz" Joy Fielding.
Najkrócej - strata czasu. Książka płaska jak naleśnik.

Omijać autorkę. Taki mam plan.

Fajna, ciekawa, intrygująca, chociaż myślałam, że zakończenie będzie inne. Zaskoczyła mnie :)

• Joy Fielding

Joy Fielding Teraz ją widzisz Zobacz więcej