Teraz ją widzisz

Okładka książki Teraz ją widzisz
Joy Fielding Wydawnictwo: Bellona, Edipresse Seria: Mistrzynie Kryminału Obyczajowego kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2012-05-23
Anna Zielińska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książkę czytało się świetnie. Wciągająca akcja, zwarte wątki i ciekawa fabuła.
Samo zakończenie mnie nie porwało, jeden z wątków był zupełnie niepotrzebny i odbiegał jakościowo od reszty książki...

Choć wiele stron przez końcem domyślałam się zakończenia uważam, że warto przeczytać. Idealna na jesienno-zimowy wieczór.

Książkę czytało się świetnie. Wciągająca akcja, zwarte wątki i ciekawa fabuła.

Joy Fielding stworzyła kolejny doskonały thriller psychologiczny, od którego wręcz nie można się oderwać. Zawiła fabuła, która opiera się na historii zrozpaczonej matki, opisuje jej podróż od zaprzeczenia, kłamstwa, aż do akceptacji. Kobiety- matki, która panicznie bała się prawdy, którą opuścił mąż. To opowieść o kobiecie, która nie potrafi cieszyć się z drobnych gestów, stale obwiniając siebie o wszelkie zło tego świata.

Podążając za naszą bohaterką, przeżywałam jej każdą emocję, liczne wzloty i upadki. Razem z nią poszukiwałam w tłumie Devon, stale mając nadzieję, że ona gdzieś tam na nas czeka. Za wszelką cenę pragnęłam dobrego zakończenia, bez smutku, rozpaczy i żalu. Chciałam, aby nasza bohaterka czym prędzej zaznała spokoju, ukojenia i radości. Ciszyłam się, gdy w kulminacyjnym momencie, pomimo swojej niskiej wiarygodności, zdołała ocalić niewinną istotę, przez co zyskać uznanie władz i najbliższych.

Ponadto owa fabuła przykuwała czytelniczą uwagę, dzięki szybkiej akcji, która napędzała naszą ciekawość oraz pobudzała coraz silniejszą adrenalinę. I choć z góry przeczuwałam jaka jest prawda odnośnie Devon, to nadal miałam nadzieję na miłe rozczarowanie. Tylko, że wówczas wszystko mogłoby być zbyt naciągane, a obecnie jest idealnie.

Podsumowując, "Teraz ją widzisz" Joy Fielding to zdecydowanie bardzo wciągający, emocjonujący i intrygujący thriller psychologiczny. Thriller, który pobudza ciekawość, wyobraźnię oraz ekscytację. To powieść, którą nie da się przeczytać ot tak, bez jakichkolwiek wrażeń. To historia, która na dłużej pozostanie w naszej pamięci. Historia, którą bez dwóch zdań polecam.

Przez większą część tej książki zastanawiałam się po co została napisana. Nudna, schematyczna, do tego denerwujący do granic możliwości bohaterowie. Dopiero pod sam koniec jakakolwiek akcja, która jest mierna i słabo rozwiązana.

Jest to opowieść o kobiecie, która uparcie nie wierzy w samobójstwo swojej córki. To uczucie towarzyszy jej od dnia gdy dowiedziała się o rzekomej śmierci córki do momentu gdy przypadkowo zauważa ją przez okno w barze podczas pobytu w Irlandii? Czy to właśnie była jej ukochana córka Devon? Czy to możliwe, że to właśnie ona się do niej uśmiechała i uroczo machała ręką? Przez ostatnie dwa lata Marcy zadręczała się myślą, że jej córka żyje, że skoro nie odnaleziono jej ciała to niemożliwe, że popełniła samobójstwo…Wbrew faktom, wbrew zdaniu swojego męża, siostry rozpoczyna poszukiwania ukochanej Devon na własną rękę. Czy jest to dobra decyzja, czy to wszystko przypadkiem nie doprowadzi jej do szaleństwa?
Jest to opowieść o sile miłości matki do dziecka i o wielkim pragnieniu by cofnąć czas i wszystkiemu zapobiec. Poczucie winy towarzyszy bohaterce przez cały czas, niszczy ją od środka. Czy Marcy uda się pogodzić z tym co się stało, czy zatraci się w swoich pragnieniach i nadziejach?
Biorąc książkę do ręki zaintrygowała mnie jej okładka, taka nieco mroczna, interesująca. Wiem, wiem nie ocenia się książek po okładce ale tak jakoś mnie ujęła, opis dopełnił wszystko. Wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Nie jest to moja pierwsza pozycja tej autorki, dlatego pomyślałam, że może być ciekawie.
Zaczynając „przygodę” z „Teraz ją widzisz” trochę się rozczarowałam. Już od początku historia Marcy wydała mi się dennie przedstawiona. Dodatkowe opisy Irlandii jakoś mnie zniechęcały do dalszego czytania. Dociągnęłam książkę do połowy i odłożyłam ją na bok. Miałam wrażenie, że autorka na siłę próbuje podsycić całą akcję retorycznymi pytaniami. Było ich za wiele. Po paru dniach, mimo wszystko wzięłam się za jej dokończenie. I miło mnie zaskoczyła. Zaczęłam się nawet wciągać w historię bohaterki, ciekawiło mnie zakończenie.
I właśnie jeśli chodzi o zakończenie to trochę wydaje mi się takie typowe. Nie domyśliłam się wszystkiego, ale domyśliłam się jaką rolę odgrywają niektóre postaci. Cała historia nieszczególnie skłania do główkowania o tym co będzie dalej. Zbyt dużo dialogów jakoś wytrąca z kombinowania o tym co może wydarzyć się dalej.
Nie jest to pozycja, którą bym poleciła ze szczerego serca ale jeśli się komuś nudzi i chciałby poczytać coś „na szybko” to śmiało może sięgnąć po „Teraz ją widzisz”.

Książka opisuje zawiłą intrygę, w którą przez przypadek - lub na własne życzenie - wplątana zostaje Marcy Taggart. Jest ona pięćdziesięcioletnią kobietą ze sporym życiowym bagażem. Gdy była nastolatką musiała opiekować się matką, która cierpiała na chorobę psychiczną, w wyniku której popełniła samobójstwo.
Kilkanaście lat później musiała zmierzyć się ze śmiercią córki, w którą jednak nie uwierzyła. Uparcie próbowała udowodnić, że Davon żyje, a jej śmierć była upozorowana. Zatraciła się w poszukiwaniach na tyle, że zapomniała pielęgnować kontakty z najbliższymi jej ludźmi - synem i mężem, który dwa lata po utracie dziecka odszedł do innej kobiety.
Marcy wybrała się sama w podróż do Irlandii, którą miała odbyć razem z "teraz-już-prawie-eks-mężem". Przesiadując w jednym z pubów zauważyła dziewczynę przypominającą jej córkę. Ten moment był zapalnikiem i Marcy już wiedziała, że jej wycieczka się skończyła. Rozpoczęła poszukiwania, które - o dziwo - doprowadziły ją w końcu do spotkania z Davon. Ale czy to na pewno była ona?

Przez połowę książki uważałam, że zakończy się tak, jak zakończyłby się każdy "gniot". Jednak autorka kończy historię inaczej, sprawiając, że stała się bardziej interesująca i złożona. Świetnie ukazała portret zranionej kobiety, która doświadczyła ogromnej straty i matki gotowej na największe poświęcenie.

Kilkanaście lat później musiała zmierzyć się ze śmiercią córki, w...

Fajna, ciekawa, intrygująca, chociaż myślałam, że zakończenie będzie inne. Zaskoczyła mnie :)

1975

Przeczytałam "Teraz ją widzisz" Joy Fielding.
Najkrócej - strata czasu. Książka płaska jak naleśnik.
Do bólu trywialna. Opis dwubiegunówki, dawniej psychozy maniakalno-depresyjnej żałośnie kulawy i nietrafiony. Głębia psychologiczna jak kałuża po kapuśniaczku.

Omijać autorkę. Taki mam plan.

Przeczytałam "Teraz ją widzisz" Joy Fielding.
Najkrócej - strata czasu. Książka płaska jak naleśnik.

Omijać autorkę. Taki mam plan.

Książka wciągająca, z wieloma ciekawymi wątkami. Finał zaskakujący. Warta przeczytania choć czegoś zabrakło aby dać wyższą ocenę.

Ciezko pogodzic sie ze smiercia dziecka. Marcy jako dziecko nie miala latwo gdyz jej matka byla chora i popelnila samobojstwo . Gdy jako dorosla kobiete dotyka ja smierc corki a pozniej rozwod nie jest jej latwo to udzwignac. Ksiazka psychologiczno-kryminalna dajaca do myslenia.

Wszyscy dookoła twierdzą, że Devon popełniła samobójstwo, jedynie jej matka nie chce w to uwierzyć i rozpaczliwe poszukuje córki. Pomaga jej w tym dwóch przystojnych mężczyzn. Czy w którymś z nich się zakocha? Dokąd doprowadzą jej poszukiwania? Zakończenie na pewno Was zaskoczy.

Joy Fielding Teraz ją widzisz Zobacz więcej