Sekret Clary

Okładka książki Sekret Clary Françoise Bourdin
Okładka książki Sekret Clary
Françoise Bourdin Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Sekret Klary (tom 1) literatura piękna
Sekret Klary (tom 1)
Le secret de Clara
Świat Książki
2005-01-01
2005-01-01
Joanna Polachowska
rodzina życie problemy

Świetna saga rodzinna.
Dobre tło historyczne - lata II wojny światowej oraz lata 50-te i 60-te.
Miejsce akcji też wyśmienite - światowy Paryż i klimatyczne posiadłość wiejska w Vallongue w Prowansji, niedaleko Awinionu.
Francoise Bourdin - autorka tej książki swoim stylem pisania przypomniała mi inne dobre książki tego typu, jak choćby "Altanę" Mary Nichols czy twórczość Theresy Revay.

Od początku historia wciąga. Saga rodu Morvanów z bolesnymi tajemnicami, smutkami i radościami życia.
Głową tej rodziny jest tytułowa Clara, która skupia całą rodzinę wokół siebie i pomimo upływających lat i przeciwności walczy o jedność i zgodę oraz szczęście. Stanowi oparcie dla wszystkich członków rodziny.
Czytając śledzimy losy poszczególnych członków rodziny, dzieci dorastają, dokonują wyboru dróg życiowych, partnerów, żenią się, osiągają sukcesy zawodowe. Nie zawsze odbywa się to po myśli dorosłych. Szczególnie postać Charlesa jest bardzo kontrowersyjna.
Opisy życia w Prowansji to zdecydowanie najbardziej przyjemne fragmenty powieści. Słońce, swoboda, piękna posiadłość i oliwne gaje.
Piękna i mądra opowieść o życiu. Tylko więcej takich.
Szkoda, że na razie nie widzę możliwości przeczytania drugiej części.

Świetna saga rodzinna.
Dobre tło historyczne - lata II wojny światowej oraz lata 50-te i 60-te.

Wciagajaca ksiazka, polecam rowniez Potomkowie Clary!!!

Wciagajaca ksiazka, polecam rowniez Potomkowie Clary!!!

Intrygująca, ciekawa, niebanalna, tajemnicza po prostu idealna. Polecam zarówno "Sekret Clary" jak i drugą część "Potomkowie Clary".

Bardzo ciekawa , polecam, następna część to Potomkowie Clary, myślę, że również będzie interesująca.

Książkę tą zobaczyłam u mamy na półce. Zapytałam czy mogę pożyć. Mama zgodziła się bo potem zawsze chętnie rozmawiamy o wspólnie przeczytanych książkach. Dając mi ją nie zaopiniowała mi jej, więc mój osąd jest bardzo obiektywny.

Początek jest strasznie wciągający. Nie mogłam się od książki oderwać. Potem nieco mi się dłużyła. To taka powieść hmm jakby obyczajowa, o pewnej rodzinie.
Jesteśmy na zmianę w Paryżu i w miasteczku na Prowansji. Prowansja zdecydowanie bardziej uwodziła swym opisem. Słońcem, gajami oliwnymi. Mmm aż zamykałam oczy i myślałam, że to mojej skóry dotykają promienie słońca, a na podniebieniu czuję smak wyśmienitych potraw skropionych oliwą z oliwek, zrobioną z tych oliwek obok których się przechadzałam.
Saga rodziny, której głową jest Clara. Choć nie jest kluczową postacią w książce, to spaja całą rodzinę w jedno.
Moim zdaniem tytuł mógłby być delikatnie inny, ale ocenicie sami gdy przeczytacie.
Spędziłam miło czas czytając tą książkę, po mimo sporej liczby goryczy jaka w niej jest. A i muszę przyznać, że momentami była naprawdę zaskakująca.

Książka dobra - naprawdę polecam. Gdy zobaczyłam okładkę, od razu pomyślałam, że to romans. Na szczęście nie, jest to piękna saga - o potędze, pieniądzach, miłości, uporze...

Hmmm... książka dobra, aczkolwiek bez rewelacji. Chwilami zbyt przewidywalna, nasączona egzaltowaną kobiecością i zbędnymi achami i ochami. Jednakże główny wątek wystarczająco ciekawy, by chcieć dobrnąć do końca. Samo zakończenie pozostawia nam wiele niedomówień, których zapewne należy szukać w kontynuacji powieści. Osobiście jednak wstrzymam się w dalszym wnikaniu w historię sekretów Clary.

Rok 1945, gdzieś w Prowansji, niedaleko Awinionu, w Vallongue, letniej posiadłości rodziny Morvanów z Paryża, jest środek nocy i nagle rozlega się strzał. Seniorka rodu Clara biegnie do gabinetu, który należał do jej nieżyjącego już męża i zastaje tam swoich synów Edouarda i Charles'a. Lekarze potwierdzają samobójstwo Edouarda.
Tak zaczyna się historia rodziny, której głową i mentorką jest Clara.Czytając książkę można prześledzić losy poszczególnych członków rodziny, obserwujemy jak dorastają dzieci, dokonują swoich wyborów, nie zawsze po myśli dorosłych. Taką oazą spokoju jest Clara, która powtarza, że rodzina jest najważniejsza i to w rodzinie należy szukać oparcia i każdy powinien je tam znaleźć. Piękna mądra i ciepła powieść.

Tak zaczyna się historia rodziny, której...

• Literatura piękna
  • Obyczajowe