Inkwizycja na ziemiach polskich

Okładka książki Inkwizycja na ziemiach polskich Szymon Wrzesiński
Okładka książki Inkwizycja na ziemiach polskich
Szymon Wrzesiński Wydawnictwo: Replika historia
historia
Replika
2009-01-01
2009-01-01
historia Polski inkwizycja heretycy

Okładka książki Zapora Pilchowicka. Wielkie powodzie, krwawe historie, wojenne tajemnice Przemysław Popławski, Szymon Wrzesiński
Zapora Pilchow... Przemysław Popławsk...
Okładka książki Polskie Skarby pod Karkonoszami Krzysztof Urban, Szymon Wrzesiński
Polskie Skarby... Krzysztof Urban, Sz...

„Inkwizycja na ziemiach polskich” to książka dla osób interesujących się historią, a zwłaszcza średniowieczem. Opisuje narodziny inkwizycji, lata walki Kościoła z ruchami heretyckimi, postępowanie inkwizytorów i toczące się na ziemiach polskich procesy zgrupowań heretyckich ( m.in. beginek, biczowników, begardów, husytów, waldensów, katarów) oraz zaangażowanie duchowieństwa, zakonników, władców i osób świeckich, zarówno po stronie heretyków jak i inkwizytorów i papiestwa.
Szymon Wrzesiński historyk i publicysta rodem z Wrocławia, ma na swoim koncie wiele książek o tematyce historycznej, m.in. „ Wspólniczki szatana. Czarownice na ziemiach polskich”, „Krwawa procesja. Rzecz o katach i ofiarach”, „Polscy krzyżowcy. Tajemnice średniowiecznych krucjat”, „ Potępieńcy średniowiecznej Europy”, „Oddech śmierci. Życie codzienne podczas epidemii’, „Tajemnice rycerzy. Życie codzienne śląskich feudałów”, „Pomnik bólu i śmierci. Zabytki dawnego prawa na ziemiach polskich ” oraz artykułów, które ukazywały się na łamach czasopism: „Fokus”, „Spotkania z Zabytkami”, „Gazeta Rycerska”, „Karkonosze”, „Turysta Dolnośląski” „Odkrywca” czy „Bobrzanin”, którego autor jest obecnie redaktorem naczelnym. O historycznej pasji autora, świadczy także przynależność do Stowarzyszenia "Zamek Czocha". Szymon Wrzesiński jest także organizatorem wystaw historyczno – muzealnych oraz konsultantem historycznym, uhonorowanym tytułem „Familiarne Templi”, nadanym przez Przeorat im. Księcia Henryka Brodatego OSMTH w Polsce.
Szukając informacji o autorze, znalazłam także sporo kontrowersji: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,7047663,Nauczyciel_pisze_na_akord_ksiazki_historyczne.html Jaka jest prawda, nie wnikam. Trudno mi to oceniać na podstawie prasowych doniesień. Prawda, jak zawsze, tkwi gdzieś pośrodku i/lub w szczegółach. I dla każdego będzie to prawda inna.
Wracając do książki… „Inkwizycja na ziemiach polskich” zainteresowała mnie ze względu na tematykę. Jest bardzo mało opracowań na temat działalności inkwizycji w ogóle, a w Polsce zwłaszcza. Całość, to 216 stron. Okładka nawiązuje do tematyki książki i opisanego w niej ponurego, średniowiecznego procederu, który zawęża się głównie do Śląska. Inne regiony są wspomniane, lecz informacji jest znacznie mniej. Bibliografia i Przypisy zajmują 27 stron książki. Publikacja zawiera szereg czarno – białych ilustracji (rycin, rysunków) ze zbiorów – jak podpisano – Sz. Wrzesińskiego.
Osobiście przeczytałam ją z zainteresowaniem i nie była to dla mnie lektura trudna. Z wykształcenia jestem historykiem i chętnie sięgam po książki z kręgu moich zainteresowań. Myślę, że lektura „Inkwizycji na ziemiach polskich”, nie sprawi nikomu trudności. Język, jakim posługuje się autor, jest przystępny, chociaż podstawowa wiedza historyczna, na pewno będzie pomocna. Zakładam jednak, że nikt bez powodu nie sięga po tego typu lektury.
Nie była to dla mnie książka bardzo odkrywcza ze względu na to, że przeczytałam już wiele podobnych opracowań, ale dla wielu osób może taką być, przez co zachęcam do sięgnięcia. Znalazłam w niej kilka godnych uwagi ciekawostek, na temat: zakonów i ich stosunku do inkwizycji (Dominikanie, Franciszkanie, Cystersi),papieży mniej lub bardziej gorliwych (pośród tych drugich powtarza się imię Grzegorz na zmianę z Innocentym),naszych władców i ich decyzji ( Władysław Łokietek, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk),czy ogólnego przenikania inkwizycji i działalności sądów na ziemiach polskich, na przestrzeni od XIII do XVI wieku. Mnie interesował najbardziej wiek XVII, którego nie było, ale poradzę sobie z tym, sięgając po inną książkę Szymona Wrzesińskiego lub jemu podobnych autorów.
Książkę polecam miłośnikom historii. W mojej ocenie jest to pozycja dobra. Ode mnie 6/10. Za możliwość jej przeczytania, dziękuję Wydawnictwu „Replika”.

Inkwizycja stanowi jedną z najbardziej ponurych kart w historii Kościoła i jako taka na przestrzeni stuleci wywoływała ogromne kontrowersje. Do dziś zresztą zdania na jej temat są podzielone: jedni widzą w inkwizytorach strażników prawd objawionych w Piśmie Świętym strzegących Kościół przed zalewem herezji, którym udało się utrzymać względny ład społeczny i religijny w okresie średniowiecza, inni zaś widzą w nich bezdusznych i wyrachowanych oprawców stojących na straży władzy i wpływów kościelnych hierarchów, niebezpodstawnie przekonanych o tym, że każdy nowy ruch społeczno - religijny jest w stanie osłabić wewnętrznie Kościół i zmniejszyć zyski ze świętopietrza, odpustów, darowizn czy dziesięcin.

Szymon Wrzesiński zapewniając, że prawda jak zwykle leży pośrodku, podejmuje w swej publikacji tematykę inkwizycji kościelnej na ziemiach polskich. Zadanie wcale niełatwe, głównie ze względu na potężne braki w materiałach źródłowych - autor zmuszony był oprzeć się głównie na swej rozległej na szczęście wiedzy dotyczącej polskiego społeczeństwa okresu średniowiecza, analizie pośrednich materiałów źródłowych oraz strzępków dostępnych informacji, niejednokrotnie nieprofesjonalnie subiektywnych i na ich podstawie pokusić się o szerszą ocenę oraz interpretację zjawiska inkwizycji. Trzeba przyznać, że autor rzetelnie podszedł do tematu, zaś efekty jego pracy okazały się bardzo satysfakcjonujące, choć niepozbawione drobnych mankamentów. Należy jednak docenić wkład autora w literaturę przedmiotu - jest to pierwsze tego typu opracowanie i trzeba zaznaczyć, że bardzo obiecujące.

Idealnym wprowadzeniem do tematu jest wstęp traktujący o sposobach walki Kościoła z ruchami heretyckimi - począwszy od soboru powszechnego w Chalcedonie w V wieku, którego postanowieniem zabraniano samodzielnego tworzenia poglądów, wierzeń i praktyk pod groźbą wykluczenia ze wspólnoty chrześcijańskiej po ustalenia soboru laterańskiego w 1215 roku zaostrzającego kary dla innowierców i przekazującego wymierzanie stosownych kar władzom świeckim. Autor pokrótce omawia też historię prześladowań największych heretyckich ruchów religijnych, takich jak manichejczycy czy katarzy, by następnie skupić się na działalności różnowierców na terenie Królestwa Polskiego i sposobach ich zwalczania przez inkwizycję kościelną. Ze względu na ograniczony dostęp do źródeł historycznych autor siłą rzeczy koncentruje się na tematyce najlepiej udokumentowanej, czyli wpływach heretyckich z Czech (głównie husytyzmu) i zza zachodniej granicy obejmujących tereny Śląska i Małopolski. Opisuje prześladowania biczowników, świdnickich beginek, begardów i ludowych kaznodziei, a nawet osób oskarżonych o czary, szczególnie dużo miejsca poświęcając wojnom husyckim.

Publikacja Wrzesińskiego jest prawdziwą skarbnicą cytowanych materiałów źródłowych; zajmują one sporo miejsca, choć komentarz do nich często jest bardzo zwięzły. Można odczuć pewien niedosyt i delikatne rozczarowanie niewykorzystanym w pełni potencjałem merytorycznym ukrytym w przytaczanych tekstach, który aż prosi się o bardziej wnikliwą analizę. Odniosłam również wrażenie, że tło historyczne zostało przedstawione dosyć pobieżnie, choć zważywszy na popularnonaukowy cel publikacji zasadne jest uwzględnienie jedynie najistotniejszych faktów, co autor rzeczywiście czyni. Wyjątkowo dogłębnym i szczegółowym opracowaniem może poszczycić się tematyka husytyzmu w Polsce, a fakt ten wynika zapewne z dostępności materiału źródłowego i licznych naukowych analiz tego zjawiska. Doskonałym uzupełnieniem publikacji są ryciny związane z podejmowaną tematyką, niezwykle bogata bibliografia oraz liczne i obszerne przypisy, w których autor odnosi się do cytowanych fragmentów tekstów źródłowych.

"Inkwizycja na ziemiach polskich" nie jest może studium ruchów heretyckich na terenach Królestwa Polskiego w okresie średniowiecza, ale z pewnością jest znakomitą popularnonaukową, pionierską publikacją przybliżającą nam tę kwestię. Interesująca, chwytliwa tematyka i przystępne opracowanie pozwala czytelnikowi bez problemu zrozumieć kolejny aspekt średniowiecznej historii. Gorąco polecam, gdyż zdecydowanie jest to pozycja warta uwagi.

• historia
  • Inkwizycja
  • 4) Ateizm
  • MidWay
  • Religia i okolice

Dodaj cytat z książki Inkwizycja na ziemiach polskich