Uwiedziona

Okładka książki Uwiedziona Bente Pedersen
Okładka książki Uwiedziona
Bente Pedersen Wydawnictwo: Pol-Nordica Cykl: Roza znad fiordów (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Roza znad fiordów (tom 1)
Bergtatt
Pol-Nordica
2002-01-01
2002-01-01
Anna Marciniakówna
romans Roza Samuelsdatter

Przeczytałam całość, choć momentami bywało trudno. Główna bohaterka z jednej strony była interesująca i na swój sposób "charakterna", z drugiej potwornie niestabilna, w pierwszych tomach zaslepiona miłością do człowieka, który ewidentnie nią pogardzał. Podobało mi się zakończenie serii - głównie to, że akcja przeniosła się daleko poza Norwegię, co było dla mnie niespotykane. Poza tym podobne motywy jak w Raiji, jedna kobieta, wielu mężczyzn, dzieci z różnymi ojcami. Przeczytać warto, ale raczej nie wszystkim przypadnie do gustu taka plątanina losów i zdarzeń.

Perypetie głównej bohaterki śledziło mi się przyjemnie głównie dzięki panującemu na kartach ksiązki klimatowi - Norwegia bowiem jest tam przedstawiona fenomenalnie. Choć niektóre zachowania Rozy trudno było mi zrozumieć, to jednak ma ona w sobie coś takiego, że chce się podążać za jej przygodami. Książka pozostaje w pamięci dzięki licznym "mocnym" momentom.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to kolejny pospolity romans. Jednak czytając tę książkę miałam wrażenie, że wątek miłosny tak naprawdę ukryty jest gdzieś w tle. Roza - młoda dziewczyna, mimo że oszpecona wciąż piękna, zakochana w Jensie. Tak bardzo go kocha, tak bardzo go pragnie, że lekceważy krzywdę, jakiej od niego zaznaje, wybacza mu wiele rzeczy i z całych sił chce mieć z nim dziecko. Nie do końca potrafi docenić pomocy Pedera oraz przyjaciela Tomasa. Nieoczekiwanie przyjeżdża jej babcia - Lea, która próbuje uświadomić dziewczynie na czym polega ich rodzinna tajemnica.

Książka, która zapada w pamięć, choć na początku nic na to nie wskazuje. Wpadła mi w ręce przypadkiem, była dołączona do jakiegoś czasopisma i sięgnęłam po nią, gdy nie miałam nic innego pod ręką.

Zdziwił mnie wykreowany przez autorkę świat przedstawiony, w którym ascetyczna sceneria stanowi dobrze dobrane tło dla psychiki głównych bohaterów. Mamy więc osadę złożoną z małych domków, w których są tylko niezbędne sprzęty, dni wypełnione pracą w kopalni i polarną noc.

Główna bohaterka kocha i walczy o przetrwanie. Jest jednocześnie piękna i brzydka. A miłość, która pozornie dodaje sił, tak naprawdę odbiera jej szansę na normalne życie. Całość jest oczywiście okraszona odpowiednią dawką magii, a jednak pozostaje niebanalna. Wpływ na to mają wywody tytułowej Rozy, których nie powstydziłaby się niejedna schizofreniczka. Powieść ukazuje bowiem losy bohaterki niejednoznacznej, która nie może znaleźć sobie miejsca w okrutnym świecie i gubi się we własnych wyobrażeniach o rzeczywistości.

Podobał mi się styl pisarki, bardzo obrazowy, dzięki któremu nawet w upalny dzień czułam na skórze powiew arktycznego powietrza. Chętnie sięgnę kiedyś po kolejne części sagi.

Myślałam, że książka okaże się ciekawsza. Pierwsze fragmenty, opis oszpecenia młodej dziewczyny budzi w człowieku współczucie. Jednak dalsze losy i postępowanie bohaterki jest dla mnie trochę nie zrozumiałe. Fakt człowiek jest ciekawy jak dalej postąpi i czyta do końca, ale książka mnie osobiście nie rzuciła na kolana.

Jest to pierwszy tom serii "'Roza znad fiordów". Jego bohaterka to 16-letnia Roza brutalnie oszpecona przez ojca. W historii tej przeplatają się ze sobą miłość i nienawiść oraz ludzkie dramaty.
Opowieść tę czyta się dobrze.

Opowieść tę czyta się dobrze.

Nie przepadam za romansami, ten również nie przypadł mi do gustu. Jedyne, co mi się w niej naprawdę spodobało, to początek, czyli oszpecenie Rozy.

Mi się spodobała : )

Mi się spodobała : )

nie przeczytane

nie przeczytane

Pierwsza książka (oprócz lektur szkolnych) jaką przeczytałam. Pamiętam do dnia dzisiejszego. Bardzo dobra. Polecam!

• Sprzedam
  • sagi