Czarna niedziela

1991-01-01
1991-01-01
83-85079-40-8
Danuta Kozicka
sensacja terroryzm literatura amerykańska XX wiek

Wczesna powieść Thomasa Harrisa nie rzuca może na kolana ale zdradza już niezły warsztat przyszłego twórcy "Milczenia Owiec". Ciekawa tematyka szybko wciąga i trudno oderwać się od lektury. Nieźle pomyślane zwroty akcji czy emocjonująca końcówka też zdecydowanie na plus. Miejscami jest może odrobinę "przegadana" ale na szczęście nie nudzi. Kawał dobrego thrillera.

Całkiem ciekawa, z pewnością nie dla każdego ale warta przeczytania. Ciekawa fabuła z szybkim tempem

Niczym nie wyróżniająca się pozycja o agentach i terrorystach. Na plus szybko tocząca się akcja.

Dość udany debiut Thoma Harrisa oparty na dość "ogranym" schemacie ataku terrorystycznego , któremu chcą zapobiec dzielni agenci . Jedyne co tę książkę wyróżnia to dobre tempo i nieco urozmaicona fabuła . Jak w większości takich powieści atak chcą przeprowadzić islamscy fanatycy , a ma go wykonać zwerbowany Amerykanin . Do akcji włączają się też agenci MOSADU .
Nasuwa się też smutna refleksja : Harris napisał tę powieść w 1975 roku , a problem terrorystów islamskich dolej jest nie rozwiązany . Po prostu cywilizowany świat nie podejmuje zdecydowanych kroków odwetowych . Premier Izraela Menachem Begin wydając wojnę terroryzmowi zaczął niszczyć rodzinne domy spiskowców , a w odwecie za ataki na synagogi niszczył meczety . Wprowadzenie do fabuły agentów wywiadu izraelskiego jest małym ukłonem dla takiej taktyki .
Dodatkowa gwiazdka za debiut , ale "szału nie ma" . Czyta się zupełnie przyjemnie .

Nasuwa się...

Bardzo dobra. Polecam.

Bardzo dobra. Polecam.

Pierwsza powieść Thomasa Harrisa , nie jest dziełem porywającym. Widać w nim jednak zalążek późniejszych bestsellerów. Terroryści przy pomocy obywatela USA planują atak na Stany . Do walki oprócz amerykańskich agentów rusza także dwóch Izraelczyków. Cel zamachu Super Bowl . Warto przeczytać nie spodziewając się arcydzieła na miarę Milczenia owiec

Zabijać i dać się zabić dla idei, polityki, przekonań. Pierwsze co uderzyło mnie w „Czarnej niedzieli" to obraz ludzi inteligentnych i zdeterminowanych którzy potrafią poświęcić wszystko dla obranego celu. Mają jasno ustalona hierarchię wartości którą z powszechnego punktu widzenia postrzegana jest jako skrajnie zła. Harris bogato obrazuje życie postaci z obu stron barykady, terrorystów i sciągających ich agentów którzy często niewiele różnią się od tych pierwszych biorąc pod uwagę metody postepowania.
Autor opisując różne okresy ich życia usiłuje odpowiedzieć na pytanie co spowodowało odrzucenie powszechnie przyjętych zasad społecznych, a raczej skłania czytelnika do zastanowienia się nad tym, co w moim przypadku zadziałało.
Ludzie u których miłość i stosunki międzyludzkie są jedynie środkiem, narzędziem wiodącym do celu, powinni przerażać, takie też były moje odczucia w stosunku do głównych postaci niezależnie od strony po której stoją.
Oczywiście agentów narażających życie należałoby nazwać bohaterami gdyby nie środki jakich używają po drodze, te z kolei można było by nazwać wyższą koniecznością. Wcześniej obserwując wydarzenia na świecie zastanawiałem się nad podobnymi dylematami, teraz Thomas Harris wzbudził we mnie chęć podsumowania tych przemyśleń.
Czarna niedziela” to thriller szpiegowski z elementami akcji które pojawiają się tutaj okresowo wprowadzając ożywienie, co dla mnie okazało się zbawienne gdyż miejscami cała otoczka wokół głównego wątku troszkę mnie męczyła, nie oznacza to że było nudno, jednak odczułem pewną niespójności. Tak czy inaczej pierwsza powieść Harrisa uznaje za udaną, a na koniec jako ciekawostkę dodam, że w 1977 roku książkę zekranizowano. Film jest przyzwoicie zrobiony, oraz naturalnie jak zwykle w filmach bywa, historie znacznie uproszczono jednak na uwagę zasługuje znakomita rola Marthe Keller która wcielając się w Dahlia Iyad doskonale oddaje jej demoniczny charakter.

Książka poprawna. Nie mam w sumie jej nic do zarzucenia, oprócz może przewidywalności i braku jakiejś tajemnicy do rozwiązania. Bardzo szybko dowiadujemy się, jaki jest cel.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Smutne jest to, że lata mijają a powieść Harrisa jest ciągle aktualna. Zamach w trakcie Super Bowl ? A dlaczego nie. Dla chorych z nienawiści fanatyków każdy cel, każda okazja jest dobra. Swoją drogą zadziwiające, że książkę można kupić na Allegro za 3 PLN.

Książka polecona mi przez człowieka, z którego zdaniem wyjątkowo się liczę, więc przeczytana. Nie porównywałam jej do Hannibala z powodu mocno prozaicznego - nie dość, że wyżej wymienionego nie czytałam, to nie miałam pojęcia, że Harris jest jego autorem.
Wciągająca, ciekawa. Sprawia, że człowiek niecierpliwi się coraz bardziej i bardziej chcąc wiedzieć jak to się skończy - jednocześnie nie chcąc by historia skończyła się zbyt szybko.
Nie jest to może książka życia, ale książka, którą przeczytać można i nie uzna się czasu poświęconego na nią za zmarnowany.

• Thomas Harris
  • Literatura amerykańska

Dodaj cytat z książki Czarna niedziela