...A każdy szpieg to książę. Pełna historia wywiadu izraelskiego

Okładka książki ...A każdy szpieg to książę. Pełna historia wywiadu izraelskiego Yossi Melman, Daniel Raviv
Yossi MelmanDaniel Raviv Wydawnictwo: Książka i Wiedza historia
historia
Every spy a prince
Książka i Wiedza
1998-01-01
1998-01-01
Eugeniusz Możejko
Izrael wywiad szpiegostwo Mosad

Okładka książki Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela Yossi Melman, Daniel Raviv
Szpiedzy Mossa... Yossi Melman, Danie...
Okładka książki Nuklearny sfinks. Iran Mahmuda Ahmadinedżada Meir Javedanfar, Yossi Melman
Nuklearny sfin... Meir Javedanfar, Yo...

Książka, którą czyta się trochę jak podręcznik co jest sporym minusem bo miejscami jest po prostu nudna. Zabrakło elementu fabularyzacji, takiego jaki zastosował Bar-Zohar lub Bergman. Co więcej same fakty przedstawiane są w trochę okrojonej wersji (np przy referacie Chruszczowa autorzy słowem nie wapomnieli o sekretarce, dzieki ktorej Wiktor Grajewski mógł go skopiować i dostarczyć do izraelskiej ambasady) co być może spowodowane jest datą wydania książki (1993). Książka jest dla fanów tematu i czyta się ją relatywnie trudno więc polecam tylko zapaleńcom. Co ciekawe druga Książka tych samych autorów "Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela" jest zdecydowanie lepsza.

Jakby nie patrzeć, dla ludzi interesujących się tematyką szpiegostwa to pozycja z cyklu must read. Sprawnie, logicznie, historycznie i obiektywnie przedstawiona historia izraelskiego wywiadu. Aczkolwiek dla osób nie siedzących w temacie może być za nudna.

Książka typowo faktograficzna, ułatwi uporządkowanie informacji o wywiadzie izraelskim na przestrzeni lat. Autorzy poza kilkoma niewiele znaczącymi momentami, nie nadają treści subiektywnego kolorytu, nie relatywizują, nie psychologizują, nie starają się przekonać nas do swojego zdania na temat służb izraelskich, interpretację czy wnioski z przekazanych faktów, możemy zbudować sobie sami.

• Literatura faktu
  • Szpiegostwo
  • 01 Literatura Faktu
  • Szpiedzy Wywiad
  • MOSAD

Dodaj cytat z książki ...A każdy szpieg to książę. Pełna historia wywiadu izraelskiego