Biała lwica

Okładka książki Biała lwica
Henning Mankell Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Komisarz Wallander (tom 3) Seria: Lato z kryminałem 2009 kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Wallander (tom 3)
Lato z kryminałem 2009
Den vita lejoninnan
W.A.B.
2009-06-01
2009-06-01
Halina Thylwe
afryka zamach śledztwo Wallander literatura szwedzka

więcej Więcej

Na półkach: , , , ,

Jedyny przeczytany przeze mnie kryminał Henninga Mankella. Obejrzałem jeszcze kilka odcinków adaptacji serialowych jego cyklu o Kurcie Wallanderze i jakoś między nami „nie zaiskrzyło”.
Doceniam zarówno opisy realiów szwedzkich, pracy tamtejszej policji, pracę włożoną w wątek afrykański oraz i jego powiązanie ze Szwecją. Ale jakoś mnie to nie porwało na kartach książki.
O...

Akcja w trzecim tomie przyspieszyła, mniej w niej nudnych rozterek komisarzac Wallandera, pozostali bohaterowie też rysują się bardziej dziarsko. Do tego tło książki, przemiany dokonujące się w RPA, spisek, to temat bardzo ciekawy i mimo upływu lat wciąż aktualny.

Powinnością jest zacząć od tego, że doceniam pisarzy, którzy stawiają sobie wysokie poprzeczki i chwytają się tematów kontrowersyjnych, trudnych, historycznych, politycznych, będąc zmuszonymi w ten sposób do dokonania porządnego, wnikliwego researchu - aby nie strzelić gafy, nie przeinaczać rzeczywistości, a podać wiedzę o świecie, łącząc ją z interesującą fabułą. Henning...

W umie niezły Wallander ale trochę meczący z powodu dłużyzn. Lubię Szwecję, lubię Ystad, więc nie miałem wyboru. Będę kontynuował serię.

Książka dobra. Mogłaby być ciut krótsza. Wróciłem do Wallandera po dekadzie przerwy (przeczytałem kilka nowszych książek wraz z ostatnią). Mam sentyment do autora (pierwszy kontakt z pisarzami skandynawskimi). Śmiem twierdzić że wraz z rozwojem postaci książki były coraz lepsze - niemniej powtórzę się ... książka dobra.

Jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem i muszę powiedzieć, że jestem całkiem zaskoczona. Czyta się szybko, nie można oderwać się od niej. Doskonale nakreślony klimat, można trochę dowiedzieć się o społeczności afroamerykańskiej. Główna postać Kurta jest zaskakująca, z jednej strony świetny detektyw, z drugiej samotny, ale stawiający na pierwszym miejscu rodzinę...

Pierwsza z serii z Wallanderem, która wpadła mi w ręce i zapewne nie ostatnia. Podobał mi się wątek Południowej Afryki, rasizmu. Brakowało mi silnej bohaterki, z Wallanderem trudno się w tej historii utożsamić.

Kolejny doskonały kryminał Henninga. Komisarz Wallander w formie takiej sobie, a tu jeszcze spadają na niego wszystkie plagi: KGB, Burowie, ojciec który chce się żenić i kapryśna córeczka. Jakby tego było mało traci swoja kolekcję płyt. Ale jak zwykle daje radę, chociaż mocno poobijany. Oprócz interesującego wątku kryminalnego – ciekawe porównanie socjaldemokratycznej...

Dobrze się czytało, ale niestety przewidywalne zakończenie. Na koniec jednak zamachowiec mógł zastrzelić Mandelę na skutek niedopatrzenia (niedopełnienia obowiązków) przez pracownika nadającego faks ze Szwecji... Byłaby to miła odmiana jeśli chodzi o zakończenia kryminałów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Sympatyczny kryminał, ale bardzo nierówny. Głównie dlatego, że autor do całkiem dobrego kryminału wciska liczne, bardzo nużące i pouczające nauki na temat równości wszystkich ludzi, i tych białych i czarnych. Powtarza to samo zbyt często, jak refren.
To powoduje, że kryminał staje się zbyt długi, zbyt rozwlekły i zbyt moralizatorski.

Ale pewnie taki jest wymóg...

3 346
  • Kryminał