Puszka

Wydawnictwo Literatura
2008-01-01
2008-01-01
powieść młodzieżowa polska

Puszka, która tak naprawdę ma na imię Józefina to nastolatka wkraczająca powoli w dorosłe życie. W życiu Puszki ojciec jest nieobecny, ale dziewczyna ma bardzo dobrą relację z mamą. Niestety, musi rozstać się z opiekunką i na rok zamieszkać z nieznaną babcią, którą widziała wcześniej tylko raz. Na dodatek babcia mieszka w Słupsku, więc dziewczyna musi przeprowadzić się z Warszawy. W nowym miejscu Puszka dorasta, zawiera znajomości, poznaje nowych przyjaciół, odkrywa rodzinne sekretu i wbrew wcześniejszym zapewnieniom tworzy wyjątkową więź z babcią. Dziewczyna w końcu zyskuje także prawdziwą przyjaciółkę, na którą może liczyć w każdej sytuacji. Nawiązuje także wirtualną rozmowę z wymarzonym chłopakiem, który został w Warszawie.

Życie Puszki zmienia się diametralnie, na oczach czytelnika z nastolatki staje się młodą kobietą i chociaż nie jest nieomylna i popełnia wiele błędów, ma wokół siebie kochających ludzi, którzy ją wspierają. Główna bohaterka poznaje samą siebie i odkrywa, co tak naprawdę jest dla niej ważne.

Książka Barbary Kosmowskiej to powieść o poznawaniu świata, dorastaniu, prawdziwej przyjaźni, trudnych momentach. Jest to również lektura o miłości – tej pierwszej nastoletniej, ale także tej matki do dziecka i babci do wnuczki. Autorka nie unika trudnych tematów, porusza wiele nastoletnich problemów, pisze o zmianie otoczenia, pierwszym uczuciu, fałszywych przyjaciołach i o wielu innych tematach.

Historia Puszki na pewno spodoba się wielu nastolatkom. Książka jest wciągająca i warto ją przeczytać.

Barbara Kosmowska w książce "Puszka" opowiada
o zwykłej nastolatce i niezwykłych relacjach.
Podczas lektury wzruszałam się co chwila ;-)

Tytułowa Puszka nie ma ojca, ale ma świetny kontakt z matką.
Niestety musi się z nią rozstać na rok.
Na ten czas ma zamieszkać z babcią, której nie zna.

Porzuca Warszawę i kumpli, przenosi się do Słupska.
Tam zmienia się jej perspektywa, zmieniają priorytety.
Tworzy więzi z babcią, poznaje przeszłość, rozmyśla,
odwiedza dziewczynkę bez nerki, zdobywa nowych kolegów.
Wieści o wydarzeniach z Warszawy nie są bez znaczenia.

Puszka dojrzewa, ale i popełnia błędy.

To trochę naiwna wizja sielankowych rodzinnych relacji,
ale jakże ciepła i godna pozazdroszczenia :-)
I jakże dobrze się ją czyta :-)

Mogę zapewnić, że nie jest słodko!
Ale jest wzruszająco ;-)
Polecam gorąco!

Barbara Kosmowska w książce "Puszka" opowiada
o zwykłej nastolatce i niezwykłych relacjach.
Podczas lektury wzruszałam się co chwila ;-)

Tytułowa Puszka nie ma ojca, ale ma świetny kontakt z matką.
Niestety musi się z nią rozstać na rok.
Na ten czas ma zamieszkać z babcią, której nie zna.

Porzuca Warszawę i kumpli, przenosi się do Słupska.
Tam zmienia się jej perspektywa,...

Na tę książkę "nadziałam się" przez przypadek, w mojej szkolnej bibliotece. Bardzo mi się podobała. Szczególnie zapamiętałam miłość głównej bohaterki do czekolady. Książka jest realistyczna, i co istotne poruszane są w niej wątki miłosne.Polecam tą książkę nastolatkom poniżej szesnastu lat, ponieważ starszym będzie się wydawać banalna i nudna. Poza tym jeśli książka Ci się podobała to od razu piszę ,że są inne książki z tej serii. ;)

Powieść Barbary Kosmowskiej bardzo ciekawa, dobra w odbiorze dużo daje emocji, wzruszeń pozytywnych.
Historia to jest o Puszce, dawno stała się maminą Pusią wkracza w okres dorosłości, poznaje smak miłości, gorycz przyjaźni.
Lekka, przyjemna lektura poruszyła moje serce.

Lekka, przyjemna lektura poruszyła moje serce.

Moja przygoda z tą książką rozpoczęła się ze względu na to,że brałam udział w konkursie twórczości pani Barbary Kosmowskiej. Książka bardzo mi się podobała . Mówiąc prostym językiem : "taka swojska książka na miłe popołudnie z herbatą pod kocem dla małolatów które jeszcze lubią poczytać książkę" tak osobiście powiedziałam pani bibliotekarce ,gdy zapytała mnie jak podobała mi się książka. Mimo to iż w konkursie nie udało mi się zająć żadnego miejsca to i tak cieszę się że ją przeczytałam.

Przyjemna, trochę klimatem przypomina mi Jeżycjadę.

Przyjemna, trochę klimatem przypomina mi Jeżycjadę.

Bardzo sympatyczna powieść dla młodzieży, ciepła, nie pozbawiona pewnej domieszki idealizmu, taka w sam raz na pokrzepienie w smętny deszczowy dzień :)

Przeczytałam "Puszkę" po raz kolejny po kilku latach i po raz kolejny mnie zachwyciła. Język, styl, poruszane problemy - absolutne mistrzostwo. Na pewno wrócę do niej niejednokrotnie. Polecam, polecam, polecam!

Książka pełna przemyśleń, pozytywnych relacji i ciepła. Zdecydowanie pisana dla młodzieży, ale ja również przeczytałam ją z przyjemnością. Czyta się bardzo przyjemnie mimo przewidywalnego zakończenia.

Urocza

Urocza