Ania

Okładka książki Ania
Barbara Ciwoniuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Plus Minus 16 literatura dziecięca
literatura dziecięca
Plus Minus 16
Wydawnictwo Literatura
2013-01-01
2007-01-01
Plus minus 16 Elżbieta Chojna

Trzynastoletnia Ania to główna bohaterka powieści Barbary Ciwoniuk. Dziewczyna dorasta w ciepły, pełnym miłości domu ze mamą, starszym bratem Danielem i młodszym Jasiem, a także często nieobecnym tatą. W życiu dziewczynki obecny jest także dziadek, na którego zawsze można liczyć. Jak w życiu bywa także w rodzinie trzynastolatki zdarzają się gorsze i smutne momenty, ale dużo jest tych wesołych i zabawnych. Wszystko się zmieni, a życie rodziny przewróci się do góry nogami w momencie kiedy w drzwiach domu pojawi się była dziewczyna Daniela w widocznej ciąży. Życie Ani także się zmieni, poza szkołą, codziennymi obowiązkami jest także Igor – dobrzy przyjaciel, osoba z którą można dzielić te dobre i złe momenty. Pojawienie się Karoliny zburzy spokój, ale pokaże też jak ważna jest miłość, szczera rozmowa, zaufanie i rodzinne więzi.
Co tak naprawdę łączy Anię z Igorem? Jak potoczą się dalsze losy Karoliny? Co w życiu Daniela zmieni informacja o ciąży byłej dziewczyny?
„Ania” to typowa powieść dla nastolatków, która wciąga i czyta się bardzo szybko. Autorka w swojej książce porusza trudne tematy, jakim jest na przykład niespodziewana ciąża w młodym wieku, ale także mówi o nastoletniej miłości, wadze przyjaźni i typowym życiu nastolatków. Barbara Ciwoniuk w książce, którą polecam opisuje codzienne życie rodziny – te gorsze momenty, ale też te lepsze.

Czytałam tę książkę kilka lat temu. Pamiętam, że bardzo mi się spodobała, więc, poszukując kolejnego 'łupu' książkowego w mojej biblioteczce, postanowiłam wybrać właśnie "Anię" Barbary Ciwoniuk. I to był strzał w dziesiątkę:) Napisana przystępnym językiem, wciągająca, a co najlepsze - bardzo pouczająca, bardzo wartościowa. Uczy, że każdy może popełnić błąd i nie powinno się go za to tępić, ale podejść ze zrozumieniem i miłością. Bardzo polecam!:)

No tak... pozycja dla nastolatek, ale nieco... drętwa. Nie wiem, może się nie znam, ale nie wciągała mnie tak, jak inne powieści dla młodzieży.

Ciepła i bardzo realistyczna historia rodziny Ani i burzy, jaka się przez nią przetoczy po pojawieniu się Karoliny. Książka, która uczy, że nic nie jest czarno-białe, losy ludzi są bardzo różne, a odpowiedzialność dorosłych za młode pokolenie wykracza daleko bardziej, niż tylko zapewnienie im wiktu i opierunku.

Lubie książki pani Ciwoniuk. Niby książki dla młodzieży, ale i babcie spokojnie mogą czytać. A nawet wskazane, żeby czytały.Warto spojrzeć na codzienne problemy oczami młodszego pokolenia.

Książka opowiada trudach dorastania.
Rodzina Ani jest szczęśliwą rodzinką nie mającą większych kłopotów do czasu...
Okazuje się, że przez błąd najstarszego z dzieci ich życie się zmieni.
Mama wejdzie w rolę nauczycielki, dziadek pokaże, że każdemu warto dać trochę ciepła, Daniel będzie uciekał przed swoim życiowym błędem, a Ania no właśnie ona znajdzie w końcu osobę, z którą będzie dzieliła radości i smutki.
Moim zdaniem książka jest przeznaczona dla rozwinięty czytelników rozumiejących życiowe sprawy i problemy.

Książka opowiada trudach dorastania.
Rodzina Ani jest szczęśliwą rodzinką nie mającą większych kłopotów do czasu...
Okazuje się, że przez błąd najstarszego z dzieci ich życie się zmieni.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dostałam tę książkę na święta kilka lat temu i była jedną z pierwszych przeczytanych przeze mnie z własnej woli i chęci książek które mi się spodobały. Odkąd ją przeczytałam polubiłam powieści dla młodzieży (i w ogóle książki).

Książka idealna dla młodzieży, napisana w przystępny sposób. Opowiadająca o problemach świata współczesnego.:) Sama wracałam do niej parę razy.

Bardzo fajna książka . Pokazuje prawdziwy świat. Autorka z niczym się nie kryje i porusza ważne tematy wśród nastolatków . Naprawdę polecam !

Fajna książka, wciągająca ogólnie rzecz biorąc POLECAM!

Fajna książka, wciągająca ogólnie rzecz biorąc POLECAM!