Psychologia Internetu

Okładka książki Psychologia Internetu Patricia Wallace
Okładka książki Psychologia Internetu
Patricia Wallace Wydawnictwo: Rebis Seria: Nowe horyzonty nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nowe horyzonty
The Psychology of the Internet
Rebis
2001-07-01
2001-07-01
Tomasz Hornowski
psychologia psychologia internetu psychologia społeczna internet

Książka była napisana 20 lat temu i większość czyta się ziewając, ale rozdział 8 dotyczący wpływu pornografii w internecie na ludzi jest nadal BARDZO AKTUALNY. To smutne, że do dnia dzisiejszego ludzie zaprzeczają tak oczywistym faktom jak ten, że oglądana przez nich pornografia wpływa zarówno na ich myślenie jak i traktowanie ludzi.

Polecam przeczytać osobom, którym wydaje się, że pornografia jest nieszkodliwa. Natomiast uzupełnienie tego tematu mamy w książce: Żywe lalki. Powrót seksizmu - Natasha Walter (tu już mamy jak najbardziej aktualne informacje).

Polecam przeczytać osobom, którym...

W książce jest kilka ciekawych opisów badań, np. eksperymentów Donnersteina dotyczących wpływu agresywnej pornografii na zachowanie. Jednak jeśli chodzi o sam Internet, to niestety, fakt, że książka powstała 20 lat temu sprawia, że obraz psychologicznych aspektów Internetu, pokazany w niej, jest mocno niepełny. Wiele spostrzeżeń straciło już na aktualności, np. stwierdzenie, że w Internecie potrzebujemy więcej czasu, żeby poznać poglądy drugiej osoby- widać, że w czasach, gdy powstawała ta książka, nie można było zajrzeć na czyjś profil na Facebooku i pozyskać informacji o np. gustach muzycznych czy poglądach politycznych tej osoby, nie rozmawiając z nią nigdy na te tematy. Już nie mówiąc o algorytmach OkCupid, sprawdzających stopień dopasowania osób. Może kiedyś powstanie jakaś bardziej aktualna książka na temat psychologicznych aspektów Internetu, chociaż Internet zmienia się tak szybko, że nawet między napisaniem książki a jej wydaniem może się sporo zmienić. Tak więc chyba najlepszym źródłem wiedzy na ten temat pozostaje Google Scholar i ResearchGate.

Książka z dzisiejszej perspektywy już bardzo historyczna. Internet zmienił się bardzo mocno od czasu napisania i wydania tej książki. Wiele z obszarów Internetu, które opisano w tej książce już dziś nie funkcjonuje. Mnie samej niektóre z nich już nie były znane, bo z Internetu zaczęłam korzystać nieco później. Mimo wszystko można w tej książce znaleźć trochę cennych informacji i spostrzeżeń i przenieść je na grunt czasów mediów społecznościowych, które nasilają, zdaje się, wiele zjawisk opisanych w tej publikacji. Chociaż wydaje mi się, że można znaleźć coś lepszego i świeższego poświęconego tej tematyce.

Niby książka z 1999 a wciąż zgodna z obecnymi zachowaniami w internecie. Przydała się do napisania pracy licencjackiej.

Już nieaktualne, ale w chwili wydania to było coś.

Już nieaktualne, ale w chwili wydania to było coś.

Ambitna próba zmierzenia się ze zjawiskiem trudnym do okiełznania – o badaniu i poznawaniu nawet nie wspominam.
Choć Internet jest zjawiskiem dynamicznym, podlegającym ciągłemu, wieloletniemu rozwojowi, pewne procesy i gesty psychologiczne, grupowe i indywidualne, można w nim wyodrębnić. Jednak trudno nie zadać pytania (sobie? autorowi? wydawnictwu?),czy publikacja książki o Internecie jest dobrym pomysłem. Już w chwili wydania rzecz była historyczna, a z chwilą ekspansji portali społecznościowych i ich kolejnych ewolucji stała się wręcz archiwalna...

• Psychologia
  • Studia