Fabryka Geniuszów

Okładka książki Fabryka Geniuszów David Plotz
Okładka książki Fabryka Geniuszów
David Plotz Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
The Genius Factory
Świat Książki
2007-01-01
2007-01-01
978-83-247-0133-9
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
nagroda Nobla osoby uzdolnione wybitność banki spermy eugenika sztuczne zapłodnienie Stany Zjednoczone

"Fabryka Geniuszów" to książka o historii Banku Spermy Noblistów, któremu przyświecała wyniosła idea zwiększenia w populacji ludzkiej wyjątkowo inteligentnych jednostek. Jego założyciel - Robert Graham, niestety nie był biologiem, a tym bardziej genetykiem i nie rozumiał, że inteligencja jest wypadkową wielu czynników, nie tylko genów. Nie przewidział również, że nobliści lub inni wybitni ludzie nie będą chcieli oddawać swojej spermy dla idei. I dlatego bank zamknięto. Aż dziw, że się tak długo funkcjonował, bo aż 11 lat. W wyniku jego działalności urodziło się ok. 200 dzieci. Jak sobie radzą w życiu? Czy są geniuszami? Na te pytania częściowo odpowiada książka, a czytelnik niech sam wysnuje swoje wnioski z tej historii.

napisana w nieco chaotyczny sposób ale tematyka jak najbardziej ciekawa i godna zwrócenia uwagi

Bardzo mnie ta książka wciągnęła, po części też pewnie dlatego, iż jest w jednej z moich ulubionych naukowych tematyk.
Sama historia - banku spermy noblistów, eugeniczne zapędy jego twórców i metody podtrzymania jego działalności - jest niesamowicie ciekawa, miejscami zadziwiająca czy lekko przerażająca.

Początek zawiera trochę dużo suchych faktów, dopiero pod koniec "coś się dzieje". Momentami mi się dłużyła ta książka, czytalam na wiele rat. Ale parę ciekawostek historycznych można się dowiedzieć.

• Wypożycz z Biblioteki Raczyńskich
  • Nauki przyrodnicze - biologia, chemia, medycyna
  • 52 challenge 2018
  • Inne popularnonaukowe
  • Fakty albo mity, autobiograficzne
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam

Dodaj cytat z książki Fabryka Geniuszów