Mimo wszystko Wiktoria

2012-04-24
978-83-76741-74-1

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Kemping Chałupy 9 / Pocałuj mnie pod jemiołą (Pakiet) Katarzyna Janus, Renata Kosin, Joanna Tekieli
Ocena 10,0
Kemping Chałup... Katarzyna Janus, Re...
Okładka książki Pocałuj mnie pod jemiołą Renata Kosin, Dorota Milli, Krystyna Mirek, Agnieszka Olejnik, Alek Rogoziński, Joanna Tekieli, Karolina Wilczyńska
Ocena 7,7
Pocałuj mnie p... Renata Kosin, Dorot...

Mogą Cię zainteresować

Po przeczytaniu niemal wszystkich książek pani Renaty Kosin (poza Aleją Siódmego Anioła, po którą zamierzam sięgnąć w czasie około świątecznym) udało mi się zdobyć wreszcie pierwszą debiutancką powieść autorki. "Mimo wszystko Wiktoria" to ciepła i optymistyczna historia, która obfituje w emocje, ciekawe, czasem bardzo poważne, a innym razem zupełnie zabawne zdarzenia oraz zaskakujące zakończenie, na które tak naprawdę czekałam chyba od samego początku.
Jest to typowo kobieca opowieść obyczajowa, w której płeć piękna odgrywa główną rolę, choć muszę przyznać, że męscy bohaterowie pomimo, że drugoplanowi starają się dotrzymać kroku swoim żonom, matkom i koleżankom. Cztery przyjaciółki, ich sympatyczne rodziny, zamiłowanie do rękodzieła i zwyczajne - niezwyczajne życiowe problemy, z którymi trzeba się zmierzyć to istota tej historii.

Dom Otwarty dla Pań jest świetnym miejscem dla wszystkich kobiet poszukujących szczęścia przez duże S, szczęścia pod różnymi postaciami. Ten bardzo nietypowy sklepik staje się swego rodzaju oazą dla Zuzanny, Michaliny, Gabrysi, Edyty oraz kilku innych kobiet, które mogą tu ciekawie i pożytecznie spędzić czas na warsztatach z rękodzieła, albo po prostu miło gawędząc przy kawie bądź herbacie. Zuzanna może tu realizować swoje pasje, Michalinie miejsce to pomaga dojść do siebie po przebytych problemach zdrowotnych, Gabrysi pozwala zrelaksować się po godzinach spędzonych w szkole, a Edycie urozmaica codzienną opiekę nad małym dzieckiem. To również dom, w którym może się odnaleźć także pewien szczególny mężczyzna poszukujący zajecia na... warsztatach hand made.

Muszę przyznać, że opowieść ta naprawdę mi się spodobała. Rękodzieło, które kilka lat temu skradło moje serce po lekturze tej historii jakby znów mocniej ożyło. Dosłownie miałam ochotę siąść i zabrać się za jąkaś szkatułeczkę lub chustecznik i zacząć je ozdabiać po swojemu. Myślę, że pisząc tę powieść pani Renata chciała podzielić się z czytelnikami swoimi pasjami, tym co naprawdę lubi, co sprawia jej prawdziwą przyjemność. Dlatego moim zdaniem jest to książka na swój sposób osobista. Okazuje się też, że przelewanie na papier osobliwych i niepowtarzalnych historii to dar, talent, który autorka rozwija z każdą kolejną powieścią. Sympatyczni bohaterowie są tak skrajnie różnymi osobowościami, że chyba każdy może się z którąś z postaci w jakimś stopniu utożsamiać. Bardzo przyjemnie minął mi czas spędzony w ich towarzystwie.
Tak jak w późniejszych powieściach autorki, tak i tutaj odnajdziemy sporo humoru, inteligentne dialogi i intrygujące wydarzenia. Dlatego też książkę bardzo dobrze się czyta, a zainteresowanie nie słabnie aż do ostatniej strony.
Nie mogłam tylko doczekać się finału tej historii, gdyż przez cały czas zachodziłam w głowę, co też za sekret skrywa Michalina i dlaczego tak bardzo wszyscy na nią chuchają. Momentami nawet mnie to irytowało. Gdy się jednak w końcu doczekałam, wyjaśnienie tej zagadki zupełnie mnie zaskoczyło.
I jeszcze taki mały niuans - okładka - jakaś taka nijaka, kompletnie nie zachęcająca. Wiem, książka była wydana już kilka lat temu, a moda przecież się zmienia... Myślę sobie, że kolejne wydanie powinno otrzymać zupełnie nową, piękną i barwną szatę graficzną różniącą się zdecydowanie od wcześniejszej.

Jeśli lubicie życiowe, kobiece opowieści, a może zaintrygował Was tytuł i chcecie się dowiedzieć, o co chodzi z tą Wiktorią - debiutancka powieść Renaty Kosin na pewno spełni Wasze oczekiwania. "Mimo wszystko Wiktoria" to jeden z tych tytułów, po które na pewno warto sięgnąć. Polecam.

Książka jakich wiele z historią jakie wiele razy zostały już napisane. Nic nowego, zero świeżości a stare odgrzewane kotlety. Nudziłam się, irytowałam, denerwowałam.... nie mogłam doczekać się końca tej historii ale postanowiłam, że ją dokończę. Dokończyłam czytając na przemian z inną powieścią. Nie podobała mi się - jedynie męczyła.

Książka nie w moim klimacie.

Książka nie w moim klimacie.

książka jak dla mnie średnia - jak nie ma się nic do czytania to można po nią sięgnąć.

Przyjemna ksiazka na letnie wieczory. Troszke smutna, troszke refleksyjna, troszke wesola. Odmiennosc bohaterek sprawi, ze wiele z nas odnajdzie tam postac podobna do siebie.

Irytowałam się i nudziłam na przemian, od czasu do czasu tylko uśmiechając się i wzruszając.
Plus za wątek robótkowy.

Plus za wątek robótkowy.

dla mnie okropnie męcząca mimo zachęcających opinii

dla mnie okropnie męcząca mimo zachęcających opinii

Kolejna książka o silnej przyjaźni między kobietami. Bardzo różnymi, z innym światopoglądem, odczytem świata, doświadczeniem, stanem rodziny, zajęciem, marzeniami, pragnieniami. Autorka po mistrzowsku wręcz oplotła wokół swoich bohaterek aurę tajemniczości, dając tym samym możliwości naszej fantazji i fali domysłów, a na końcu zaskoczeniu. Powieść o tym, jak można sobie radzić w życiu będąc samotnym, o tym, że jeszcze wiele przed nami, nawet gdy jedne drzwi zamyka się nam prosto przed nosem.

Zapraszam na całą recenzję na:

Książkę miło się czyta. Zaskakujące zakończenie.

Książkę miło się czyta. Zaskakujące zakończenie.

Napiszę trochę przewrotnie - ta książka tylko udaje lekkie czytadełko dla kobiet. Wiecie, takie fiu bździu, o kwiatkach, robótkach, ciasteczkach, dzieciach i oczywiście facetach. :)
Tak naprawdę to jest rozprawa filozoficzna.
Autorka stawia wiele ciekawych pytań, szuka odpowiedzi, z niektórymi podejmuje polemikę. A wszystko ukryte jak nadzienie w słodkim rogaliku - nawet nie przeczuwamy, co znajdziemy wewnątrz kruchego ciasta.
Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić, a zarazem rada dla czytelniczek - jeśli jesteście roztargnione jak ja, lepiej wynotujcie sobie w miarę czytania, kto jest kim i kto z kim jest związany, bo mnie się straszliwie myliły postacie (Zuza z Zosią, Tadeusz z... właściwie nawet do tej chwili nie jestem pewna czy Tadeusz to mąż Zuzanny czy Heleny ;) ) No ale tak to przecież jest z esejami - trzeba się w nie wgryzać i czasem wydają się skomplikowane. ;)
Bardzo jestem ciekawa następnych książek Renaty Kosin.

Tak naprawdę to jest rozprawa filozoficzna.

• Literatura polska
  • 2012