Siódmy rok

2012-01-12
978-83-7839-012-1
Literatura polska rozwód zdrada małżeństwo 7 lat

Miłość swe humory ma

Historia Adama i Elizy ciekawa Pani Agaty pióro ładne,a jej styl urzekł mnie od pierwszej książki,jaką zaczęłam czytać.
Trzyma książka w dobrym napięciu,porusza za serce mnie i wciąga niezwykle.
Ubaw po pachy miałam rozerwałam się przy lekturze.
Dobra,miła to książka była.
Śmieszna po prostu przepadłam przy niej.

Trzyma książka w dobrym napięciu,porusza za serce mnie i wciąga niezwykle.
Ubaw po pachy miałam rozerwałam się przy lekturze.
Dobra,miła to książka była.
Śmieszna po prostu przepadłam przy niej.

Sytuacja mnie usadziła w domu. Potrzebowałam czytadełek. A w domu jakoś wszystkie przeczytane. Zostały takie trochę bardziej wymagające.
Ale od czego siostra i pani z biblioteki, która wybrała zestaw lekkich książek na czas izolacji.
Książkę czyta się dość lekko, pomimo rozwodów i rozstań bohaterów. Pięknie prowadzi dokładnie nie tam, gdzie będzie zakończenie :)
Taka trochę pochwała normalności, której teraz brakuje.
Przyjemne czytadełko!

Taka...

Dobrze, że 7 rok już dawno za moim małżeństwem 😁... Fajna odskocznia od kryminałów

"- Zgasł płomień żądzy i pasji - poprawiła.
- W związku ważna jest przyjaźń, ale jeśli poza nią nie ma niczego...
- ... dochodzi do momentu, w którym teraz jesteśmy my - podsumowała Eliza, wyciągając na kanapie zgrabne nogi."

Małżeństwo, rozstanie, rozwód, przyjaźń, zazdrość, zakład,powrót. To ta jedyna miłość. Prawdziwe emocje i nieuświadomione uczucia nabierają sensu, są pełne blasku, trwają, zostają.

"- Zgasł płomień żądzy i pasji - poprawiła.
- W związku ważna jest przyjaźń, ale jeśli poza nią nie ma niczego...

Po przeczytaniu intrygującej powieści Pani Kołakowskiej "Kolejny rozdział", z ochotą zabrałam się do lektury kolejnej książki tejże autorki "Siódmy rok" i ....rozczarowanie. Tego nie da się czytać - wątlutka fabuła, papierowe postaci, drewniane dialogi i to by było na tyle!

Książka miła do czytania, jednak nie na to liczyłam...
Eliza i Adam to nie para nastolatków, a dorośli ludzie. Krzysztof zresztą też został przedstawiony, jako nieudacznik... A ja głupia liczyłam, że może jednak Eliza i Krzysztof razem na dobre i na złe? A tu co?
Autorka chyba za bardzo pofantazjowała... No bo rutyna dotyka każdego małżeństwa mimo to ludzie nie bawią się w rozwódki, a potem w swatki swoich ex.
Krzysztof nie dość, że musiał wydusić z żony iż go zdradza po czasie wraca do niej, bo ona mu rzekła KOCHAM CIĘ TO BYŁ BŁĄD... No ludzie trochę realizmu by się przydało.
A i bym zapomniała Eliza i ten świetny kontakt z Wandą (mamą Adama),toksyczne choć z tym możemy się spotkać i tu w rzeczywistości.
Dużo z mojej strony gorzkich słów, ale wciągnęła mnie ta historia dlatego ocena DOBRA jest na miejscu ;)

Książka miła do czytania, jednak nie na to liczyłam...

Książka kolejna, mojej ulubionej autorki.
Na początku zaczyna się banalnie, dwoje ludzi, którzy po siedmiu latach postanawiają się rozwieść i po sprawie rozwodowej zostają ....przyjaciółmi.
Wiele zwrotów akcji, zawiłości ludzkich pragnień i emocji, oraz niezrozumienia
tak pragmatycznych potrzeb drugiego człowieka.
Bogata jak zawsze w rozmowy między kobietą a mężczyzną, bo można ze sobą rozmawiać i nie chcieć się zrozumieć. Polecam również tę książkę.

Książka kolejna, mojej ulubionej autorki.
Wiele zwrotów akcji, zawiłości ludzkich pragnień i emocji, oraz niezrozumienia
tak pragmatycznych potrzeb drugiego człowieka.
Bogata jak zawsze w rozmowy między kobietą a mężczyzną,...

Zabawna choć przewidywalna historia miłosna ... takie oderwanie sie od uwielbianych kryminałów :-D lekka łatwo i szybko sie czyta.

Warto jest przeczytać ponad trzysta stron, żeby na ostatnich paru stronach znaleźć to czego oczekujesz czytając tę powieść. Pogodna, ciepła i poruszająca serce historia wygaszonej miłości Luizy i Adama. Jak pokazuje życie na przykładzie tej pary ogień może znowu zapłonąć nie koniecznie od razu czerwonymi iskrami.

Moja pierwsza refleksja jaka nasunęła mi się w głowie po zamknięciu książki brzmiała '' to wszystko to jakaś nieprawdziwa bzdura '' . Dokładnie tak się czułam czytając tą pozycję . Ale zacznę od początku , Okładka jest fajna i naprawdę wiele mówiąca . Rozumiem że małżeństwa czasami się sobą nawzajem znudzą i wtedy rzeczywiście ich świat wygląda jak tych dwoje na okładce , każde w swoim świecie osłoniętym gazetą , odgrodzonym i tylko czasem wychyla się jedna albo druga głowa z jakimś banalnym pytaniem na przykład '' zrobić jutro zakupy '' ? Czy jakimś podobnym w treści . Ale w mojej ocenie ta książka na okładce się zaczęła i tamże powinna zostać zakończona . Po pierwsze nie wierzę że po rocznej terapii z takimi problemami jak te Adama i Elizy , nie dali sobie rady . Po drugie odczułam punktowanie sytuacji zupełnie bez rozwinięcia i jakiejkolwiek refleksji . Punkt pierwszy Eliza zamyka swój klimatyczny sklep , który okazuje się być niedochodowy . Punkt drugi , oczywiście ostatni klient robi spore zakupy i '' przypadkiem '' zapomina swojej aktówki . Potem następnymi '' przypadkami '' , okazuje się że to lekarz i że właśnie otwiera klinikę i szuka fachowca , akurat w takiej dziedzinie jaką reprezentuje z wykształcenia Eliza . Zatrudnia ją bez porozumienia ze swoim wspólnikiem Pawłem , bez żadnej rekrutacji , ot tak po prostu dziewczyna niemal z ulicy , poznana parę dni wcześniej , normalnie jakaś współczesna bajka o kopciuszku . Potem równie przypadkiem okazuje się że pan doktor Krzysztof też się będzie rozwodził , bo właśnie opuściła go żona , odchodząc do innego . Nie za dużo tych '' przypadków '' ? Miejscami , czytając miałam ochotę krzyknąć za znaną z pewnego kabaretu Mariolką '' No HELOŁ '' , czy ja jestem w jakiejś piaskownicy ? żeby mi takie grubymi nićmi kity wciskać ? Aaa , jest jeszcze taki klasyczny banał jak zacięta winda na półpiętrze z wiadomym doktorem i Elizą w środku . A relacje małżonków , albo byłych małżonków jak kto woli też po prostu cud miód i orzeszki , zupełnie nie rozumiem po co podejmują decyzję o rozwodzie skoro wręcz obrzydliwie jedzą sobie z dzióbków . '' Masz rację . Nie możesz przez całe życie żyć pod moje dyktando , prawda ? Rozbijać się o granice , które ci wciąż wyznaczam '' a on na to : '' To ty zasługujesz na kogoś lepszego , Elizo . Taka jest prawda . Jestem dla ciebie zbyt banalny i zbyt prosty . A w dodatku uciążliwy . '' Opadły mi ręce i usłyszałam zgrzyt własnych zębów . Oczywiście żeby nie było , że byli już małżonkowie przestają się widywać , znowu '' przypadkiem '' teściowa Elizy , z którą ta zawsze miała dobry kontakt łamie nogę i nasza ŚWIĘTA ! Eliza bierze ją do swojego domu , by się nią opiekować , bo przecież '' wzięłam rozwód z twoim synem , a nie z tobą '' . Ja naprawdę wiele jestem w stanie zrozumieć , że kulturalny rozwód , że bez publicznego '' prania brudów '' , że nie warczymy na byłych współmałżonków , ale ludzie bez przesady ! Nie wiem jaki jest '' target group ''dla tej książki , ale mam nadzieję że nie jest to pozycja kierowana do młodych czytelników którym jeszcze łatwo jest wmówić że życie właśnie tak wygląda . A to szukanie sobie nawzajem nowych żon i mężów to już zupełne kuriozum i wisienka na torcie '' przypadków '' tej książki . Autorka mimo wcale młodego wieku już kilka książek w swoim życiu popełniła , aczkolwiek ja raczej nie pokuszę się o przeczytanie jakiejś następnej . Szkoda mojego czasu , kiedy jest tyle innej naprawdę świetnej literatury . NIE POLECAM .

• Biblioteka