Wilczyce (2 tomy)

Okładka książki Wilczyce (2 tomy) Aleksander Dumas
Okładka książki Wilczyce (2 tomy)
Aleksander Dumas Wydawnictwo: Somix powieść historyczna
powieść historyczna
Les coures Machecoul
Somix
1990-01-01
1990-01-01
anonimowe; poprawiła i opracowała Małgorzata Mikołajewska
historyczne wojna powstanie Francja romans Dumas

W tym wypadku tytuł jest mocno mylący. Gdyż tytułowe Wilczyce, w postaci dwóch sióstr ze szlacheckim rodowodem, ale zupełnie nieklasycznym wychowaniem oraz usposobieniem są tylko początkowym epizodem i dalekim echem akcji w dalszych partiach książki. Poprzez rozbicie trzonu akacji na wiele równorzędnych wątków, ciężko powiedzieć czy jest to romans, książka przygodowa czy powieść historyczna w pełnym tego słowa znaczeniu. Moim zdaniem jest to efemeryda tragicznego romansu z klasycznym trójkątem, gdzie nieco oryginalności dodaje fakt, że w jego skład wchodzą siostry bliźniaczki, z niestety płaską powieścią historyczną, która bez porywu opowiada o powstaniu rojalistycznym w 1832r. w świeżo odrodzonej Republice Francuskiej. Autor skupił się na przedstawieniu tragicznych konsekwencji ideologicznego podziału, rodzin, przyjaciół, a w końcu całego narodu przez ideologię i poglądy polityczne podsycane przez lekkomyślnych zapaleńców oraz wyrachowanych drani, dążących do swoich partykularnych celów. Absurd zaślepienia politycznego i jego tragiczne konsekwencje koncentrują się, jak w soczewce, w historii dwóch braci, gdzie jeden jest reakcjonistą, a drugi sympatyzuje z siłami rewolucyjnymi. Wielu takich politycznych macherów dostrzegam dzisiaj na polskiej scenie politycznej. Na szczęście dla jedności naszego narodu są to zbyt poślednie postaci, a i mądrość doświadczanego przez historię narodu, dysponującego XXI-wiecznymi narzędziami dostępu do obiektywnej informacji nie pozwala na realizację tak nikczemnych planów. Ale czy na długo? Sięgając po tę książkę spodziewałem się uroczo staroświeckiego powieścidła i to też dostałem. Niemniej jednak to dzieło daleko odstające od tego co prezentuje np. „Hrabia Monte Christo” czy inne szeroko znane powieści Aleksandra Dumasa. Gdy prześledziłem życiorys pisarza, to zwróciłem uwagę, że poczynił tę książkę już u schyłku swojej kariery pisarskiej, posiadając jednoczenie wiele kłopotów finansowych z racji swojego nieuregulowanego i rozrzutnego trybu życia. Ta okoliczność zdaje się tłumaczyć wszystko ;)

Barwne postacie, nagłe zwroty akcji... w książce sporo się dzieje.

Barwne postacie, nagłe zwroty akcji... w książce sporo się dzieje.

Bardzo barwna,doskonała fabuła, świetne zwroty akcji.
Budowała napięcie książka i to przez cały czas,rozerwałam się przy tej książce, zrelaksowałam.
Prawdziwy klasyk, lektura świetna, wciągająca porusza głęboko za serce.
Lubię takie czytać książki, a ta była super zdecydowanie przypadła do mojego gustu.

Bardzo barwna,doskonała fabuła, świetne zwroty akcji.
Prawdziwy klasyk, lektura świetna, wciągająca porusza głęboko za serce.

Jeśli ktoś po "Wilczycach" oczekuje wartkiej akcji rodem z "Trzech muszkieterów", do której zdążył nas przyzwyczaić autor, to niech nie sięga po tę książkę.To historia dwóch sióstr wychowywanych przez samotnego ojca. Obie obdarzają uczuciem tego samego mężczyznę, co doprowadza jedną z nich na szczyt rozkoszy a drugą na dno rozpaczy. Bo, choć wybór nie jest łatwy, to zawsze trzeba wybrać jedną z nich. Powroty i rozstania, intryga związana z powstaniem rojalistów, opisy przyrody niczym u Orzeszkowej tworzą tło tej powieści, która jest mimo wszystko romansem. Nie znajdziemy tu wartkich scen walki, podstępów i rubasznego humoru, który cechuje styl Dumasa. Dostaniemy za to dużo uczuć, westchnień i niezgorszy czarny charakter, dzięki któremu (nudne w sumie ) losy głównych bohaterek plączą się i zapętlają, zostawiając na swojej drodze łzy i tęsknoty za tym jedynym, sercu bliskim. Książka, mimo tego, że kobiecego uroku odmówić jej nie mogę, nie ma jednak polotu i tej iskry bożej, która mnie ujęła w największych dziełach Dumasa - "Muszkieterach", "Damie kameliowej" czy "Hrabim Monte Christo".. Czytacie na własną odpowiedzialność!

Przeczytałem oczekiwałem więcej o autorze może dlatego że oczekiwałem przygody a nie miłosnego wątku

Czytałam ta powieść jeszcze w szkole średniej. Pięknie napisana smutna powieść o tym że nie wszyscy w życiu mogą wygrać miłość. Aby ktoś wygrał, drugi musi przegrać. Wszystko na tle historycznych wydarzeń- do końca nie pamiętam szczegółów ale wiem że akcja toczy się wokół dwóch bliźniaczek zakochanych w tym samym młodzieńcu. Mnie przynajmniej bardziej interesował wątek miłosny niż wartka muszkieterowa akcja.
Generalnie Fajna powieść.

Klasyk. W tej książce znajdzie się cos dla każdego, walka o kraj (niby ten sam a jednak każdy widzi go inaczej),miłość - rezygnacja z miłości dla miłości.... aby się przekonać o czym mowa trzeba przeczytać :-)

• Literatura francuska
  • Klasyka
  • Historyczne
  • Historyczna
  • 2010

Dodaj cytat z książki Wilczyce (2 tomy)