Mój przyjaciel Henry

2008-09-01
2008-09-01
Dorota Kulikiewicz
przyjaciel

Autyzm. Zaburzenie, które jeszcze 20 lat temu postrzegane było jako efekt bezstresowego wychowania, widzimisię rodziców, czy po prostu opóźnienie w rozwoju. W tych czasach przyszło wychowywać się głównemu bohaterowi. Brak specjalistów i odpowiedniej opieki mógł sprawić, że chłopiec nigdy nie będzie mógł żyć normalnie. A jednak, determinacja Matki sprawiła, że normalne życie z autyzmem jest możliwe.

Przyjaciel głównego bohatera - Henry, to pies dzięki któremu chłopiec otworzył się na świat i innych ludzi. Obecnie, Dale bardzo dobrze funkcjonuje i dzięki swojemu doświadczeniu, pomaga innym uporać się z otaczającym światem.

Niesamowita historia, która na długo pozostaje w pamięci. Bohaterem książki jest rodzina Gardenerów, która zmaga się z autyzmem synka Dale. Przełomem w ich walce jest zakup psa, goldena retrievera Henrego, dzięki któremu chłopiec otwiera się na otaczający go świat.
Nuala Gardener ze szczerością opowiada o zmaganiach w życiu codziennym, o walce o przyszłość Dalego, o pokonywanie muru w postaci państwowych instytucji, które teoretycznie mają pomóc. Osobiście jestem pełna podziwu wobec jej postawy, a sama historia wzruszyła mnie tyle razy, że zużyłam na nią paczkę chusteczek. Gorąco polecam.

Walka o Dale'a w książce jest bardzo poruszająca i piękna.
Ale to jak matka Dale'a stara się o drugie dziecko, i przeinacza to pragnienie posiadania dziecka w potrzebę jest momentami straszne. Popada wręcz w obsesję posiadania drugiego dziecka i z tego powodu nawet zastanawia się nad samobójstwem. Dlatego nie wystawiłam wyższej oceny i nie sięgnęłabym po książkę drugi raz.

Walka o Dale'a w książce jest bardzo poruszająca i piękna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W tym roku dość mało czytam, więc teraz zachciałam powieści, którą szybko skończę i taka dostała się w moje ręce!
Pierwszy raz spotkałam się z czyimiś prawdziwymi przeżyciami, więc nad liczbą gwiazdek musiałam zastanowić się nieco więcej czasu, niż zazwyczaj.
Każdy z Nas lubi takie elementy w książkach, jakie lubi, ale chyba nie można w biografiach narzekać na zbyt rzadką, lub zbyt częstą ich obecność. Przecież dużą część życia każdej istoty stanowią przypadki, nie inaczej sprawdza się to w przypadku rodziny Gardnerów.
Czytając tę książkę nie można obawiać się jednolitego charakteru zdarzeń. Przy niektórych mimowolnie się uśmiechałam, a przy niektórych budziło się we mnie współczucie dla autorki.
Należy cenić autorkę oraz jej syna za to, że nie wstydzili się tego, co zaszło w ich życiu i że zgodzili się, aby o ich losach dowiedziały się osoby, których nigdy nie poznają (w tym ja).
Miłego czytania :)!

"Mój przyjeciel Henry" Nuali Gardner to prawdziwa opowieść o losach chłopca, który z pomocą wiernego psa pokonał chorobę. Czytając książkę coraz bardziej rozumiałam, że opieka nad Dale'em znacznie przypominała walkę, w miarę jak jego rytuały i obsesje dopuszczały coraz mniej odstępstw i stawały się nieprzewidywalne. Nuala Gardner matka chłopca opisała wzruszającą historię pokazującą, że upór rodziców może zdziałać cuda. Niebywałą pomoc Dale otrzymał od swojego psa, który przyczynił się do ogromnej przemiany chłopca. Książka jest warta przeczytania, gdyż porusza problem autyzmu i wiele wyjaśnia. To ciekawa książka, z której dowiedziałam się, że nigdy nie należy lekceważyć tego, co i w jakim stopniu dzieci autystyczne rozumieją z otaczającego je świata. Jeśli tego nie wyrażają słowami, łatwo o wniosek, że niczego nie pojmują.
Zachęcam do przeczytania.

Opowieść pełna wzruszeń, zaskoczeń, empatii i człowieczeństwa. Ukazuje jak ważne jest respektowanie zaburzeń innych osób. Jest nośnikiem ogromnej dawki tolerancji, którą powinniśmy kierować się w codziennym życiu. Przede wszystkim- opowieść o cudownej więzi między zwierzęciem a człowiekiem. Przywiązanie chłopca do przyjaciela Henrego jest niebywale pomocne w jego terapii, wręcz niezbędne do jej przeprowadzenia. Książka pełna miłości i przyjaźni- dwóch najważniejszych wartości, których pielęgnacja przynosie wiele dobrego w życiu każdego z nas.

Piękna opowieść.
Wyjątkowa lekcja życia.
Dla każdego.

Każde dziecko jest wielkim cudem. Rodzice oczekują na nie z utęsknieniem; z wyprzedzeniem przygotowywany jest pokoik i „wyprawka” dla nowonarodzonego dziecka… Ale jak poradzić sobie, gdy dziecko rodzi się z „jakimś” problemem…? Z pomocą przychodzi Nuala Gardner, autorka książki „Mój przyjaciel Henry”, która problem braku dostarczenia konkretnej informacji i udzielenia konkretnej pomocy zna od podszewki – dlatego poprzez swojej doświadczenie próbuje pomóc bezradnym rodzicom…

Rodzice Dale’a długo nie wiedzieli, co jest ich dziecku. Nie rozumieli, dlaczego ich synek zachowuje się tak, a nie inaczej, dlaczego nie rozwija się w takim samym tempie jak inne dzieci. Dopiero, gdy uzyskali diagnozę: autyzm – z jednej strony poczuli ulgę, ponieważ w końcu mogli rozpocząć konkretne działania, usprawniające rozwój ich dziecka, z drugiej strony pojawił się jednak strach. W czasie, gdy urodził się Dale, w 1988 roku, niewiele mówiono o autyzmie, a w Szkocji, gdzie mieszkała rodzina Dale’a, była tylko jedna placówka, która zajmowała się dziećmi z zaburzeniami autystycznymi (Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Autystycznym).

Najtrudniejsza w tym wszystkim wydawała się być bezradność. Rodzice Dale’a, pomimo usilnych starań i próśb, bardzo długo musieli czekać na efektywną pomoc. Niekompetentni lekarze, psycholodzy i pedagodzy skutecznie hamowali szanse Dale’a na jego prawidłowy rozwój i samodzielność w przyszłości. Prawdziwym przełomem okazał się dopiero Henry, pies, pod wpływem którego chłopiec w krótkim czasie nauczył się niesamowicie dużo. W momencie, gdy mało skuteczne wydawało się bawienie interaktywnymi zabawkami i uczęszczanie do przedszkola… Henry niesamowicie szybko pomógł chłopcu w rozwoju mowy, komunikowania się i panowania nad swoim zachowaniem.

Z każdym kolejnym rozdziałem, coraz bardziej byłam pod wrażeniem rozwoju chłopca. Jego przyjaźń z Henrym zachwycała i wzruszała mnie na każdym kroku. Również działanie rodziców, szczególnie mamy Dale’a, zasługuje na wielki szacunek – ich troska i walka o prawo do równego traktowania ich syna zdecydowanie są godne podziwu. Wiele rodzin, które są w podobnej sytuacji, mają chore dzieci, rozkłada ręce. Rodzice Dale’a powinni być wzorem dla wszystkich rodziców; ich wytrwałość i konsekwentne działanie powinno motywować każdego rodzica, by o swoje dziecko walczyli do samego końca!

„Mój przyjaciel Henry” to książka oparta na faktach. Nuala Gardner opisała prawdziwa historię swojego autystycznego syna, dlatego warto potraktować ją poważnie. A także… może po przeczytaniu tej historii zmienimy swoje postępowanie i przestaniemy oceniać nieakceptowalne zachowania dzieci jako wyłączny skutek rozpuszczania przez rodziców.

„Mój przyjaciel Henry” to niezwykła i wzruszająca opowieść o trudach i radościach życia z autystycznym synem oraz przyjaźni dziecka i psa i jego roli w pokonaniu choroby .
Autorka sporo miejsca poświęciła zagadnieniu choroby oraz ukazała determinację w prawidłowym zdiagnozowaniu Dallego, ukazuje też świat widziany oczyma dotkniętego chorobą dziecka. Zakup szczeniaka rasy golden retriver, któremu nadano imię Henry staje się zbawienne, Dalle robi postępy w kontaktowaniu z rodziną, poznaje uczucia, uczy nawiązywania przyjaźni.
Znamy wiele przykładów pięknej przyjaźni pomiędzy psem a człowiekiem, jednak w tej biograficznej powieści , Henry był nie tylko przyjacielem, był przewodnikiem dla chłopca do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Jest to wzruszająca książka, zmusza do refleksji i pozostanie na długo w pamięci.
Polecam !!!

[TWK 79]

Na półkach: , , , , , ,

Poruszająca i prawdziwa historia chłopca cierpiącego na autyzm opowiedziana z perspektywy matki walczącej o normalne życie syna.
Autorka opisuje zmagania z zaburzeniami Dale'a oraz poszukiwanie pomocy w różnych ośrodkach, w których często razem z mężem spotykała się z lekceważeniem problemu. Nieoczekiwane pojawienie się Henrego, niezwykle poczciwego goldena retrivera staje się dla rodziny ogromnym wybawieniem. Dzięki psu chłopiec zaczyna nawiązywać kontakty z innymi ludźmi, uczy się nawiązywania przyjaźni oraz normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Nuala Gardner pokazuje, że w każdej chwili należy wierzyć we własne dziecko nawet jeśli inni spisują je na straty. W książce są przykłady piętnowania Dale'a , ale szczegółów nie zdradzę.
Niezwykle interesujące jest, że w książce autorka oddała głos synowi, który opowiada o swoich problemach i jak próbował z nimi walczyć.
To niezwykła i życiowa książka pokazująca, że medycyna kryje w sobie wiele tajemnic, mówiąca o przyjaźni dziecka i psa, chwilami wstrząsająca, innym razem humorystyczna. Polecam każdemu kto lubi historie ze zwierzakami w tle oraz tym, którzy pragną zgłębić swoją wiedzę na temat autyzmu. Cieszę się, że mogłam tę pozycje przeczytać i to jedna z tych książek o których wciąż się myśli po zakończeniu.

Polecam.
Osobiście czytałam tę pozycję wiele dni, ale to tylko przez chroniczny brak czasu.
Nie jest to zwykła, jak wiele innych opowieść o chłopcu z autyzmem. To raczej opowieść o jego rodzicach, o ich trudnej przeprawie przez barierę choroby do wnętrza synka.

Polecam.

• Literatura faktu