Poza mózg. Narodziny, śmierć i transcendencja w psychoterapii

Okładka książki Poza mózg. Narodziny, śmierć i transcendencja w psychoterapii Stanislav Grof
Okładka książki Poza mózg. Narodziny, śmierć i transcendencja w psychoterapii
Stanislav Grof Wydawnictwo: A nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Beyond The Brain
A
2010-07-05
1999-01-01
Ilona Szewczyk

Od zawsze interesowałem się zjawiskami paranormalnymi, nie tylko dlatego,że tematyka sama w sobie jest zajmująca, ale także dlatego, że w moim życiu spotkało mnie kilka rzeczy, które do tej dziedziny można zaliczyć. Postanowiłem sięgnąć po pozycję Stanislava Grofa, gdyż poleciła mi ją koleżanką, również fascynatka nieznanego i nieodkrytego. Czy książka spełniła moje oczekiwania i czy przede wszystkim mi się podobała? No cóż, mój stosunek do niej jest ambiwalentny, gdyż zdecydowanie nie jest to książka dla każdego. Jeśli ktoś miał ochotę poczytać sobie o świadomym śnieniu, eksterioryzacji, astralu, jasnowidzeniu, telepatii,UFO, itp. to może o tej pozycji zapomnieć. Ona nie jest o tym. Po drugie jest to lektura stricte naukowa, napisana bardzo akademickim językiem, więc przeciętny czytelnik po jej ukończeniu będzie wyczerpany materiałem przez jaki musiał przebrnąć. Paradygmat newtonowsko-kartezjański, okołoporodowe matryce perinatalne, filogenetyczny, holistyczny, synestezja, itp. Z taką naukową nomenklaturą będzie się stykał czytelnik przez 600 stron tej pozycji, a będzie miał wrażenie, że stron było co najmniej dwa razy tyle. Wydaje mi się, że zagadnienia, którym poświęcona została książka, dałoby się opisać znacznie zwięźlej, ale autor podszedł do tematu bardzo poważnie. W skrócie całość można podsumować tak:
- nauka jest skostniała i szowinistyczna; nie dopuszcza do siebie innych teorii i zjawisk, które nie zgadzają się z jej ustalonym przez lata paradygmatem. Tym sposobem ludzkość stoi w miejscu, gdyż zagadnienia natury duchowej i umysłowej, które mogłyby przyczynić się do rozwoju cywilizacji, nie dochodzą "do głosu", tłamszone i całkowicie odrzucane przez świat nauki materialistycznej
- większość urazów psychicznych i cech naszych charakterów jest rezultatem sposobu w jaki przeszliśmy poród. Wszelkiego rodzaju odchyły, zboczenia, przyczyny samobójstw, orientacje seksualne, kompleksy, perwersje czy innego rodzaju problemy leżą w traumie wywołanej trudnymi warunkami porodu, których "wspomnienia" są zakodowane w naszej podświadomości
- wyżej wspomniane problemy można pokonać za pomocą terapii niekonwencjonalnej, zakładającej ozdrowienie przez kontakt z pierwiastkiem duchowym i mistycznym, a także przez ponowne przeżycie traumy porodu i jej przepracowanie. Rozwoju na płaszczyźnie duchowej można dokonać poprzez relaksację, ćwiczenia oddechowe, medytację, udział w obrzędach religijnych czy terapię wspieraną psychodelikami (w kontrolowanym środowisku przez facylitatora). Te wszystkie zagadnienia mniej lub więcej składają się na pojęcie psychologii transosobowej, której propagatorem jest autor książki.

I to w zasadzie tyle. Książka sama w sobie jest bardzo ciekawa, jeśli interesuje kogoś podobna tematyka. Skomplikowane założenia, definicje i twierdzenia są takie tylko na początku. Każdy, kto uważa się za inteligentnego człowieka na pewno da sobie radę z tym tekstem, ale trzeba się przygotować na to, że nie jest to lektura lekka i napisana przystępnym językiem.

Nawet ciekawa teoria matryc perinatalnych, interesująca interpretacja wizji psychodelicznych i momentami całkiem niezła polemika z Freudem. Więcej plusów jednak nie dostrzegam. Grof wierzy w wiele głupot, które propaguje w tej książce. Nieznane są mu podstawowe błędy poznawcze, a wiele swych domysłów buduje na anegdotkach. Jednak co najgorsze - ta pozycja jest niemiłosiernie przegadana. Cały pierwszy rozdział, zajmujący prawie 1/4 książki, można zamknąć w jednym zdaniu - "Paradygmat newtonowsko-kartezjański nie jest wystarczający aby całościowo opisać świat". Też mi odkrycie. Arogancja i ignorancja bijąca z takiego wstępu nie zachęca do czytania dalej. Kolejne rozdziały nie są aż tak tragiczne, lecz wciąż wiele im brakuje do przyjemnej i treściwej lektury. Jeśli już ktoś koniecznie chce wydać swój czas na czytanie tej książki, szczerze polecam pominąć pierwsze ~70 stron.

kiedyś zafascynowana, teraz patrzę z dystansem

ale cieszę się, że było mi dane poznać Grofa

kiedyś zafascynowana, teraz patrzę z dystansem

ale cieszę się, że było mi dane poznać Grofa

Fakt że książka nie należy do najlżejszych ale w sumie to nie taka jej rola. Dobra dla osób wymagających które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ludzkiego umysłu i doświadczeń poza zmysłowych.

-----------------
Najlepsza http://www.centrumprestige.pl/

-----------------
Najlepsza http://www.centrumprestige.pl/

Trudno jest oceniać tę książkę w podstawowych kryteriach oceny powieści, bo jest to książka fachowa na temat ludzkiej psychiki i tez dotyczących pochodzenia lęków i fobii oraz ukazująca możliwe drogi terapii niewykluczające zażywania LSD.

dla pasjonatów psychologi transpersonalnej

dla pasjonatów psychologi transpersonalnej

Bardzo ważna książka, trzeba do niej dojrzeć. Pozwoliła mi zrozumieć wiele kwesti nad którymi nigdy się nie zastanawiałem albo ,które traktowałem z góry powierzchownie jako zabobony, bzdury i tandetne opowiastki.

na półce. Pierwsza moja ksiązka która otworzyła mi oczy i wprowadza mnie w nowy świat.

Trudna książka, chwilami dość ścisły język. Polecam chcącym pogodzić temat ludzkiej psychiki z podejściem naukowym.

Bardzo dobra ksiażka prof. S. Grofa.

Bardzo dobra ksiażka prof. S. Grofa.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Poza mózg. Narodziny, śmierć i transcendencja w psychoterapii