Jak wychować sobie rodziców

Okładka książki Jak wychować sobie rodziców Pete Johnson
Okładka książki Jak wychować sobie rodziców
Pete Johnson Wydawnictwo: Amber Seria: Książki Super opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Książki Super
How to Train Your Parents
Amber
2005-01-01
2005-01-01
Maja Kittel
rodzice chłopiec Maja Kittel

Żart? Dowcip? Czy to słowa powszechnie znane i lubiane w całej swej krasie? Czy nie towarzyszy im wyłącznie urok zewnętrzny? Żart? Czy piękna, dostojna, podziwiana literatura jest w stanie przyjąć do swego grona coś tak pospolitego, wręcz niezdyscyplinowanego? Oczywiście! Dowcipy to jeden z ciekawszych sposobów przekazywania swego zdania. To właśnie ich puenta jest w stanie wywołać nasz uśmiech gwarantując tzw. banana. To przecudowne uczucie, powszechnie znane i lubiane. Żary? Och, to jest coś! Potrafią wywrzeć w nas niesamowicie pozytywne emocje, których sami nie spodziewalibyśmy się doznać. Możemy płakać, uśmiechać się głupkowato, wydawać dziwne, niezidentyfikowane dźwięki, a nikt nie śmie pomyśleć, że z naszym umysłem dzieje się coś niedobrego!
''Jaka jest różnica między glutami. a brokułami? Dzieci nie jedzą brokułów.''
''Jak wychować sobie rodziców'' to powieść, której treść przejawi się na naszym ciele powyższymi oznakami. Z Pete Johnsona musiał być niezły chuligan, skoro potrafi wymyślić coś tak zabawnego, różnorodnego trafiająca do serc odbiorców w każdym wieku. Każdym! Czytałam ja, brat, znajoma i mama, i każdy z nas skończył z bananem na twarzy. To chyba coś znaczy. :) Chociaż muszę przyznać, iż niektóre dowcipy zdawały się zbyt naciągane, albo po prostu nieśmieszne. Oczywiście zdarza się to często - każdy ma inne poczucie humoru, lecz rozbarwiająca treść książki zamaskuje te małe niedociągnięcia.

''Jak wychować sobie rodziców'' to powieść pełna zabawnych porównań, ukazująca życie dorosłych oczami dziecka. Jak dla mnie książka ciupkę skłania się ku parodii, gdyż zachowania rodziców były ewidentnie rozbrajające, a co najstraszniejsze synchronizowała się z postrzeżeniami młodszych. Sama przyłapałam się na odnalezieniu kilku podobieństw. Tak, to przerażające. Pomijając ten temat - pan Pete stworzył idealną pozycję na dwie godzinki (a może i mniej?),weekendowego, wieczornego kaca książkowego. Dzięki niej możemy się rozluźnić i ewidentnie pośmiać, czego często może nam brakować. Postacie - cudo, fabuła nie zachwyca wartką akcją, ale całokształt i tak potrafi wywrzeć spore wrażenie.

''Pierwszego dnia w nowej szkole byłem na spotkaniu u tego, przeżartego przez mole starego pryka, który twierdzi, że jest dyrektorem. Ma ze sto osiem lat, jedną wielką brew, a gdy mówi strasznie pluje. Kiedy wyszedł, musiałem wytrzeć twarz. Przemokłem na wylot.''

Podsumowując - ''Jak wychować sobie rodziców'' to doskonała pozycja na ''jeden raz'', z zachwycającym poradnikiem dotyczącym dorosłych/rodziców. Książkę jak najbardziej polecam! Jeśli uwielbiacie czuć uśmiech na twarzy to wiedzcie, że to pozycja w sam raz dla was. :)

Moja ocena:
6/10

Moim zdaniem książka jest bardzo humorystyczna. Polecam ja osobą, które chcą na prawdę się pośmiać. Mówi o marzeniach chłopca, i jego rodzicach zapatrzonych wyłącznie w obowiązki syna. Jeśli chcecie wyobraźnią wrócić do szkolnych lat to ta ksiązka jest dla Was :).

Louis przeprowadza się do nowego domu,uczęszcza do nowej,przepełnionej dyscypliną i kujonami,szkoły. Rodzice nabierają nowych nawyków. Zmieniają się nie do poznania! Chłopak nie może wytrzymać ciągłych zrzędzeń rodziców.Raz,że się nie uczy,później,że zachowuje się niestosownie,choć on zachowuje się tak jak zawsze. Dlaczego rodzice się zmienili? Może dlatego,że większość ich sąsiadów ma wykształcone dzieci uczęszczające w różnych kółkach dodatkowych. Przykładem takiego dziecka był kolega Louisa -Todd. Uczył się zawsze na 6. Katastrofą było,gdy dostał 6-,a co dopiero 5. Rodzice mieli wobec niego ogromne wymagania,twierdząc,że tak powinno być.Todd nie miał czasu na nic innego tylko na kształcenie się. Louis nie pragnął takiego życia,więc zamierzał wychować rodziców,według przekazań koleżanki. Czy się udało?

Książka może się wydawać dobra dla 7-10 latka.Jednak tak nie jest. Ile razy miałeś dość swoich rodziców?Ich ciągłych uwag na twój temat? Sądzę,że wiele razy dochodziło między tobą a twoim rodzicem do sprzeczek. Tak miał Louise. Większość z nas tak ma. Myślę,że książka jest dla każdego. Jest to zabawna książka. Można się z niej uśmiać do łez,zwłaszcza przy przemyśleniach Louisa bądź jego kawałów,które często są jak to określane jest "sucharami". Dzieło Pete Johnsona pochłonęłam w jeden dzień. Miałam wówczas zły humor,a książka mi go na szczęście poprawiła. Nie uważam jednak tego za jakąś książkę idealną,ale można miło spędzić z nią wieczór.

Fajna książka.

Fajna książka.

Kolejna książka, która pozwoliła mi się uczyć angielskiego. Jest to zabawna historia (bohater chce zostać komikiem). Dziecko wiele może się nauczyć (rodzic też),a autor nie wpada w mentorski ton. Całość zabawna do końca. Podobała się zarówno mi jak i moim dzieciom.

Długo szukałam odpowiedzi na to pytanie i znalazłam ją na wyprzedaży książek w jednym z supermarketów. Śmieszna cena, bo tylko... 2zł ^^

• Z dzieciństwa
  • Literatura angielska