Podhajce 1698

2008-01-01
1990-01-01
wojskowość staropolska wojny z Turcją

Na półkach: , , , , , ,

"Podhajce 1698" to bardzo solidna monografia kampanii, która tylko dzięki przypadkowi zakończyła się pewnym sukcesem. Książka opisuje ostatnie starcie sił polskich z tureckimi (a właściwie tatarskimi), które zaowocuje trwałym pokojem między obu państwami.

W międzyczasie poznałem już kilkadziesiąt pozycji serii "Historyczne bitwy", ale dopiero tutaj udało mi się znaleźć wszystko to, czego oczekuję od udanej publikacji takiego typu. Janusz Wojtasik zaznajamia czytelnika z militarnymi realiami końca XVII wieku w Polsce, zanim przejdzie do opisu samych działań zbrojnych. Autor poświęca (jako jeden z dotychczas niewielu) osobny rozdział na opis biorących w kampanii jednostek, w którym znajdzie się nieco informacji o składzie, taktyce, uzbrojeniu i logistyce wojsk polsko-litewskich, saskich i tatarskich.

Na pochwałę zasługują również klarownie narysowane i sczegółowe mapy oraz aneks z tekstami źródłowymi. Materiał fotograficzny to jedyny słaby punkt książki, ale to raczej wina poligrafii niż autora.

Janusz Wojtasik pisze raczej suchym, oszczędnym stylem, bez błyskotliwości Leszka Podhorodeckiego. Tym nie mniej "Podhajce" to znakomite źródło wiedzy dla laika zainteresowanego wojskowością Polski i Saksonii w XVII wieku.

Dodaj cytat z książki Podhajce 1698

Ciekawostki historyczne