Czarniejsza niż czarna owca

Okładka książki Czarniejsza niż czarna owca Natalie Fields
Okładka książki Czarniejsza niż czarna owca
Natalie Fields Wydawnictwo: Elf Seria: Nie dla mamy, nie dla taty, lecz dla każdej małolaty literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nie dla mamy, nie dla taty, lecz dla każdej małolaty
Elf
2009-01-01
2009-01-01
Irena Wasilewska

Zaczytywałam się tą serią jako rzeczona małolata... Na moim koncie z pewnością znajduje się kilkadziesiąt tytułów :) Kiedy więc wypatrzyłam jedną z tych książeczek na kiermaszu za grosze, z sentymentu ją sobie kupiłam, a ze moja przyjaciółka również była nią zainteresowana, to sięgnęłam po nią bardzo szybko.

I totalnie rozumiem, za co tak kochałam tę książki. Czytają się same, a zarazem niosą jakieś mądre przesłanie. I wodolejstwa tu nie ma, samo mięsko :)

Arman to jeden z najsłodszych książkowych chłopaków ever, uwielbiam go do tego stopnia, że podnoszę ocenę :)

Zastrzeżenia mam głównie do korekty... Fakt, te tytuły były raczej budżetowe, ale kiedy na 125 stronach wyłapujesz 5 literówek (z czego 4 w pierwszej połowie) to coś jest nie tak... Nie wiem, czy dawniej nie zwracałam na to uwagi, czy zdążyłam już zapomnieć o tych strasznych błędach, a może to ten tytuł był wypadkiem przy pracy?

I totalnie rozumiem, za co tak kochałam tę książki. Czytają się...

Mikayla to przeciętna uczennica o talencie plastycznym. Lubi ludzi skromnych i dobrych, sama jest bardzo sympatyczna. Nie przepada za szkolnymi gwiazdami, takimi jak Ryan, ignoruje go, a jednak ten zaczyna ją podrywać. Mimo, że dziewczyna daje mu jasno do zrozumienia, że nie jest nim w ogóle zainteresowana, on nie przestaje. Zaloty i narzucanie się nasila się po tym, gdy ratuje jej życie w czasie burzy.
Poza tym do klasy Mikayli dochodzi nowy chłopak. Jest nim Arab, który ma na imię Arman. Wszyscy uczniowie odwracają się od niego i opowiadają na temat jego narodowości różne nieprzyjemne, rasistowskie żarty. Dołącza do nich także Ryan, którego najbardziej cieszy naśmiewanie się z chłopca. Jedynie Mikayla wykazuje się odwagą oraz zrozumieniem i staje po stronie Armana. Przyjaciele spotykają się coraz częściej i świetnie się dogadują. Niestety, wszystko jest dobrze, dopóki uczniowie nie odwracają się również od niej. Obraźliwe teksty teraz dotyczą ich dwójki. Dziewczynę ignoruje nawet chłopak jej przyjaciółki, która w tamte dni jest chora i leży w domu. Czy Mikayla wytrzyma tą napiętą sytuację? A może dokuczliwe zachowanie kolegów odsunie ich od siebie? Jak poradzą sobie z wrogością rówieśników?
Książka uczy, że nie powinniśmy przejmować się narodowością czy kolorem skóry. Prowadzi to do nieprzyjemnych sytuacji, nie tylko dla jednej ze stron, lecz dla obu. Cała akcja toczy się zaledwie kilka dni, a jednak w tym okresie życie Mikayli bardzo się zmienia, ale czy na lepsze? Ręczę, że książka wciąga w swoją historię i uczy tolerancji wobec ludzi, którzy się od nas różnią. Myślę, że jest dobrą lekturą dla młodzieży, jak i dorosłych, ponieważ porusza znane nam problemy. Gorąco polecam!

To nie pierwsza moja książka z tej serii, bo przeczytałam ich mnóstwo. Każda opowiada inną historię. Lekką historię, delikatną, która nadaje się akurat na jeden wieczór. Myślę, że te książki są jednak przeznaczone dla niewymagających czytelników. Nie jest zła, oczywiście cenię miłość książkach, ale cenię też nieprzewidywalność. Muszę być ciekawa tego, jak się skończy, a najlepiej gdyby zakończenie było kompletnie inne niż myślałam. Książki z tej serii są bardzo przewidywalne. Są miłe, ale nie tego szukam. Ponieważ kiedyś bardzo lubiłam tę serię i jak szalona ją czytałam, taka ocena :)

Cała seria "Nie dla mamy..." jest typową listą książek dla nastolatek, które ciągle szukają szczęśliwych zakończeń. Zawsze miłosny wątek w tle. Dobrze się z nią wzrasta w latach nastoletnich. Choć z perspektywy czasu wydaje się dość banalna.
Jak pamiętam to mój rekord z tej serii: 4 książki w jeden dzień. Miłe dla oczu.

Jak pamiętam to mój rekord z tej serii: 4 książki w jeden dzień. Miłe dla oczu.

Probuje sie doszukac powiązania tytułu z trescia i nic z tego nie wychodzi.
Ksiażka pierwsza z serii mówiąca o czyms wiecej niż tylko o milości dwojga bardzo młodych osób. Temat rasizmu. Przyznam bardzo mło mi sie ja czytało....no niekiedy nudnawa ale ogółem jak na serie N.D.M.N.D.T.L.D.K.M. oceniam pozytywnie.

Probuje sie doszukac powiązania tytułu z trescia i nic z tego nie wychodzi.

Sama nie wiedziałam dlaczego wzięłam tą książkę, może dlatego, że wypożyczałam sporo lektur, a jakimś cudem w mojej pamięci zaświtało, że koleżanka mi polecała... Nie byłam do końca przekonana, myślałam, że to tania książka dla nastolatek. Ale wbrew tego co myślicie - wcale mnie nie rozczarowała, bo szukałam właśnie lekkiej i niezobowiązującej książeczki, czasami tak mam, dla odmiany.:) Mimo wszystko taka ocena, bo czytało się lepsze, jestem ciekawa kolejnych książek z serii "Nie dla mamy, nie dla taty, lecz dla każdej małolaty" ;)

Dobra, ale czytałam lepsze :D

Dobra, ale czytałam lepsze :D

Bardzo ciekawa. Najbardziej lubię tego chłopaka, który jest Azerem.

Od tej książki zaczęłam swoje prawdziwe czytanie! :3

Bardzo ciekawa. Najbardziej lubię tego chłopaka, który jest Azerem.

Od tej książki zaczęłam swoje prawdziwe czytanie! :3

Bardzo fajna książka. Mówi o tym co ważne,czyli o tolerancji. :)

Bardzo fajna książka. Mówi o tym co ważne,czyli o tolerancji. :)

Bardzo dobra książka. Porusza nie tylko temat miłości, ale także rasizmu. Polecam! ;)

• 2011
  • Nie dla mamy nie dla taty...
  • Nie dla mamy, nie dla taty, lecz dla każdej małolaty

Dodaj cytat z książki Czarniejsza niż czarna owca