Ta druga

Okładka książki Ta druga Joy Fielding
Okładka książki Ta druga
Joy Fielding Wydawnictwo: Książnica Seria: Książnica kieszonkowa literatura piękna
Książnica kieszonkowa
The Other Woman
Książnica
2006-04-21
2005-08-03
Jacek Makojnik
ta druga małżeństwo joy fielding

Bardzo przeciętna powieść. Jak nie tej autorki. Wydawało mi się na początku, że będzie ciekawa i wciągająca, a była, jak dla mnie, nudna i przewidywalna. Niczym mnie nie zaskoczyła. Czuję się nieco rozczarowana.

szału nie Ma,ale da się przeczytać.czytajac miałam ochotę potrzasnac jill żeby w końcu się ogarnęła.wiem że miłość miłością ale są granice naiwności i głupoty.ksiazka jednak najlepiej pokazuje że na cudzym nieszczęścia swojego się nie zbuduje.

Taka sobie opowieść o różnorakich problemach w małżeństwie;

Można przeczytać, nie trzeba specjalnie myśleć.

Taka sobie opowieść o różnorakich problemach w małżeństwie;

Można przeczytać, nie trzeba specjalnie myśleć.

Jill przed 4 laty "odbiła" męża Elaine. Od tej pory przystojny prawnik David kroczy u jej boku.
Była żona i jej dzieci(to przecież również dzieci Davida) skutecznie utrudniają Jill życie.
Była producentka telewizyjna, zrezygnowała z pracy dla męża. Przegrywa jednak z jego karierą. Kobieta gra w jego życiu drugie skrzypce.
Pewnego dnia podczas imprezy firmowej, organizowanej przez kancelarię Davida, podchodzi do niej młoda, piękna praktykantka i oświadcza, że zamierza poślubić Davida. Jill traktuje to jako żart, ale...
Zaczyna dostrzegać gesty, sytuacje... Czy to tylko jej wyobraźnia?
Czy jak to mówią "historia lubi się powtarzać?" Czy tym razem Jill będzie również na drugim planie? A może powalczy o pierwsze miejsce u boku swojego męża?

Pewnego dnia podczas imprezy firmowej,...

"Najpierw umiera twoja duma, później zdrowy rozsądek. Wkrótce ginie także twoja dusza" - pisze Joy Fielding o kobietach, które uzależniły się od mężczyzn. Od ich miłości, ale też od ich zainteresowania, stanowczości, czułości. Czasami - od ich siły. Autorka pokazuje, na jak wiele sposobów mężczyźni odbierają kobietom poczucie własnej wartości, prawo do marzeń i własnego zdania.

Czy jest to książka feministyczna? Tak, jest. Fielding obnaża wprawdzie kobiece słabości - zamiłowanie do przystojnych mężczyzn i ich szerokich ramion. Nie ukrywa, że potrafimy kochać pomimo i to przez długie lata. Nie potępia tego. Daje pełne prawo do babskich sentymentów. Z drugiej jednak strony wyraźnie mówi: odejdź, póki możesz. Jeżeli nie jesteś szanowana, kochana, doceniana - odejdź czym prędzej. Odejdź, jeśli związek zabiera ci radość życia i nie pozwala ci się rozwijać.

Głównym tematem powieści jest zdrada, rozpad małżeństwa, ale pojawia się też anoreksja, samospełniająca się przepowiednia, przemoc domowa i tzw. rodzinna gra pozorów. Wątków jest wiele, ale są idealnie prowadzone, splatają się i sprawiają, że "Tą drugą" czyta się jednym tchem.

Nie jest to powieść tylko dla tych, którzy musieli poradzić sobie z konkurentką. To lektura dla kobiet, którym zależy na tym, by być pełnią - w życiu i w małżeństwie, które nie godzą się na role drugoplanowe i nie chcą być jedynie tłem dla mężczyzn. Książka Joy Fielding budzi odwagę i przypomina starą prawdę, że dobry związek mogą stworzyć tylko ci, którzy czują się spełnieni. Żeby coś budować, trzeba inwestować w siebie i stale czerpać z zewnątrz - z pasji, satysfakcjonującej pracy, zainteresowań, z czegoś, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi i chcemy się tym szczęściem dzielić z innymi. Inaczej, prędzej czy później, wypalimy się i będziemy trwać w czymś, co tylko przypomina miłość, a jest po prostu przyzwyczajeniem.

Fielding pokazuje proste schematy, tak proste, że aż trudno uwierzyć w ich powszechność i powtarzalność. Jestem jednak pewna, że wiele mężatek, czytając tę powieść, zastanowi się nad swoim związkiem, jego kondycją i dalszym rozwojem. Bo zdrada dotyka wielu par. I zazwyczaj składa się na nią mnóstwo czynników, które łatwo przegapić lub zlekceważyć.

Ta opowieść Joy Fielding strasznie mnie zirytowała , a raczej nie sama opowieść , bo tę czyta się szybko i dobrze , co postać głównej bohaterki Jill Plumley . Ale po kolei . Autorka opowiada historię dwóch małżeństw . Jill i Davida oraz Ala i Beth . Panowie , czyli David i Al , to wzięci prawnicy prowadzący najbardziej renomowaną kancelarię prawniczą w mieście i odnoszący duże sukcesy w swojej branży . Oba małżeństwa przyjaźnią się i spotykają też prywatnie . Al w zewnętrznym świecie , sympatyczny , jowialny prawie dżentelmen którego wszyscy lubią i podziwiają , w domowych pieleszach przeistacza się w tyrana i potwora . Ów tyran dopuszcza się naprawdę strasznej przemocy tak fizycznej jak i psychicznej na swojej żonie Beth . Jestem w stanie zrozumieć maltretowaną kobietę , której strach o własne życie i obawa o trójkę dzieci nakazuje milczeć i robić dobrą minę do złej gry . Kobietę niewykształconą , młodziutką kasjerkę z banku , dla której ślub ze sporo od niej starszym prawnikiem był darem niebios . Jestem w stanie zrozumieć jej bezradność i niemoc . Nie rozumiem natomiast zupełnie postępowania Jill i mam nadzieję że nawet jeśli takie kobiety istnieją , to są to jednostki nieliczne . Jill , kiedy poznaje swojego obecnego męża jest producentką cenionych programów telewizyjnych . Energiczna , wykształcona młoda kobieta , która , wydawałoby się wie czego chce i ma właściwy poziom oceny własnej wartości . Może nie ma urody filmowej aktorki , ale nie jest jakąś szkaradą . Jill zwiedziła już (służbowo oczywiście) pół świata , kręcąc tam materiały do swoich programów . Jest ciągle w ruchu i lubi swoją pracę i nagle taka kobieta zakochuje się bez pamięci w zielonookim i jasnowłosym prawniku i całkiem traci dla niego głowę . Nie ważne że David jest żonaty , nie ważne że ma dzieci , ważne że Jill jest zakochana . To też jestem w stanie zrozumieć , wszak miłość jest jak Temida , ślepa i głucha na racjonalne argumenty . Zresztą Jill , rozgrzeszając się , że zabiera ojca dzieciom i żonie męża hołduje twierdzeniu , że dobrego małżeństwa nie można rozbić . Nasza Pani producentka dopina swego i wychodzi za mąż za swego ukochanego Davida Plumleya . Są ze sobą sześć lat , kiedy na jakimś plenerowym przyjęciu , piękna , młoda kobieta podchodzi do Jill i oznajmia , że zamierza wyjść za jej mężą . Owa kobieta to Nicole Clark , studentka prawa i praktykantka w kancelarii jej męża . Nicole (aby nie było nieporozumień) zaznacza od razu że to nie jest żaden żart . Tutaj dochodzimy do tego czego nie rozumiem w postępowaniu Jill . Żona Davida Plumleya zaczyna zachowywać się jak siedemnastoletnia dzierlatka z ptasim móżdżkiem , która poniży się do granic możliwości , byle nie stracić męża . Już wcześniej dla niego zrezygnowała ze swojej pracy , przyjmując stanowisko wykładowcy na uniwersytecie , aby nie wyjeżdżać , bo David źle znosił jej wyjazdy . Teraz , kiedy mąż coraz bardziej się oddala , a ona mimo jego zaprzeczeń , wie intuicyjnie że on spotyka się z Nicole Clark , jest w stanie pójść na dalsze ustępstwa . Nawet wtedy kiedy słysząc w słuchawce identyczne kłamstwa , jakimi jej obecny mąż '' częstował '' swoją byłą żonę , będąc z Jill , ta jest w stanie go przepraszać niemal na kolanach i wziąć na siebie jego winę . Trudno mi w to uwierzyć , by jakakolwiek kobieta po sześciu latach małżeństwa tak się zachowywała . Pozwalała się tak poniżać i upokarzać . Trochę to dla mnie naciągane , niemniej książka warta jest przeczytania , chociażby dla tego , by się dowiedzieć jak w końcu rozwiązały się sprawy obydwu małżeństw . Ta opowieść uczy też tego że historia lubi zatoczyć koło i że jak mawiała kiedyś dawno temu moja babcia '' Na cudzym nieszczęściu , swego nie zbudujesz ''.

Książka zaczęła się w interesujący sposób, bo co innego powiedzieć kiedy już na początku przed Jill staje młoda dziewczyna oznajmiając "zamierzam wyjść za Pani męża". Później ciekawy wątek kryminalny w tle a właściwie wysuwający się na pierwszy plan. Wszystko zapowiadało się ciekawie a jednak męczyłam się by doczytać książkę. Chyba dlatego, że Jill okazała się irytująca i zupełnie podporządkowana mężowi. Taka też chwilami była dla mnie książka - nudna i irytująca...

Słowa, które usłyszała na samym początku nasza bohaterka, bardzo mnie zachęciły do czytania. Historia bardzo prosta i życiowa, jak wiele znamy takich historii.

Jill z kochanki staje się drugą żoną Davida i wszystko się układa, dopóki na przyjęciu nie spotyka młodej, atrakcyjne Nicole, która informuje ją, że zamierza wyjść za jej męża. Co byśmy zrobiły w takiej sytuacji?
Jill czuje się zaniepokojona, ponieważ zdaje sobie sprawę, że przez jakiś czas to ona była kochanką, cały czas odczuwa lęk, bo jeśli David, jej obecny mąż zdradzał swoją żonę z nią, to czy ją też zdradzi?

Historia życiowa i również odrobinę tajemnicza..

Prosta i przewidywalna powieść jakich wiele - ani przebieg akcji w głównym, ani w pobocznych wątkach nie zaskakuje, zakończenie też jest dokładnie takie jakiego można by się spodziewać. Nie jest to błyskotliwa powieść psychologiczna jakiej się spodziewałam, tylko kolejne powielenie tego samego tematu w ten sam sposób.

Kolejna książka tej autorki, którą przeczytałam i kolejna, którą uznaję za niezłą.

• Joy Fielding
  • Autor: Joy Fielding