Zwierciadło śląskie

Jerzy Buczyński Wydawnictwo: Agencja Reklamowo-Wydawnicza literatura piękna
Agencja Reklamowo-Wydawnicza
978-8360891-23-0
opowiadania śląsk

Jako, że płynie we mnie śląska krew, trudno byłoby mi przejść obok tej książki obojętnie. Dlatego bardzo ucieszyłam się, że trafiłam na Nią tutaj, na tym portalu.

"Zwierciadło śląskie", to zbiór kilku opowiadań o życiu Ślązaków. Tych prawdziwych. Z krwi i kości. Tych, dla których rodzina, praca, honor, gościnność są najważniejszymi czynnikami w życiu. Sam autor napisał, że najczęściej są to ludzie niewykształceni, nie oczytani, jednakowoż to nie przeszkadza im posiadać głębokiej, życiowej mądrości której nie można się nauczyć książek, a jedynie z życia.
Tak też właśnie dzieje się w tej książce. Mamy do czynienia z ludźmi prostymi, którzy najgorsze przyjmują z uśmiechem, z wypiętą piersią i dumnie podniesioną głową. Nie boją się podejmować ryzyka, nie boją się ciężkiej pracy. Często nie baczą na konsekwencje. Nigdy się nie cofają, choć jak każdego normalnego człowieka ogarnia strach i niepewność.
Czytając tę książkę, odczuwałam ją niemal tak, jakbym żyła życiem bohaterów, bowiem od dziecka wychowywałam się w śląskiej rodzinie. Miałam okazję obserwować siłę kobiet, które mają ogromny wpływ na mężczyzn, miałam okazję obserwować stosunek do czystości, porządku który jest w domach śląskich, faktem bezsprzecznym. Spotykałam się również z różnymi opiniami, reakcjami na temat Ślązaków, ale tak naprawdę jedyne na co zasługują to szacunek. Trzymają się solidnie swoich wartości, zasad, o których wielu nie ma pojęcia. Nie baczą na pogardę ludzi z wielkich miast i nie wstydzą się tego, skąd pochodzą.
Polecam ten niewielki zbiór opowiadań, nie tylko ludziom ze Śląska, ale również tym, którzy niewiele wiedzą o kulturze i mentalności ludzi z tej bądź, co bądź barwnej krainy.

• Opowiadania
  • Śląsk
  • śląsk
  • Od...
  • Czerwiec 2011

Dodaj cytat z książki Zwierciadło śląskie