Pierwsza krew

Okładka książki Pierwsza krew Irena Krzywicka
Okładka książki Pierwsza krew
Irena Krzywicka Wydawnictwo: Krytyka Polityczna literatura piękna
143 str. 2 godz. 23 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
143
Czas czytania
2 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
97-88-361-00630-5
Tagi:
powieśc polska - 20 w.
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
35 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
330
327

Na półkach: ,

Trafiłam na tę książkę na Imieninach Kochanowskiego kilka lat temu i odświeżyłam ją teraz - nadal intryguje mnie postawa Krzywickiej z wiedzą, jak kontrowersyjne były i niestety nadal są jej poglądy... To powieść z wtrętami publicystycznymi, co zostało wielokrotnie skrytykowane, jednak było zamierzone i dla mnie nie jest to wada, a specyfika przemyślanego miksu, który miał wywrzeć pewne wrażenie. Niezwykłe jest psychologiczne podejście do wykreowania wszystkich postaci mimo wielu niedopowiedzeń wchodzimy w rytm rozmyślania nad wieloma kwestiami.

Trafiłam na tę książkę na Imieninach Kochanowskiego kilka lat temu i odświeżyłam ją teraz - nadal intryguje mnie postawa Krzywickiej z wiedzą, jak kontrowersyjne były i niestety nadal są jej poglądy... To powieść z wtrętami publicystycznymi, co zostało wielokrotnie skrytykowane, jednak było zamierzone i dla mnie nie jest to wada, a specyfika przemyślanego miksu, który miał...

więcej Pokaż mimo to

avatar
179
8

Na półkach:

W książce można znaleźć praktycznie wszystko: miłość, przyjaźń, konflikt pokoleń, zbrodnię, miasto i wieś, obcowanie ze sztuką, mistycyzm, metafizykę, egzystencjalizm, politykę, socjalizm, seksualność, trudne relacje rodzinne, Boga. A wszystko to okraszone nużącymi opisami przyrody. Trochę za dużo jak na tak krótką powieść. Zbyt chaotycznie i zbyt płytko. A w tym wszystkim problem dorastania i budowania tożsamości niby jest, ale tak jakby bokiem, boczkiem, niepozornie. Szkoda.

W książce można znaleźć praktycznie wszystko: miłość, przyjaźń, konflikt pokoleń, zbrodnię, miasto i wieś, obcowanie ze sztuką, mistycyzm, metafizykę, egzystencjalizm, politykę, socjalizm, seksualność, trudne relacje rodzinne, Boga. A wszystko to okraszone nużącymi opisami przyrody. Trochę za dużo jak na tak krótką powieść. Zbyt chaotycznie i zbyt płytko. A w tym wszystkim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
341
47

Na półkach: , ,

Pierwsza krew

Debiut powieściowy z 1933 roku Ireny Krzywickiej, polskiej międzywojennej feministki, publicystki i tłumaczki. Autorka nie tylko propagowała świadome macierzyństwo, antykoncepcję i edukację seksualną, ale także pozostając w otwartym związku z mężem Janem Krzywickim była współpracowniczką i partnerką Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Powieść, jest powieścią programową i możemy się spodziewać już po tytule, że dość odważnie, bo w sposób bezpardonowy, opisując współczesne życie obyczajowe podwarszawskiej miejscowości w zakres tematów wartych poruszenia włącza dojrzewanie młodej dziewczynki, Jasi. Dojrzewając mają różne wzorce i raczej mało wsparcia czy troski od swoich rodziców także Adam i Krzyś. Menstruacja, inicjacja seksualna, pozamałżeńskie romanse i kradzież urzędnika państwowego to tematy, które na szczęście bez odautorskiego komentarza porusza autorka. Mamy tu też prościutki przykład tego, że rodzina patriarchalna ze swoimi niby bezpiecznie wyznaczonymi miejscami i funkcjami, to tak naprawdę system ojcocentryczny, który odległy, nieobecny i autorytarny ma pozorną pieczę nad wszystkim. Matka jest tylko posłusznym cieniem, a zdania dzieci czy ich potrzeby się nie liczą.

To co kiedyś wywołało skandal oczywiście skandalem już nie jest, ale mimo wszystko jest to lektura miła i sympatyczna. Już niestety bez większych pretensji, ale i dawniej pewnie na pierwszy plan wysuwane moralizatorstwo już tak w oczy nie kłuje.

bookish.blog.pl

Pierwsza krew

Debiut powieściowy z 1933 roku Ireny Krzywickiej, polskiej międzywojennej feministki, publicystki i tłumaczki. Autorka nie tylko propagowała świadome macierzyństwo, antykoncepcję i edukację seksualną, ale także pozostając w otwartym związku z mężem Janem Krzywickim była współpracowniczką i partnerką Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Powieść, jest powieścią...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3
2

Na półkach: ,

Bardzo słaba. Nudne, długie opisy przyrody, ogólna nuda i dziadostwo. Dałem 5 gwiazdek tylko dlatego że książka jest bardzo ważna. Jako pierwsza w historii Polski sprzeciwia się przedmiotowemu traktowaniu dzieci przez rodziców. Ponadto jako pierwsza w historii Polski porusza hiper bulwersujący na tamte czasy temat dojrzewania młodzieży, hiper bulwersujący ze względu na to jak jest to opisane. Wiedząc że książka jest z 1930 roku (czyli ma już 83 lata) zdziwiły mnie niektóre fragmenty (oczywiście pozytywnie),które brzmią bardzo śmiało jak na tamte czasy. Książka przełomowa (przynajmniej w Polsce),jednak nudna, więc ludziom którzy chcą dobrej literatury zdecydowanie jej nie polecam, bo czytanie jej to męczarnia.

Bardzo słaba. Nudne, długie opisy przyrody, ogólna nuda i dziadostwo. Dałem 5 gwiazdek tylko dlatego że książka jest bardzo ważna. Jako pierwsza w historii Polski sprzeciwia się przedmiotowemu traktowaniu dzieci przez rodziców. Ponadto jako pierwsza w historii Polski porusza hiper bulwersujący na tamte czasy temat dojrzewania młodzieży, hiper bulwersujący ze względu na to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    71
  • Przeczytane
    44
  • Posiadam
    12
  • Teraz czytam
    4
  • Literatura polska
    3
  • Literatura PRL-u
    1
  • Specyficzna
    1
  • 2018
    1
  • Szukam
    1
  • Wyzwanie LC 2022
    1

Cytaty

Więcej
Irena Krzywicka Pierwsza krew Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także