Poeci na nowy wiek

wiersze poeci antologia
poezja
97883-62006-73-1
wiersze poeci antologia

Okładka książki Być poetą. Antologia poezji dla maturzystów w wyborze Jerzego B. Wójcika Anna Achmatowa, Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Baliński, Józef Baran, Stanisław Barańczak, Miron Białoszewski, Tadeusz Borowski, Roman Brandstaetter, Josif Brodski, Władysław Broniewski, Ernest Bryll, Andrzej Bursa, Marina Cwietajewa, Tadeusz Gajcy, Konstanty Ildefons Gałczyński, Stanisław Grochowiak, Jerzy Harasymowicz, Julia Hartwig, Marian Hemar, Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Mieczysław Jastrun, Tomasz Jastrun, Jacek Kaczmarski, Anna Kamieńska, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Stanisław Jerzy Lec, Jan Lechoń, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Osip Mandelsztam, Czesław Miłosz, Tadeusz Nowak, Beata Obertyńska, Bułat Okudżawa, Wacław Oszajca, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Jerzy Pietrkiewicz, Jan Polkowski, Halina Poświatowska, Julian Przyboś, Tadeusz Różewicz, Jaroslav Seifert, Edward Stachura, Leopold Staff, Wisława Szymborska, Antoni Słonimski, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Tomas Venclova, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Kazimierz Wierzyński, Rafał Wojaczek, Karol Wojtyła, Adam Zagajewski, Józef Łobodowski
6,7
Być poetą. Ant... Anna Achmatowa, Krz...

W zestawieniu z rokiem obecnym bardzo intersująca pozycja. Pozostaje pytanie, czy poeci według Honeta wypłynęli, bo dobrze przewidział ich sukcesy, czy dlatego, że zostali wzięci pod uwagę w powyższym zbiorze.

2047

Na półkach: , , , , ,

Chyba najbardziej do gustu przypadł mi Elsner. Na pewno jeszcze wrócę i zweryfikuję.

jak na zbiór poezji różnych poetów przystało jest tu pare poetyckich pomyłek,a za razem kilku bardzo ciekawych autorów,których z miłą chęcią poznam bliżej.
nazwiska do zapamiętania: magdalena bielska, jacek dehnel, sławomir elsner, julia fiedorczuk, łukasz jarosz oraz joanna lech:) (ocena bardzo subiektywna,według mojej literackiej wrażliwości)

Wybór autorów jest kompleksowy, została uwzględniona większość najważniejszych debiutów poetyckich początku XXI wieku. Świetna robota Romana Honeta. Przy okazji oprawa graficzna książki jest godna zwrócenia na nią uwagi, pochwalenia.

Wystawiam trzy gwiazdki, bo młodą polską poezję należy wspierać i promować. Ale czy na pewno młodą? Wystarczy spojrzeć na metryki niektórych z pomieszczonych w książce twórców i przypomnieć sobie, ilu geniuszy i rzeczywistych poetów minionych pokoleń w ich wieku gryzło już piach. Ale coż: jak się nie ma, co się lubi...

Tytuł jest też chyba mocno na wyrost, bo żeby tak na...

• Poezja
  • Literatura polska
  • Miejska Biblioteka Publiczna
  • (05) Poezja
  • Poezja polska
  • Poezye

Dodaj cytat z książki Poeci na nowy wiek