Świteź

1989-01-01
14 min.
Świteź ballada romantyzm Mickiewicz

więcej Więcej

Smutna ale piękna i poruszająca ballada. Gotowość do poświęcenia życia dla wyższych wartości i sprawiedliwość, która zawsze zwycięża przekazane w oryginalny i tajemniczy sposób.

Nie trzeba dużo mówić klasyka

czytając "Świteź", towarzyszyły mi te same uczucia, które były obecne przy czytaniu "Mistrza Twardowskiego" i "Zamczysku Otranto". Są to groza i lęk, w pozytywnym znaczeniu, oczywista.

1926

...i nawet język wciąż zrozumiały :-)

A Mickiewicz jak zawsze czaruje i przenosi nas w inny wymiar. :)

Piękne opisy przyrody,niesamowity klimat,wzruszająca historia wykraczania poza świat materialny.

Same nudy. Trzeba było wytrzeszczyć umysł żeby cokolwiek zrozumieć z tej książki bo ona była pisana starym polskim językiem.

To dzięki tej przepełnionej tajemnicą i mistycyzmem książce jako dziecko zainteresowałam sie słowiańskim folklorem. Dziękuję, mistrzu!

Na półkach: , , , , ,

Ballada Świteź jest opowieścią o tajemniczym jeziorze, na dnie, którego znajdują się ruiny zatopionego miasta. Tajemniczość i niesamowitość ta intryguje mieszkańców pobliskich wsi. Postanawiają oni spenetrować dno jeziora by zbadać jego dno, by tam odszukać odpowiedź na pytania dotyczące dziwnych odgłosów i tajemniczych zjaw. Budują wiec oni czółna i statki oraz specjalne...

2 713
  • Lektury