rozwińzwiń

The Library of Babel

Okładka książki The Library of Babel Jorge Luis Borges
Okładka książki The Library of Babel
Jorge Luis Borges Wydawnictwo: Penguin Classics Seria: Little Clothbound Classics fantasy, science fiction
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Little Clothbound Classics
Wydawnictwo:
Penguin Classics
Data wydania:
2023-05-25
Data 1. wydania:
2023-05-25
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
angielski
ISBN:
9780241630860
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Akolici Cthulhu Jorge Luis Borges, Joseph Payne Brennan, Donald R. Burleson, Peter Cannon, Hugh B. Cave, Searight Franklyn, Neil Gaiman, Randall Garrett, John Glasby, Edmond Hamilton, S.T. Joshi, David V. Kaufman, Gustav Meyrink, Earl Pierce, Searight F. Richard
Ocena 7,3
Akolici Cthulhu Jorge Luis Borges, ...
Okładka książki The Penguin Book of Oulipo: Queneau, Perec, Calvino and the Adventure of Form Gilbert Adair, Michèle Audin, Richard Beard, Valérie Beaudouin, Marcel Bénabou, Christian Bök, Jorge Luis Borges, Joe Brainard, Christine Brooke-Rose, Lee Ann Brown, Italo Calvino, François Caradec, Jacques Carelman, Lewis Carroll, Inger Cristensen, Robert Desnos, Frédéric Forte, Thieri Foulc, Paul Fournel, Aline Gagnaire, Anne Garréta, Michelle Grangaud, Paul Griffiths, Lyn Hejinian, George Herbert, Homer, Alfred Jarry, Tom Jenks, Jacques Jouet, François Le Lionnais, Hervé Le Tellier, Étienne Lécroart, Édouard Levé, Richard Long, Lukrecjusz, Jackson Mac Low, Matt Madden, Harry Mathews, Bernadette Mayer, Michèle Métail, Christopher Middleton, Ian Monk, Philippe Mouchès, Harryette Mullen, M. NourbeSe Philip, Alice Oswald, Jeremy Over, Oskar Pastior, Georges Perec, Raymond Queneau, François Rabelais, Dan Rhodes, Lily Robert-Foley, Jacques Roubaud, Raymond Roussel, Olivier Salon, Christopher Smart, Juliana Spahr, Jonathan Swift, Philip Terry, Stefan Themerson, René Van Valckenborch, Henry Vassall-Fox, Hugo Vernier, Yin Zhongkan
Ocena 0,0
The Penguin Bo... Gilbert Adair, Mich...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
330
15

Na półkach:

„Biblioteka Babel” Borgesa to pasjonujące rozważania o nieskończoności, o wyrażaniu praw, myśli i możliwości świata – jego ogromie i wieczności. Dla autora wszechświat to wielka Biblioteka pełna ludzi - czytelników, poszukiwaczy, bibliotekarzy, którzy przypisują sobie różne, odkrywcze, szalone, znudzone, bierne czy pasywne misje.

Książki Biblioteki Borgesa są schematyczne. Mimo to, rzadko kiedy sznury liter dają się człowiekowi zrozumieć. Na jedną rozsądną linijkę przypadają mile bezsensownych kakofonii, słownych gmatwanin i niedorzeczności . Jak bardzo przypomina to naszą zdolność do rozumienia siebie nawzajem, do pojmowania rzeczywistości, ograniczenie naszego rozumu w podejmowanych próbach definiowania...

Próżnym zwyczajem jest w Bibliotece Babel poszukiwanie sensu w książkach (życiu, innych ludziach) – to tak jakby szukać go w snach czy w chaotycznych liniach ręki. Ludzie nie są stworzeni do zrozumienia każdego aspektu, wpływu, części, osoby czy elementu świata, co dałoby im zrozumienie otoczenia i siebie.

Co ciekawe, Borges podaje podstawowe prawa „Biblioteki” – książki, jakkolwiek się między sobą różnią, składają się z jednakowych elementów. Nie ma dwóch identycznych książek. Bardzo przypomina to nas, ludzi, egzystujących na różnych regałach w różnych szafach, w przypadkowej bliskości z innymi. Nie ma dwóch takich samych ludzi i wszechświat czyni nas takimi, że niemożliwe jest całkowite upodobnienie się. Każdy ma swoją treść, swoją oprawę, swój tytuł i swoje przeznaczenie.

Nie bez powodu Biblioteka Babel jest Babel – nawiązuje tym do pomieszania języków ludzi, którzy odtąd stali się sobie kompletnie obcy, nie umieją się zrozumieć ani w innych językach ani nawet w swoim własnym dialekcie. Autor opatruje tę myśl dowcipnym komentarzem, iż w przypadku pewnego sformułowania „przed upływem wieku zdołano ustalić język: był to samojedzko-litewski dialekt języka guarana z fleksją arabskiego klasycznego”.

Czy zrozumieć drugiego człowieka to najpierw jak najdokładniej poznać jego język? Sposób doboru słów? A może jednak nie powinniśmy podejmować drogi niemożliwej – próby zrozumienia drugiego człowieka, w zamian za to znaleźć jak najwięcej wspólnych płaszczyzn, które skutecznie nam ułatwiają komunikację i zadowolenie? Czy to jest myśl pragmatyka czy jednak marzyciela?

Gdy ludzie dowiedzieli się, że Biblioteka Babel obejmuje wszystkie książki z całą wiedzą – pierwszym wrażeniem było szczęście , ludzie czuli się panami nietkniętego i tajemnego skarbu. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasz świat, czujemy radość z możliwości decydowania o sobie, zmieniania rzeczywistości, kochania i wpływania dobrze na na innych.

Mimo to zdajemy sobie sprawę, że musi istnieć coś doskonalszego, wyższego, co pozwoliłoby nam lepiej ogarnąć wspólne mianowniki ludzkości. W Bibliotece Borges’a poszukuje się „księgi ksiąg” – która stanowiłaby esencję i kompendium wszystkich innych. Nie istnieje jednak człowiek, który mógłby swoją treścią, życiem i cechami stanowić taką esencję czy kompendium wszystkich ludzi. Nie da się uogólnić człowieczeństwa (poza pewnymi cechami wspólnymi),gdyż jesteśmy zbyt złożonymi kompleksowymi wytworami pełnymi popędów, wyobraźni, myśli, skurczów, emocji, odmiennych cech i uwarunkowań. To czyni nas wyjątkowymi.

Mimo to, gdzieś w sobie, we wnętrzu, wielu ludzi czuje, a może jest pewnych, że „wszystko jest napisane” – świat nam dostępny ma określone granice , nasze historie powtarzają zdarzenia innych ludzi, nie wprowadzamy sobą nic nowego, oryginalnego, ciekawego – a to przekonanie unicestwia nas lub czyni widmami.

Borges nie pozostawia nas jednak bez nadziei i wizji. Jego samotność (odzwierciedlająca naszą odrębność, niepojmowalność i samodzielność naszego sposobu egzystencji) cieszy się elegancką nadzieją, że sens mijających wieków ma jakiś porządek.
Jesteśmy stworzeni z początkiem, celem i końcem. Nie pojmiemy tego, ale tak jest. Jesteśmy częścią wszechświata. W Bibliotece możemy znaleźć „prawdziwą relację Twojej śmierci”, a więc w istocie treść naszego życia.

„Biblioteka Babel” Borgesa to pasjonujące rozważania o nieskończoności, o wyrażaniu praw, myśli i możliwości świata – jego ogromie i wieczności. Dla autora wszechświat to wielka Biblioteka pełna ludzi - czytelników, poszukiwaczy, bibliotekarzy, którzy przypisują sobie różne, odkrywcze, szalone, znudzone, bierne czy pasywne misje.

Książki Biblioteki Borgesa są schematyczne....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    1
  • Z Little Clothbound Classics
    1
  • Do przeczytania
    1
  • Po angielsku
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki The Library of Babel


Podobne książki

Przeczytaj także