The Reunion

HarperYA!
2024-03-13
2024-03-13
Anna Hikiert-Bereza
thriller thriller ya ya youngadult wakacje rodzina bogactwo sekrety kłamstwa

Przeczytałam 80 stron, a potem od 230 do 270 i mam wrażenie, że nic nie straciłam.
Uwielbiam „Biały Lotos”, więc miałam nadzieję na świetną historię. Jest klimat luksusowego kurortu, bohaterowie całkiem nieźle napisani, ale fabuła poprowadzona fatalnie. Nudziłam się i miałam poczucie, że większość scen do niczego nie prowadzi. I miałam rację, bo ominęłam cały środek książki i nic nie straciłam. Językowo też nie za dobrze się czytało.

Lubicie kryminały o rodzinnych sekretach gdzie każdy jest podejrzany?
„The Reunion” to kwintesencja takich książek. Mamy tu tyle tajemnic, motywów, zbiegów okoliczności i intryg, że aż boli głowa.
Powieść wciąga od samego początku a równie szybko pojawiają się tajemnice i niewiadome na które poznajemy odpowiedzi w trakcie lektury. Było tego tak dużo, że aż zaczęłam sobie wypisywać wszystko na ostatniej stronie i odznaczać to, co już wiemy. Na szczęście autorka nie zgubiła żadnego rozwiązania i mogliśmy na końcu odetchnąć w spokoju wiedząc już wszystko.

Pochylmy się też na chwilę nad tym pięknym wydaniem – jestem w szoku jak rynek wydawniczy idzie do przodu a książki stają się małymi arcydziełami. Zapach ananasa? Czuję się jakbym miała gazetkę z avonu w wersji premium! Genialne <3 Oprócz tej innowacji mamy do czynienia z pięknymi wstawkami, wyklejkami, skrzydełkami. Dodatkowo mamy „notatki” od hotelu z jego logo, przepiękne rozpoczęcia rozdziałów w iście tropikalnym stylu.

Sama książka była trochę czymś innym niż się spodziewałam, ale to nie odbiera jej niczego. Bardzo szybko mnie wciągnęła i zanurzyłam się do głębi w historii Mayweatherów. Mamy tu dużo zagadek, ciekawą perspektywę, w której wcześniej wspomniane notki z hotelu są w czasie rzeczywistym a akcję poznajemy „z opóźnieniem” wiedząc już co się stanie. Uwielbiam to, że każdy jest podejrzany i sami możemy typować sprawców, dopatrywać się szczegółów i snuć teorie.
Powieść ma jednak minusy. Niesamowicie irytowało mnie to, że bohaterowie bawili się ze sobą w „kotka i myszkę”. Fabuła dąży do tego, aby dwie grupy bohaterów porozmawiały ze sobą nawzajem. Wiemy o tym od samego początku. Jednak gdy TYLKO zostają sam na sam ktoś od razu im przeszkadza, coś się dzieje, ktoś kogoś woła albo niespodziewanie dołącza do grupy. Dzieje się tak w przypadku obu grup i miałam już tego momentami dość. Dosyć długo też była budowana akcja, ale finalnie nie było to aż tak nużące, znając już zakończenie podchodzę do tego neutralnie. Trzeba też zaznaczyć, że tak jak wspominałam książka jest poniekąd samospoilerująca. Od początku wiemy, że ktoś zaginął, później dowiadujemy się o konsekwencjach, szukamy winnych a w następnym rozdziale ta osoba pojawia się normalnie jako narrator. Wiem, że dla niektórych może to być problemem, we mnie jednak wzbudzało ciekawość i podejrzliwość, obudziło we mnie domorosłego detektywa.

Dobrze się bawiłam, choć uważam, że książka zyskałaby gdyby była choć o 100 stron dłuższa. Dała mi dużo frajdy i emocji choć nie zachwyciła mnie aż tak, żeby zostać ulubieńcem, Zdecydowanie plasuje się na „półce” pozytywnych zaskoczeń i zasługuje na ocenę 7.5/10.

Sami sięgnijcie i przekonajcie się jakie mroczne sekrety skrywa pozornie idealna rodzina Mayweatheów .
Materiał powstał we współpracy reklamowej dla wydawnictwa Harper Ya

Lubicie kryminały o rodzinnych sekretach gdzie każdy jest podejrzany?

Skrywane przed światem tajemnice mogą być zabójcze. Zwłaszcza, kiedy jest ktoś, kto chce je za wszelką cenę chronić i w grę wchodzą relacje rodzinne oraz różnorodne układy. I tak właśnie jest w "The Reunion" Kit Frick.
Do historii rodziny Mayweatherów wprowadza nas zjazd rodzinny z okazji przyjęcia zaręczynowego. Meksykańskie otoczenie, piękna pogoda, relaks i radość ze spotkania przyćmią kształtujące relacje sekrety członków rodziny. Jedenaścioro bohaterów daje spore pole do popisu i Kit Frick świetnie pokazuje jak bardzo łatwo w takim otoczeniu o patologiczne zachowania. Jeśli doliczymy nieobecnych dziadków, którzy są w stanie sprawować kontrolę nawet tak, gdzie ich nie ma robi się ciekawie. W tle pojawia się tajemnicze zaginięcie sprzed lat. Takie wydarzenie towarzyszy kolejnemu pokoleniu Mayweatherów. Jeden z członków rodziny znika na przyjęciu zaręczynowym. Kogo brakuje? Co doprowadziło do jego śmierci?
Akcja toczy się tu, a nawet trzytorowo. Główny trzon wydarzeń stanowi wyjazd do Cancun, czyli miejsca niezwykle urokliwego, zapewniającego kontakt z oceanem, sportami wodnymi, a w drogim hotelu goście mogą rozkoszować się kolejnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Obserwujemy bohaterów od przylotu na lokalne lotnisko, mierzenia się z kontrolą, upałem i niewygodami pobytu w miejscu, w którym nikt nie traktuje ich jak vip-ów. Dopiero dotarcie do luksusowego hotelu pozwala im odetchnąć. Teraźniejszość, w której toczy się śledztwo jest na dalszym planie. A na trzecim znajdują się wydarzenia z przeszłości, skrywane przez bohaterów tajemnice. Niektóre sięgają kilkadziesiąt lat wstecz. Z nich wyłania się obraz rodziny, w której istnieją zadziwiające relacje. Sporo z nich jest tylko w postaci wspomnienia lub wyjaśnienia wyborów kulinarnych. Mnie szczególnie uderzyła tu niesamowita kontrola nieobecnych dziadków nad wszystkimi członkami rodziny. Niby ich nie ma, ale i tak każdy czuje w pewien sposób, że nie może zjeść czegoś, co sprawiłoby im przykrość.
Ze wzglądu na to, że wyjazd toczy się wokół zaręczyn mamy tu połączenie dwóch rodzin, czyli odmiennych sposobów patrzenia na świat różnych wartości, doświadczeń, ale też i tajemnic. Gra pozorów może być walką o wejście do bogatej rodziny albo zwyczajnie znalezieniem w końcu osoby, z którą dzieliłoby się codzienne troski i wyzwania.
Każdy z bohaterów jest tu inny, ma bagaż doświadczeń. Niektórzy zmagali się z przemocą, inni doświadczyli choroby bliskiej osoby, straty, poczucia niepewności. Każdy też w jakiś sposób ma nieprzepracowane emocje. Połączenie tego z rozrastaniem się rodziny może doprowadzić do szeregu nieporozumień. Pisarka buduje napięcie podsuwając spojrzenie każdego z bohaterów. Zobaczymy jak ich zachowanie determinują skrywane przez nich sekrety oraz podejrzenia wobec innych. Do tego nie wiemy na początku, kto zaginął. Śledzimy relacje wszystkich ze wszystkimi, dostrzegamy w tych relacjach motywy. Wydaje nam się, że gdy poznamy ofiarę łatwiej będzie nam wskazać sprawcę. Nic bardziej mylnego. Z każdą stroną przybliżamy się do znalezienia sprawcy i wyjawienia tajemnicy, za którą zapłacił życie. Zakończenie pozwala na odkrycie wszystkich sekretów rodziny, co zdecydowanie może wywrócić relacje między poszczególnymi postaciami. A to daje duże pole do popisu i stworzenia kontynuacji.
Tytuł „The Reunion” wywołał u mnie dwa skojarzenia: Agatha Christie i Guillaume’a Musso. Mamy zbrodnię i tajemnicę do wyjaśnienia. Akcja toczy się wokół małej grupki osób, której sekrety są ujawniane. W obu przypadkach zbrodnia pojawia się na początku książki, aby stopniowo pokazać tajemnice. Do twego do całego śledztwa idealnie pasuje cytat z książki Guillaume’a Musso o tym samym tytule i z wątkiem tajemniczego zaginięcia sprzed 25 lat (taki także pojawia się w powieści Kit Frick):
„Mocno wierzyłem w maksymę Garcíi Márqueza: "Każdy ma trzy życia: życie publiczne, życie prywatne i życie sekretne"”.
Powieść Kit Frick to historia z jednej strony prosta, z akcją toczącą się wokół jedenaściorga bohaterów, a z drugiej obrasta w nawiązania do innych książek, przemycania motywów, pokazywania ważnych problemów społecznych, wśród których przemoc jest bardzo ważna i prowadzi do traumy, z którą przez wiele lat bohaterzy muszą się zmagać.
Zapraszam na stronę wydawcy

Kit Frick jest znana z książek dla dzieci i dorosłych w tym gatunku, ale w moim przypadku było to pierwsze zetknięcie z jej piórem i trzeba jej oddać, że dostosowuje poziom grozy oraz mroku do nastoletniego czytelnika, ale nie bawi się w żadne łagodzenie. The Reunion od początku wciąga w akcję i stopniowo budowane napięcie. Autorka bawi się w dwuznaczne sytuacje, mami nie tylko bohaterów, ale i czytelnika. Dba oto, by cały czas coś się działo, nawet jeśli tylko chodzi o utrzymanie tajemnic, rodzinne relacje i niedomówienia między konkretnymi osobami. Niewątpliwym atutem tej historii jest fakt, że odbiorca jest w ciągłej gotowości, by wyłapać, chociaż strzęp informacji pomagający odkryć sprawcę i jego motywy, ale do końca nie da się tego odkryć. Podejrzanym może być każdy.

Całość na

"The Reunion" to historia rodzina Mayweatherów, których poznajemy w momencie zjazdu rodzinnego z okazji przyjęcia zaręczynowego. Gorący kurort, błogi relaks i świętowanie przyćmiewają sekrety poszczególnych członków rodziny. A największym jest: kto finalnie doprowadzi do śmierci jednego z nich i dlaczego?

Muszę przyznać, że autorka całkowicie zawładnęła moją uwagą i pochłonęła opowieścią o tej nietypowej rodzinie. Od samego początku wiemy, że z jedenastu członków rodu, do domu wróci tylko dziesięcioro, ale przez większość czasu Kit Frick nie zdradza informacji o ofierze. A nawet gdy finalnie to robi - do samego finału pozostaje zagadką, kto zawinił.

Fabuła była bardzo przemyślana i zgrabna w swej konstrukcji. Perspektywy różnych postaci budowały narastające napięcie, bowiem każdy tu skrywał swój mniej lub bardziej mroczny sekret. Stopniowe odsłanianie kart i poznawanie ciężaru poszczególnych bohaterów wywoływały jeszcze większe zamieszanie w mojej ocenie tego, kto finalnie był winny. Gdy już się bowiem poznaje nieszczęsną ofiarę, to okazuje się, że motyw mógł mieć absolutnie każdy.

Fantastycznie poprowadzona narracja, w której gorący klimat wakacji zderza się z mrokiem ludzkich dusz. Mniej lub bardziej dramatyczne personalne okoliczności, które doprowadziły członków rodziny do danego momentu są fascynującym psychologicznie obrazem, który pochłania się z wypiekami na policzkach i dreszczem intrygującego niepokoju na plecach.

Jestem ogromnie usatysfakcjonowana po lekturze. Wiele rozwiązań mnie zaskoczyło i finalnie do samego końca autorka utrzymała moje pełne zaangażowanie i emocjonalną czytelniczą ucztę. Już się nie mogę doczekać, aż sięgnę po inne jej książki, a ten tytuł gorąco polecam! :)

Muszę przyznać, że autorka całkowicie zawładnęła moją uwagą i...

No hej. Jak wam mija ten tydzień? Jakieś dobre książki przeczytane?

U mnie cały marzec stoi pod znakiem rozczarowujących i nudnych książek. I było kilka fajnych, jednak większość mocno mi nie przypasowała. Dziś zapraszam was na recenzje pozycji, która zaczęła się genialnie, jednak czym dalej w „las” tym było gorzej.

Reklama - @harperya_pl @harpercollinspolska

Fabularnie brzmi genialnie. Bardzo duża rodzina wybiera się na urlop, zimno zamieniają na cieplutkie plaże w Meksyku.
A okazja jest bardzo fajna, bo w rodzinie mamy zaręczyny się i chcą zintegrować ze sobą swoich bliskich. Niby wszystko fajnie, gdyby nie to, że każda z 11 osób ma coś do ukrycia.

I jak widzicie po opisie, mamy tu strasznie dużo osób. I już na początku pojawił się mój pierwszy zarzut. Prawie do samego końca, nie byłam w stanie rozróżnić bohaterów.
Mamy wiele wątków i wiele do powiedzenia, a książka ma tylko 344 strony.

Podczas urlopu dochodzi do śmierci jeden z osób i nagle każdy jest podejrzany. I niby wszystko się klei gdyby nie to, że szukanie zabójcy było nudne, po prostu cały czas wracaliśmy do punktu  wyjścia.  Tak naprawdę gdybyśmy mieli mniejsze grono i te zagadki i tajemnice były tylko kilku osób, byłoby to bardziej klimatyczne, bo tak to zostajemy bombardowani informacjami i nie jesteśmy w stanie filtrować tego, co jest najważniejsze.

To jest Thriller dla młodzieży i wiele jestem w stanie wybaczyć takiej książce, jednak mam wrażenie, że działo się tu za dużo i jednocześnie za mało.  Bo w momencie kiedy chciałam poczytać o śledztwie, czytałam o wstydliwej tajemnicy.

Też miałam problem z zakończeniem, bo wszystkie sekrety wychodzą na jaw tak od razu, a nie tak krok po kroku.

Pomysł był fajny, jednak wykonanie daje serio dużo do życzenia. I to nie tak, że jest to tak tragiczna książka. Szybko się ją czyta i dla młodszych będzie to dobra książka i będą zaangażowani. Ja swego czasu czytała bardzo dużo książek Agathy Christie, więc dla mnie takie mylenie czytelnika jest już przewidywalne. Ja ją oceniam na takie solidne 3/5 ⭐️.

#bookstagrampoland

No hej. Jak wam mija ten tydzień? Jakieś dobre książki przeczytane?

Reklama - @harperya_pl @harpercollinspolska...

„The Reunion” Kit Frick to kolejna powieść pisarki, znanej z thrillerów dla młodzieży i dorosłych. Książka ukazała się w nowej serii Wydawnictwa HarperCollins - HarperYA i dostarcza czytelnikom niezapomnianej dawki emocji, napięcia i tajemnic.

Głównym punktem wyjścia jest spotkanie jedenaściorga członków rodziny Mayweatherów w luksusowym hotelu, gdzie spędzają tydzień wakacji. Jednakże, pod koniec pobytu okazuje się, że brakuje jednej osoby. Co stało się z zaginionym członkiem rodziny? Jakie mroczne tajemnice skrywają pozostałe postaci?

Frick interesująco układa fabułę, wprowadzając czytelnika w świat skomplikowanych relacji rodzinnych i zakopanych sekretów. Opowieść prowadzona jest z punktu widzenia kilku bohaterów, co dodaje głębi i złożoności narracji. Czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń, próbując zgłębić tajemnice, które otaczają rodzinę Mayweatherów.

„The Reunion" to nie tylko kryminał, ale również powieść z elementami dramatu. Ciekawym elementem tej książki jest także fakt, że po potarciu jednego ze skrzydełek okładki, czytelnik może poczuć egzotyczny zapach. Sama okładka jest klimatyczna, przyciąga wzrok.
M.J.
Szkolny Klub Recenzenta

👀🍹The Reunion jest dokładnie tym o czym pomyślicie - kiedy będziecie się zastanawiać jak mogłaby wyglądać współcześnie stworzona historia od znanej wszystkim A.Christie. A oglądaliście może Knives Out z 2019 roku? Tak? No to jesteście w domu.

👀🍹 Wyobraźcie sobie coś takiego.. Meksyk, piaszczysta plaża, szum morza w tle.. Waszym jedynym problemem jest jakiego drinka aktualnie się napić. Brzmi nieźle co nie? No nie do końca. Bo okazuje się, że jesteście w meksykańskim Cancún tylko dlatego że nadchodzi wesele, wasza rodzina się jeszcze bardziej powiększy.. a wam.. wam to wszystko nie jest do końca na rękę.

👀🍹 Młodzi bohaterowie są barwni niczym kolorowe pawie — macie tu bliźniaki, które mają swoje własne tajemnice, ich kuzynka raczej jest ich wspólną kulą u nogi.. do tego jest też chłopak, którego ojciec właśnie zaręczył się z ich matką .. co rodzeństwu nie do końca jest na rękę.
A kwintesencja będzie pewna dwuanastolatka, która desperacko chce, by traktować ją jako dorosłą..
Każde z nich jest swoistą figurą na szachownicy, każde z nich ma swoje własne motywacje i ambicje. Lecz jak wszyscy wiemy w takim tłumie ludzi .. nie da się zadowolić wszystkich, oj co to to nie..

👀🍹Rozpoczynamy z przytupem — bowiem już na samym początku dowiadujemy się, że zaginął jeden z uczestników imprezy zaręczynowej. Aby wybadać sytuację musimy się oczywiście cofnąć i powoli razem z bohaterami oglądać wydarzenia sprzed imprezy. Kto przyłożył do tego rękę? A może ktoś tu kogoś wrabia? Książka ma fajną konstrukcję. Bowiem obserwując wydarzenia sprzed imprezy kilka razy przeskoczymy do aktualnych informacji albo notatek prasowych itp (wszystko to daje namiastkę realizmu — a wiemy wszyscy, że im bardziej kryminał realny, tym lepiej się na nim bawimy)

👀🍹Czytając tę książkę kilka razy zarobiłam pstryczka w nos. Wpierw próbowałam zgadnąć kto tak naprawdę zginął, potem kto komu w tym zaginięciu pomógł.. by na koniec dowiedzieć się, że wszystkie moje założenia Kit Frick cudownie wyśmiewa, chowając prawdę w kompletnie innych miejscach - oczywiście tam gdzie najmniej patrzyłam.

Jako fanka kryminałów Aghaty Christie, filmów na ich podstawie i serii filmów "Na Noże" wiedziałam, że muszę przeczytać tę książkę!

Świetnie napisana, pełna intryg, tajemnic, sekretów i niespodziewanych zwrotów akcji. Trzymała mnie w napięciu i niepewności od początku do samego końca.

Bohaterowie są niesamowicie barwni i w trakcie czytania ciężko mi było rozgryźć mordercę, kim jest ponieważ podczas tej historii każdy miał jakiś sekret i miał kosę z ofiarą, więc mordercą mógł być dosłownie każdy!

Ta historia pięknie pokazuje, że z rodziną dobrze wygląda się tylko na zdjęciach. I jak wielka czasami jest waga skrywania sekretów i jak łatwo mogą one rozbić całe rodziny.

Od początku czytelnik wie co się wydarzyło ale potem przez całą książkę próbuje się dowiedzieć JAK i KTO tego dokonał. Tak jak w przypadku panie Christie tak i tutaj nie zgadniecie, kto jest sprawcą.

P.S. TA KSIĄŻKA PACHNIE ANANASEM! 🔥🍍

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Harper YA.

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Akcja powieści "The Reunion" Kit Fick rozgrywa się
w ekskluzywnym hotelu w nadmorskim meksykańskim kurorcie.
Ocean, plaża, słońce, basen, spa, egzotyczne jedzenie, szczęście i raj na wyciągnięcie ręki.

Ale 16-latkom z rodziny Mayweatherów daleko do czerpania przyjemności z hotelowej oferty.
Bliźniaki Addison i Mason oraz ich kuzynka Natalia powinni porozmawiać, znaleźć wspólne rozwiązanie
lub chociaż oczyścić atmosferę. Borykają się z konsekwencjami Incydentu sprzed trzech lat.

Ich rówieśnik Theo też nie umie się zrelaksować, choć z zupełnie innego powodu.
Chciałby nawiązać relacje z bliźniakami, bo jego ojciec ma właśnie zaręczyć się z ich matką,
ale rodzeństwo go unika. Zwłaszcza Manson, z którym miał niefortunny kontakt jakiś czas temu.

Najmłodsza wśród Mayweatherów, którzy tu przyjechali, jest Mia.
Dwunastolatka jako jedyna musi chodzić na zajęcia dla dzieci.
Bardzo ją to wkurza, chce być traktowana jak inne nastolatki z rodziny.

Czy dorośli też się czymś stresują?

Wszystko poznajemy z perspektywy nastolatków,
bo książka jest thrillerem dla starszej młodzieży.

Już na początku dowiadujemy się, że
zaginął jeden z gości sylwestrowej imprezy zaręczynowej!
Atmosferę podkręca pogłoska o surferach - naganiaczach sekty.

Autorka opisuje zdarzenia sprzed przyjęcia zaręczynowego, z całego tygodnia w kurorcie
oraz naprzemiennie przytacza bieżące oficjalne informacje kierownictwa hotelu, notatki prasowe
i późniejsze urywki policyjnych przesłuchań świadków.

Na początku trochę się gubiłam w gąszczu imion i rodzinnych powiązań,
wśród wielu napomknień o wciąż niewyjaśnionym Incydencie
i tajemniczym spotkaniu dwóch chłopaków.
Oswajałam się z tą historią bardzo powoli,
by w drugiej połowie nie móc się od niej oderwać.

Próbowałam zgadnąć, kto zginął.
Potem, kto jest winien.

A, wierzcie mi, tu można podejrzewać każdego.
Każdy ma coś za uszami, każdy mógł mieć powód.
Autorka niespiesznie odkrywa karty i buduje napięcie.

Kto zginął?
"Nowy" w rodzinie, nadwrażliwy na słońce Theo?
Wycofana Natalia, z wirtualnym chłopakiem?
Wysportowany, niepohamowany Manson?
Może Adison, która próbuje coś ukryć?
Najmłodsza, rozgadana Mia?

Nawet, gdy już autorka zdradzi, kto zginął,
to nadal trzyma czytelnika w niepewności!
Jak zginął? I dlaczego?

Sprawdźcie :-)

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Akcja powieści "The Reunion" Kit Fick rozgrywa się
w ekskluzywnym hotelu w nadmorskim meksykańskim kurorcie.

Ale 16-latkom z rodziny Mayweatherów daleko...

• Nie posiadam
  • Kindle