Der Kandidat: Sie zielen auf dein Innerstes

2021-12-02
2021-12-02
niemiecki
9783947619610

Okładka książki Pandemie. Geschichten zur Zeitenwende Uli Bendick, David Daubitz, Christian Endres, Mario Franke, Bernhard Grdseloff, Anne Grießer, Vladimir Hernández Pacín, Michael Hirtzy, Jan Hoffmann, Dominik Irtenkauf, Heidrun Jänchen, Thomas Kolbe, Michael Kootz, Hans Jürgen Kugler, Marianne Labisch, Christian J. Meier, Armin Möhle, René Moreau, Thomas Neu, Frank Neugebauer, Uwe Neuhold, Monika Niehaus, Nicole Rensmann, Alexa Rudolph, Renate Schiansky, Karlheinz Schiedel, Rainer Schorm, Robert Schweizer, Michael Siefener, David Staege, Michael Tillmann, Andrea Timm, Michael Vogt, Ute Wehrle, Jörg Weigand, Karla Weigand, Wolf Welling, Heinz Wipperfürth, Werner Zillig
Pandemie. Gesc... Uli Bendick, David ...

Na półkach: , , , , , ,

Mamy tu do czynienia z wydawnictwem, jakich przed kilku laty szukał Tomasz Kołodziejczak na łamach „Nowej Fantastyki”, gdy chciał się dowiedzieć, co myślą niemieccy fantaści o sobie samych i ich kraju: „Kandydat” opisuje Niemcy roku 2041, czyli równo dwadzieścia lat po pandemii Covid-19 i w samym środku walki ze skutkami wywołanych przez człowieka zmian klimatycznych globu. Krótko mówiąc: chodzi o stworzenie nowej, populistycznej partii i wykreowanie kandydata do urzędu niemieckiego kanclerza, który miałby realną szansę na wygranie następnych wyborów.

Książka należy oczywiście do nurtu fantastyki politycznej, bądź socjologicznej, silnie osadzonej w realiach RFN. Meier opowiada wprawdzie o Niemczech przyszłości, ale, tak naprawdę, obserwuje socjalno-polityczną rzeczywistość kraju. „Kandydat” to jasno czytelny głos naukowca, który był naocznym świadkiem powstania partii Alternatywa dla Niemiec i dojścia do władzy Donalda Trumpa przy pomocy rosyjskich hakerów oraz „fake newsów”. Który widział protesty przeciwko obostrzeniom wolności osobistej podczas pandemicznego lockdownu, gdy ulicami niemieckich miast maszerowali ramię w ramię zwolennicy teorii spiskowych, neofaszyści, nostalgicy reżimu byłej NRD i antyszczepionkowcy.

Więcej o autorze i książce tutaj:

• Science fiction
  • Political fiction