Lured by the Dusk

Okładka książki Lured by the Dusk Angela J. Ford
Okładka książki Lured by the Dusk
Angela J. Ford Wydawnictwo: Independently published Cykl: Tower Knights (tom 3) romantasy
romantasy
Tower Knights (tom 3)
Independently published
2022-02-07
2022-02-07
romantasy fantasy romance pied pieper flute redhead gargoyle blood dracula music magic angels

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Na Goodreads (i siłą rzeczy na Amazonie) ta książka ma podtytuł „A Gothic Romance”. Zresztą podobnie jak bodaj wszystkie w cyklu. Nie widzę tu raczej szczególnego uzasadnienia, przynajmniej w przypadku tego tomu. Reszty nie znam i nie wiem, czy się zapoznam, ale wnioskuję, że wszystkie te książki można w zasadzie czytać jako niezależne publikacje. Blady, mroczny i skłopotany protagonista w białej koszuli z falbaną, martwa żona na poddaszu, zamczysko, podziemne tunele, grobowiec i gargulce merdające ogonami to dla mnie trochę za mało. Może zwyczajnie nie poczułam tej atmosfery. Tym bardziej że akcja toczy się latem i często się wspomina o przyjemnym, ciepłym zefirku.

Przyznaję, uległam rudemu facetowi na okładce, ale i zaciekawiło mnie to, że wykorzystuje się tu motyw Flecisty/Szczurołapa z Hameln. Wśród licznych retellingów i inspiracji baśniowo-mitologicznych już dość opatrzonych wydało mi się to w miarę świeże. Cóż mogę rzec, za każdym razem, gdy pojawiała się wzmianka o flecie, trudno mi było zachować powagę („You forced me to save you with my flute” XD). Również dlatego, że wyobrażałam sobie, że Oren dmie w piszczałkę i gra osławioną wersję motywu przewodniego 20th Century Fox lub „My heart will go on”.

Doceniłam ekspozycję, naprawdę skutecznie wprowadzającą w sytuację i zarysowującą motywacje bohaterki, mam jednak wrażenie, że nie zostało to jakoś szczególnie rozwinięte i właściwie niewiele dowiedziałam się o Tanith. Choć rozterki protagonistki były oczywiście sensowne, miałam niekiedy problem z wiarygodnością podejmowanych przez nią decyzji. (Czy poza tym, że ma dobre serduszko i obudziła Orena ze snu, powinna czuć się aż tak odpowiedzialna za miasto, w którym mieszkała krótko i w ogóle nie chciała tam być?). Tłucze nam się oczywiście do głowy (w ramach wartości dydaktycznej),że trzeba brać odpowiedzialność za swoje czyny i nie uciekać od konsekwencji, ale...

Poza tym, jak to często ma miejsce w utworach pisanych w 1. osobie, bardziej nam się wyjaśnia rzeczy, niż faktycznie o nich opowiada. Rozdziały z perspektywy Orena (raptem kilka) prawie w ogóle mnie nie chwyciły, by nie powiedzieć, że wzdychałam nad nimi czasem (i to nie w uniesieniu).

Ogólnie motyw kontrolowania magii przy pomocy instrumentu, eksploatowania magicznych stworzeń dla zysku i władzy (nie wiem za bardzo, jak to działało, z czym też miałam problem) tworzyły interesujący kontekst dla opowieści i byłam nawet zadowolona ze stawki. Niemniej znów spokojnie przydałoby się jeszcze z parędziesiąt stron na rozwinięcie tych wątków. Również para protagonistów mogłaby dostać trochę więcej czasu na rozwój relacji, bo zakochali się w sobie błyskawicznie, zwłaszcza w obliczu faktu, że albo Orena nie było, bo poszedł coś załatwić i Tanith siedziała sama w zamku, albo była przez tydzień nieprzytomna po spotkaniu z wiedźmą.

Dawno też nie czytałam już książki z motywem „aranżowanego” małżeństwa, więc zapomniałam, jak często w takich utworach szafuje się słowem „mąż” (co mnie zawsze jakoś tak gniecie niewygodnie nie tylko ze względu na manieryczność).

• Do przeczytania: 4. Zagraniczne

Dodaj cytat z książki Lured by the Dusk