Najlepsi katolicy pod słońcem. Pożegnanie Irlandczyków z Kościołem

Okładka książki Najlepsi katolicy pod słońcem. Pożegnanie Irlandczyków z Kościołem Derek Scally
Derek Scally Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
The Best Catholics in the World. The Irish, the Church and the End of a Special Relationship
Czarne
2024-02-28
2024-02-28
2022-03-22
9788381918428
Agnieszka Sobolewska
Irlandia katolicyzm kościół literatura faktu religia reportaż

Bardzo ciekawy reportaż o Irlandii. Autor nie boi się mówić o własnych doświadczeniach i przemyśleniach. Sięga ponadto do historii - te rozdziały są bardzo pouczające, demitologizują obraz Irlandii jako kraju na wskroś katolickiego, pokazując, skąd się ta religijność wzięła i w jaki sposób była stymulowana. Następnie przechodzi do opisu poszczególnych skandali pedofilskich, rozmawia z księżmi, biskupami oraz ofiarami. Na koniec zastanawia się, co z tym trudnym dziedzictwem można obecnie zrobić i przykłada do irlandzkiego doświadczenia niemieckie rozliczenia z historią, co wydało mi się dość odważne i dawało wiele do myślenia.
Książka napisana z wnikliwością i przenikliwością, jakiej ostatnio często brakuje reportażystom, którzy biorą na warsztat kontrowersyjny temat samograj. Autor stara się zachować dystans do przedmiotu swoich badań, co ułatwia mu pewnie fakt emigracji do Niemiec, ale zarazem otwarcie przyznaje, że jest częścią tej historii, jak również ona jest częścią jego życia.
Zdecydowanie polecam wszystkim zainteresowanym Irlandią i skandalami w Kościele katolickim.

Słaba i z czasem nudna. Przyznam się, że przeczytałem tylko 2/3 i odłożyłem. Nie żałuję. Spodziewałem się czegoś więcej.

za dużo szczegółów, dla osoby czytającej w Irlandii pewnie cennych, dla mnie zbyt nużących. książka w pewnej mierze uniwersalna ale tonąca jednak w niuansach, które mniej mnie interesowały. plus za osobistą perspektywę autra.

• Reportaż
  • Przeczytane w 2024
  • Literatura faktu
  • Przeczytane 2024
  • Faktu

Dodaj cytat z książki Najlepsi katolicy pod słońcem. Pożegnanie Irlandczyków z Kościołem