Nocą szukałam. Rekolekcje maryjne – zrób to (nie) sam

Okładka książki Nocą szukałam. Rekolekcje maryjne – zrób to (nie) sam Michał Lubowicki
Okładka książki Nocą szukałam. Rekolekcje maryjne – zrób to (nie) sam
Michał Lubowicki Wydawnictwo: Szkoła Miłości Nadprzyrodzonej religia
religia
Szkoła Miłości Nadprzyrodzonej
2023-12-12
2023-12-12
Nocą szukałam Rekolekcje maryjne człowiek życie rozważania Biblia rekolekcje ks. Michał Lubowicki Święta Bożego Narodzenia przygotowania oczekiwania dusza

„… Czasem Bóg daje nam Słowo jak miecz. Jak skalpel. Otwiera nam nasze serce, nasze myśli, emocje. Być może jest to konieczne, jak przy każdej poważnej operacji…”

Macie czasami tak, że wstajecie automatycznie, nawet jak nie zadzwoni budzik… 😉 Kaśka – autorka tego tekstu, w sobotę na swoim przykładzie ma tak zbyt często. 😉 Wcale nie do końca związana z klimatem kościelnym, ale z życiem i pasją podchodząca do tej trudnej codzienności. Ta, która nuci często rano jakiś dobry kawałek muzyki. Może za bardzo dostałam po czterech literach i dlatego doceniam „życiowość” mojej Mamy, która ma świetny charakter. Serce ma być uczciwe.

Pisanie swoich spostrzeżeń dotyczących książek jest moją ogromną pasją. Tym razem lektura, o której istnieniu dowiedziałam się szczęśliwym przypadkiem. W Skolimowie dzieją się bardzo fajne rzeczy. 😉

Przed Wami rozważania, rozpisane na dwadzieścia osiem dni (tyle maksymalnie może trwać liturgiczny Adwent). Warto pamiętać, że Pan Bóg zwyczaj Nas zaprasza. Może proponuje więcej? Elżbieta nazywa Maryję „błogosławioną między niewiastami”. Jak przygotować się do Bożego Narodzenia? Czy warto zmieniać się, jak niektórzy mówią kąśliwie „na chwilę”. Czy zaprzeczamy swoim potrzebom? Psychologia nazywa to mechanizmami obronnymi. Piękne jest to, że człowiek robi jakieś rzeczy nie „dla czegoś”, ale dlatego „że kocha”. To też różne kształty miłości i oblicza.

Proste gesty – szacunek, życzliwość, radość z tego co jest, albo np. gdy o kimś myślisz ciepło. To co masz, lub czego najbardziej możesz potrzebować. W publikacji odnajdziemy wiele pytań o charakterze etycznym, moralnym, filozoficznym i biblijnym. Jak to jest, że człowiek czerpie przyjemność z czytania Pisma Świętego?

Tytuł tych „rekolekcji” zaczerpnięty jest z biblijnej księgi Pieśni nad Pieśniami, gdzie bohaterka mówi w pewnej chwili: „Nocą szukałam umiłowanego mej duszy” (Pnp 3,1). To skarga stęsknionej kobiety, która mimo starań ma kłopoty z odnalezieniem swojego oblubieńca. W końcu go znajduje. Może jednak on ją? Rekolekcje maryjne przygotował ks. Michał Lubowicki, którego możecie znać z tekstów na portalu Aleteia.pl lub z jego kanału na YouTube Drzewo Czuwające.

Pamiętam, jak jeden z moich profesorów rozpoczął wykład słowami: „Na początku było słowo”. Krótkie zdanie zaczerpnięte z Biblii, ale z dziennikarskiego punktu widzenia bardzo istotne. Wiele osób się uśmiechnęło, a inni zaczęli naprawdę słuchać.

„Wiele razy zachodzą w naszych życiu wydarzenia, których znaczenia nie rozumiemy. Naszą pierwszą reakcją jest rozczarowanie i bunt …”. To prawda. Wściekamy się, przeklinamy, ale czy cokolwiek rozumiemy? Jakie wyciągamy wnioski? Betlejemski „żłóbek” i „stajenka” stanowią znak nadziei, dobra i pewnych wzniosłych wartości. Odnajdziemy też wiele odniesień do historii. Bóg nieustannie sprawia, że te „drobiazgi” okażą się decydujące w naszej historii i dziejach świata. Kiedy małe dzieci obserwują żłóbek czuć wtedy radość. On ma też przemawiać do naszego życia. Tego dorosłego człowieka. Żłóbek mówi o miłości Boga. Z kolei ubóstwo może mieć zarówno wymiar materialny i duchowy. Moim zdaniem i jedno i drugie jest dzisiaj widoczne. Bieda może być też emocjonalna i duchowa.

Czym jest dar zaufania. Józef też na swój sposób zaufał Maryi. Może stało się jednak odwrotnie? Z całą pewnością mężczyzna angażuje się w Boży plan. W pewnym momencie odbiorca przenosi się do zupełnie innego miejsca. Stoimy pod krzyżem obok Maryi. Czy tu się kończy rola Matki? Towarzyszy jej ból, smutek, po ludzku – rozpacz. Kobieta patrzy na agonię syna. Drugi wymiar tej lekcji to krzyż. Człowiek też mierzy się z różnymi problemami, najpierw są te pierwsze, a potem kolejne.

To też działania i podpowiedzi działań do podjęcia w ciągu dnia. Te wskazówki wywołują radość, uśmiech oraz są takim znakiem, co można zrobić. „Miłość przecież nie przenosi się na emeryturę”, to zdanie podoba mi się bardzo, ale jeszcze i chyba najważniejsze jest to, że wspomniana zostaje postać Zbigniewa Herberta, którego uwielbiam i postać Pana Cogito.

Gorąco polecam wartościową książkę na Adwent 2023 i nie tylko. 😉

Katarzyna Żarska

Oprawa: miękka
Liczba stron: 188
Projekt okładki i wnętrza, skład, łamanie: Kamil Szumotalski
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Nocą szukałam. Rekolekcje maryjne – zrób to (nie) sam