Agata z Placu Słonecznego

Miętówka
2023-11-22
2023-11-22

Okładka książki Dinks Emilia Dziubak, Martin Widmark
Dinks Emilia Dziubak, Mar...
Okładka książki Zapiski wrednego kota Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
Zapiski wredne... Wojciech Cesarz, Ka...
Okładka książki Mała Tarmosia. Czy borsuki się bawią? Ania Grzyb, Tomasz Samojlik
Mała Tarmosia.... Ania Grzyb, Tomasz ...

Matylda i Piotruś oraz Nieznośne Trojaczki zostają w domu z nową nianią, gdy ich rodzice wyjeżdżają do Papui-Nowej Gwinei. Agata od początku wydaje się dzieciakom inna niż wszystkie dotychczasowe nianie. Rudowłosa, odważa, w skórzanej kurtce i na złotym rowerze nie tylko nie ucieknie na widok ilości rodzeństwa ale zamieni życie dzieciaków w pasmo fantastycznych przygód.

Agata porusza się bezszelestnie, wszystko wie, chociaż o nic nie pyta i wszystko słyszy, choć dzieci starają się mówić szeptem. Kim jest i dlaczego trzyma dziwne przedmioty pod łóżkiem? Matylda będzie musiała zmierzyć się z bardzo trudnym zadaniem, możliwe, że wpadnie w tarapaty, czy Agata jej pomoże? Nagle marudne trojaczki będą grzecznie wypełniać polecenia Agaty i tylko Piotruś będzie wciąż dziwił się metodom wychowawczym niani, a szczególnie temu, że działają.

Ciąg dalszy recenzji na:

Czy mieliście kiedyś okazję zaczytać się w serii "Agata z Placu Słonecznego"?

Ja przyznaję, że nie 🙈Ale od zawsze chciałam poznać polecaną mi przez większość was historię.

~Dlatego kiedy usłyszałam o wznowieniu historii Agaty i piątki rezolutnego rodzeństwa wydanej pod nakładem @wydawnictwo_mieta i całkowicie przepadłam. A to wszystko za sprawą przepięknie, wydanej opowieści, która tym razem została zebrana w jednym tomie i wzbogacona o dwa niepublikowane dotąd wcześniej opowiadania.Czyż nie brzmi to ciekawie? Oczywiście, że tak zwłaszcza kiedy w swoich rękach trzymacie już to przepiękne, kolorowe wydanie.
Lekturę, która może stać się świetnym wyzwaniem dla samych dorosłych.

Ale zanim przejdę do "meritum" nakreślę wam trochę z fabuły 😉

~Akcja tej historii rozgrywa się w momencie kiedy nowa, niania Agata, przejmuje pieczę nad dziewięcioletnimi bliźniakami Matyldą i Piotrusiem oraz trzyletnimi trojakami (wyobraźcie sobie ten meksyk w domu, ja jako matka bliźniąt nie 😝)

Ona - rudowłosa, zadziwiająco, tajemnicza postać która pojawia się i znika, przejmuje obowiązki rodziców, dzieci którzy wybrali się w podróż do Papui Nowej Gwinei.

Od teraz zwykła codzienna monotonia piątki rodzeństwa, zamienia się w baśniową, pełną przygód i magicznego świata wyprawę.

~"Agata z Placu Słonecznego" autorstwa Ewy Karwan - Jastrzębskiej to pełna uroku, morału oraz olbrzymiej ilości tajemnic, jedna z piękniejszych historii którą przeczytałam razem z dziewczynami ( oczywiście trochę nam to zajęło) w ostatnim, długim czasie. Idealne połączenie zwykłej codzienności z magicznym światem baśni, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przenosi nasze dzieci do magicznego świata naszych bohaterów, co wraz lekkim piórem autorki, barwnymi opisami pozwala rozwijać ich wyobraźnię.

~Prezentowana powieść zachwyca, uczy, fascynuje więc możne przeczytać ją - każdy!

Razem z Gabryśkami polecamy! Wasza J.K.

Czy mieliście kiedyś okazję zaczytać się w serii "Agata z Placu Słonecznego"?

Któż, mimo że jest już być może dorosły, nie zna Niani McPhee czy Mary Poppins? Jeśli nie oglądało lub czytało się samemu to być może z dziećmi lub wnukami. I było coś takiego w tych opiekunkach, że zazdrościło się książkowo - filmowym dzieciom, marzyło o zajęciu ich miejsca.
I wyobraźcie sobie, że my również mamy naszą krajową, własną nianię.
Po wielu latach od pierwszego wydania (bo już było i to w kilku częściach) trafia w ręce młodszych (i nie tylko) czytelników, książka "Agata z Placu Słonecznego". O czym opowiada?
🚲Matylda i Piotruś to bliźnięta. Mają młodsze rodzeństwo- trojaczki, nazwane nie bez przyczyny "nieznośnymi". Rodzice dzieci są podróżnikami i przed kolejną, dłuższą wyprawą do Papui-Nowej Gwinei szukają opiekunki do dzieci. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ dzieci, zwłaszcza młodsze, dają nieźle popalić i żadna z chętnych niań nie jest zainteresowana by zostać z nimi na dłużej. Właśnie w takim momencie pojawia się rudowłosa Agata, która przybywa nie wiadomo skąd. Wzbudza w dzieciach zachwyt od pierwszego momentu. Chociaż początkowo odnoszą się do niej z niechęcią i dystansem, później te uczucia zmieniają się w ogromne zaufanie. Dzieci ufają jej do tego stopnia, że obdarzają ją swoimi sekretami, a dziewczyna w zamian daje im sporo wyobraźni, magii, dobrych czarów i wypraw do równoległych światów. Dzięki temu podczas nieobecności rodziców przeżywają wiele przygód, a tęsknota za mamą i tatą wydaje się znośna.
🚲Książka to realistyczna opowieść o piątce rodzeństwa. W te realia wpleciono wiele magii i fantastyki. Wszystko przeplata się z taką częstotliwością, że czytelnik już sam nie wie co jest prawdą, a co wywodzi się rodem z innego, magicznego świata. Tutaj na pewno wspaniałym doznaniem będzie odkrywanie tej historii razem z dzieckiem. Autorka umieściła w podtekstach, i nie tylko, wiele mądrych i dobrych emocji oraz uniwersalnych wartości.
Czyta się bardzo lekko, rozdziały są krótkie i mogą stanowić zbiór opowieści na czytanie przed snem. Nowe wydanie zostało wzbogacone o niepublikowane do tej pory opowieści, dzięki czemu czytelnik może zgłębić świat bohaterów.
🚲Lektura nie tylko dostarcza rozrywki, ale i bawi. Pokazuje jak i kiedy odpowiednio się zachować, subtelnie wyznacza kanony postępowania, uczy nie tylko wrażliwości. Z mojej strony serdecznie polecam.

I wyobraźcie sobie, że my również mamy naszą krajową, własną nianię.
Po wielu latach od pierwszego...

Jedna z piękniejszych książek jakie ostatnio przeczytaliśmy to Agata z Placu Słonecznego. Piękne połączenie historii z życia wziętej plus baśniowy magiczny świat.
Dzięki współpracy barterowej z wydawnictwem @wydawnictwo_mieta mogę Wam zdradzić co nieco tajemnicy...
Bliźniaki i Trojaczki muszą zostać w domu pod opieką opiekunki z racji że rodzice muszą wyjechać do Papui-Nowej Gwinei. Jak zdajecie sobie sprawę taka ilość dzieci w mlodym wieku to nie lada wyzwanie, czy nowa opiekunka podoła wszystkim pomysłom dzieci?
Pewnie że tak bo Agata to nie jest zwykła dziewczyna, ma swoje tajemnice, oprócz tego że zwiedziła pół świata to jeszcze ma magiczne moce. Na początku dzieci zrażone do nowej osoby szybko przekonują się że życie pod jednym dachem jest odmienne a schowek na odkurzacz jest przejściem do świata magii. Przepiękne polaczenie wielu swietnych bajek dzięki którym dzieci przeżyją nie jedna przygodę w końcu same nie sa takie zwykłe...
Matylda potrafi pisać opowieści które dzieją sie naprawdę a dalsze moce odkryje później. Zwiedzicie z dziećmi świat Muminków, Piotrusia Pana, Królowej Śniegu i wiele innych. To byla naprawdę wspaniała podróż i na pewno wrócimy do niej jeszcze a Wam polecamy ogromnie 🤩

Agata to niania o magicznych mocach. Swoją obecnością uszczęśliwia domy pełne dzieci. Tym razem zgodziła się zaopiekować piątką rodzeństwa: 9-letnimi bliźniakami Piotrusiem i Matyldą oraz 3-letnimi trojaczkami Adelajdą, Antonim i Albertem. Ich rodzice, choć kochani, to roztrzepani podróżnicy, żyjący marzeniami. Nie mają czasu dla swoich dzieci. Zaraz po zatrudnieniu Agaty wyjeżdżają na kilka miesięcy a ten wypad później jeszcze się przedłuża.

Rudowłosa Agata jeździ na złotej damce, nosi martensy i staromodne sukienki oraz włada mieczem jak samuraj. Przyjaźni się z sąsiadem, marynarzem Adamem. Razem nocami gromią potwory a rankami udają, że nic takiego nie miało miejsca. Dzieci jednak wiedzą lepiej.

Od chwili pojawienia się Agaty w ich domu dzieją się rzeczy niezwykłe. Dzieci przenoszą się do wyobrażonych krain i przeżywają niesamowite przygody.

Zastanawiałam się dlaczego w tytule jest imię Agaty, skoro to tak naprawdę opowieść o przygodach piątki rodzeństwa. Dopiero pod koniec autorka dała do zrozumienia, kto kontroluje tę historię. Teraz jasne staje się jak to możliwe, że choć niania nie pilnowała dzieci i zajmowała się głównie porządkami i gotowaniem to zawsze zjawiała się na czas, żeby ich wyratować z opresji i dlaczego trzylatki wysławiały się jak dorośli.

Autorka pokazuje jak bogaty jest świat wyobraźni. Matylda jest początkującą pisarką, uczy się kreować słowami nowe lądy i postaci. Jej dar pozwala pomóc wielu magicznym stworkom.

Gdybym miała oceniać nianię jako opiekunkę dzieci a nie postać fikcyjną, byłabym przerażona jej lekkomyślnym podejściem do pracy. Zostawia podopiecznych samych na całe dnie i gdzieś sobie jeździ. Wybiera się na zakupy a młodzi robią co chcą. Wsiadają na łódź i płyną nad morze lub chadzają na nocne wyprawy. Ani Agata ani rodzice dzieci nie dają dobrego przykładu. Owszem, dbają, by dzieci były syte i wyspane, lecz nie poświęcają im czasu. Piątka rodzeństwa przez większość czasu biega samopas.

W opowieść, która zdaje się rzeczywista, wplecione zostają wątki fantastyczne i często ani dzieci ani my nie możemy mieć pewności co wydarzyło się naprawdę i czy to nie był tylko dziwny sen. Niania raz po raz zadziwia. Z pewnością książka spodoba się młodym czytelnikom.

Książka „Agata z placu słonecznego” to pełna uroku i tajemnic opowieść, której główną bohaterką jest niezwykła niania Agata, a także jej podopieczni. Autorka, poprzez barwny język i wyjątkowe postacie, tworzy świat, w którym dzieje się coś niezwykłego i fascynującego. Fabuła rozpoczyna się od momentu, gdy rodzice dzieci wyjeżdżają do odległego miejsca, a dzieci zostają pod opieką tajemniczej niani Agaty. Sam fakt, że Agata pojawia się i znika, nadaje powieści tajemniczą aurę. To element, który skłania czytelnika do zastanowienia się nad prawdziwą naturą Agaty. Historia toczy się wokół niezwykłych przygód dzieci, które pod opieką niani wyruszają w fascynującą podróż. Młodzi bohaterowie, stawiają czoła wyzwaniom, rozwijają swoje umiejętności i odkrywają coraz to nowe tajemnice. To właśnie Agata okazuje się kluczową postacią, zdolną do spełniania życzeń i pokonywania ciemnych stron, co nadaje książce niezwykły klimat. Warto dodać, że książka skierowana jest nie tylko do dzieci, ale także do dorosłych. Autorka zachęca tych większych czytelników do odkrywania historii razem z dzieckiem, by wspólnie poznawać uniwersalne wartości i emocje. Może stanowić wyzwanie dla dorosłych czytelników, skłaniając ich do refleksji nad własnymi wspomnieniami z dzieciństwa oraz nad znaczeniem wyobraźni w życiu każdego człowieka. Warto również zaznaczyć, że dodane do tomu dwie niepublikowane dotąd opowieści wzbogacają historię Agaty i jej podopiecznych, co sprawia, że całość staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla czytelników, którzy chcieliby zgłębić świat przedstawiony przez autorkę. Autorka emanuje lekkością i przyjemnością w swoim piórze. Jej styl pisania jest jak delikatny dotyk, prowadzący czytelnika przez świat pełen tajemnic. Za pomocą przemyślanych zwrotów, autorka zdolna jest wywołać u czytelnika zarówno uczucie lekkości, jak i przyjemnego zanurzenia się w barwnym narracyjnym świecie. To pióro emanuje subtelną grą słów, która sprawia, że czytanie staje się przyjemnym doświadczeniem, a opowieść staje się bardziej dostępna i pociągająca. Podsumowując, "Agata z placu słonecznego" to fascynująca opowieść, która łączy w sobie elementy magii, przygody i tajemnicy. Autorka, kreując niezwykłe postacie i wydarzenia, stworzył powieść, która może zachwycić zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.

Piotruś i Matylda to inteligentne i samodzielne dziewięcioletnie bliźniaki. Mają rodzeństwo w postaci Nieznośnych Trojaczków, które ukończyły dopiero trzeci rok życia. Gdy ich rodzice wybierają się do Papui Nowej Gwinei oni nie mogą zostać sami. Poszukiwania opiekunki dla niesfornej piątki wcale nie były prostym zadaniem, natomiast w końcu pojawiła się Agata. Niania, która sprawia, że kolejne miesiące dzieciaków będą niezapomniane.

„Agata z Placu Słonecznego” to cudowna, mądra i ciepła opowieść skrywająca się za uroczym wydaniem. Sama z ciekawością brnęłam przez kolejne rozdziały i przygody dzielnych bliźniaków pod opieką niani. Dzieciaki są tu rezolutne, mają nieograniczoną wyobraźnię, a łącząc wspólnie siły nie raz zaskakują. Agata natomiast to niania naprawdę nie z tej ziemi, nacechowana doskonałym podejściem do młodych ludzi, potrafi wybrnąć z każdej sytuacji i zaradzić każdemu kryzysowi. Prawdziwy skarb! Sama opowieść jest niebywale wciągająca, idealnie nada się dla dzieci poniżej 10. roku życia, bo moja córka była nią naprawdę zauroczona. A to jak twórczo działa na wyobraźnię jest nie do opisania, to po prostu trzeba przeżyć samemu. Jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno pomysłu Autorki, jak i jej pióra- lekkiego, przemawiającego do młodego czytelnika, trafiającego do niego – co wcale nie jest łatwe. Dodatkowo z powieści płynie dużo mądrości, a to ważne, by takie pozycje trafiały do dzieciaków, których charaktery jeszcze się kształtują. Ze swojej strony bardzo polecam tę powieść!

"Kiedyś ktoś powiedział, że szczęście ma to do siebie, że rośnie w ciszy i dojrzewa, gdy nadejdzie jego czas..."

✨ "Agata z Placu Słonecznego" Ewy Karwan- Jastrzębskiej to nowe wydanie opowiadań o niani i jej niezwykłych podopiecznych. Są to trzy książki opowiadań zebrane w jedną, dużą całość. Dodatkowo to wydanie zostało wzbogacone o 2 dotąd niepublikowane opowiadania. Jest to bardzo ciekawa książka dla dzieci, ale czytając ją i ja świetnie się bawiłam. Każdy rozdział książki to nowa przygoda, które autorka pięknie opisała. Fajnie było przeżywać wszystkie te przygody razem z dziećmi.

✨"Agata z Placu Słonecznego" opowiada przygody, które przeżywają bliźniaki Matylda i Piotruś oraz ich młodsze rodzeństwo - Nieznośne Trojaczki od momentu kiedy ich nianią zostaje Agata. Jest to niezwykła dziewczyna, która jeździ na złotym rowerze, który zdaniem dzieci lata. Ale to nie wszystko, bo okazuje się, że nowa niania wszystko słyszy, wszystko wie, a nawet potrafi przewidzieć wiele zdarzeń, a do tego na pewno jest samurajką, bo ma miecz. Jednak co dzieci szybko przyznają – jest bardzo mądra. Na początku się denerwują, gdy mają zostać sam na sam z Agatą podczas wyjazdu ich rodziców do Papui- Nowej Gwinei jednak szybko odkrywają, że niania wcale nie jest taka zła i można się z nią świetnie bawić. Pomogą Manu odnowić jego krainę, Piotruś nawet trafił do Nibylandii i poznał samego Piotrusia Pana. Czy może być coś lepszego niż przezywanie przygód ?

✨ Czytając wyobrażałam sobie jak czytam ją mojemu dziecku za kilka lat i powiem wam, że bardzo chętnie to zrobię, bo książka jest napisana prostym zrozumiałym językiem. Jest też w niej wiele wątków fantastycznych idealnych by pobudzić u dzieci wyobraźnię. Można tu odnaleźć odrobinę magii, którą dzieci tak uwielbiają. Miałam wrażenie, że czytam o polskiej Mary Poppins. Co najważniejsze - książka pokazuje dzieciom dobre wzorce zachowań, jak kulturalnie się wyrażać i uczy wrażliwości.

Myślę, że ta książka jest świetnym prezentem dla dzieci w wieku od 6 lat wzwyż. Polecam, bo sama świetnej się bawiłam poznając nowe przygody.

• Must Have
  • Z humorem