Puste miejsce po zajączku

Okładka książki Puste miejsce po zajączku John Dougherty
Okładka książki Puste miejsce po zajączku
John Dougherty Wydawnictwo: Jedność opowieści dla młodszych dzieci
40 str. 40 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Jedność
2023-01-01
2023-01-01
40 min.

„Puste miejsce po zajączku” to magiczna i wzruszająca opowieść, która porusza najważniejsze emocje i tematy związane ze stratą bliskiej osoby. Autor przedstawia historie Hupcia i Tupcia, którzy byli nierozłączni i doskonale się bawili. Ich przyjaźń była wyjątkowa. Jednak pewnego dnia Tupcia nagle znika, a Hupcio zostaje sam. Zrozpaczony żółw desperacko próbuje odnaleźć swoją przyjaciółkę i nie jest w stanie zrozumieć, co się stało. Widzi tylko ciemną dziurę w kształcie zająca. Autor fantastycznie oddaje uczucia osamotnienia i smutku, jakie odczuwa Hupcio. Jednak w trudnym momencie pojawia się niedźwiedzica Gerda, która rozmawia z Hupciem i daje mu wsparcie. Jej mądre słowa stopniowo wypełniają życie Hupcia uśmiechem.
„Puste miejsce po zajączku” to książka idealna do rozmowy z dziećmi na temat trudnych emocji, takich jak strata, rozpacz czy żałoba, ale także pokazuje, że nawet w obliczu straconych więzi można znaleźć nową nadzieję i pokochać ponownie. Jest to zdecydowanie lektura, która porusza serca zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Sądziłam, że po cudownej "Tkaczce chmur" wyd. Albus nie przeczytam książki, która mnie równie mocno zachwyci. Myliłam się.

Wyd. Jedność rozbiło bank swoją tegoroczną nowością, a "Puste miejsce po zajączku" wypełnia serce ciepłem, czułością i nadzieją. Do tej książki nie trzeba nawet specjalnie zachęcać. Wystarczy spojrzeć na okładkę. Czyż nie jest piękna?

Równie pięknie i poruszająco jest w środku. Przeniesiemy się na chwilę do lasu. Poznamy dwoje nierozłącznych przyjaciół. Pewnego dnia Tupcia niepostrzeżenie znika z życia żółwia. Nie wiemy dokładnie, jak i dlaczego. To sprawia, że historia ta będzie wsparciem w każdej formie rozłąki, jaka możne spotkać Wasze dzieci. Po Tupci pozostaje czarna dziura, która nie opuszcza Hupcia na krok. Żółw przeżywa w związku z tym różne emocje: gniew, smutek i rozpacz. Z pomocą przyjdzie mu niedźwiedzica Gerda. Wysłucha, pocieszy i podpowie czym wypełnić to puste miejsce po przyjaciółce. ❤️

Tak właśnie jest z tą książką - pocieszy, tchnie nadzieję i da podpowiedź, co dobrego ze stratą zrobić, aby tak nie bolała.

Mimo, że trudny temat porusza, dzięki tłumaczeniu Marcina Brykczyńskiego płynie się przez wierszowany tekst lekko i przyjemnie. A towarzyszące nam w tej podróży ilustracje pięknie nam się z historią komponują. ☺️

Równie pięknie i...

Rymowana książeczka dla najmłodszych czytelników, jest opowieścią o stracie bliskiej osoby.
W malowniczych okolicznościach przyrody, gdzie zabawa i śmiech trwają nieprzerwanie, nagle pojawia się smutek i żal. Wszystko za sprawą tajemniczego zniknięcia Tupci.

Autor nie doprecyzowuje czy chodzi o śmierć, czy może o przeprowadzkę bohaterki; nie zmienia to faktu, że jej przyjaciel Hupcio bardzo za nią tęskni i nie potrafi sobie z tym poradzić.

Po zajączku zostaje tylko pusta dziura, Która jest symbolem straty i żalu. Żółwik przeżywa różne emocje związane z odejściem przyjaciółki; smutek, złość…
W końcu z pomocą niedźwiedzicy nasz bohater znajduje ukojenie.
Książka jest ciekawym spojrzeniem autora na temat rozstań, straty bliskich i własnych emocji.

Myślę, że ta lektura stanie się dobrym wstępem do rozmowy z dziećmi na temat odejścia kogoś bliskiego. Podana przez autora „recepta na spokój" nie przemawia do mnie zupełnie, jest tylko powierzchownym złagodzeniem rany, niczym przyklejeniem plastra do głębokiego skaleczenia.

Niemniej książka przypomina o tym, że trzeba rozmawiać ze swoimi dziećmi o tak ważnych sprawach.
Niewątpliwym plusem wydania są przepiękne kolorowe ilustracje w nieco komiksowym stylu. Są pełne koloru, radości i nadziei. Tekst wpisany w obrazy czyta się szybko i łatwo.
Więcej o książce opowie młoda czytelniczka - zapraszam do wysłuchania :)

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Fantastyczna opowieść o przyjaźni, bliskości i przeżywaniu straty. Piękne ilustracje dopełniają wzruszającą opowieść

Tęsknota jest niczym łatka, której nie sposób zerwać. Jest jak plaster, którego nie można odkleić, mimo podejmowanych wciąż prób. To uczucie towarzyszy nam już zawsze, gdy pożegnamy kogoś bliskiego sercu.
I tylko od nas zależy, czy będziemy trwać w rozpaczy, czy tę tęsknotę nieco oswoimy.
Jak to zrobić? Czy to możliwe?
Nakładem Wydawnictwa Jedność ukazała się książka Johna Dougherty'ego pt. "Puste miejsce po zajączku", poruszająca z dużą delikatnością trudny dla wielu dzieci i dorosłych temat rozstania, straty, śmierci oraz towarzyszącej im pustce.
Historia zaczyna się całkiem zwyczajnie. Czytelnicy poznają w niej nietypową parę przyjaciół: Tupcię i Hupcia. Choć tak różni od siebie pod każdym względem, razem świetnie się dogadują i spędzają ze sobą każdą wolną chwilę.
Niespodziewanie przychodzi dzień w którym Tupcia zniknęła. Zaskoczony i rozżalony Hupcio nigdzie nie może znaleźć swojej przyjaciółki. Widzi tylko dziwną, czarną dziurę w miejscu, gdzie powinna być Tupcia. Mały żółw wpada w ponurą rozpacz, płacze, tęskni i w nowej sytuacji czyje się bezsilny. Na szczęście ze swym smutkiem nie zostaje sam. Niedźwiedzica Gerda, sporo starsza, z bogatszym bagażem doświadczeń, podpowiada Tupciowi, co może zrobić, by jego przyjaciółka nie była tylko czarną, przerażającą pustką.
Mądra to książka, wypełniona ciepłem i subtelnością. Historia w niej zapisana dotyka duszy głęboko i wzrusza, mimo, że wcale nie jest w swym przekazie pesymistyczna. Ukazuje cały wachlarz niełatwych emocji głównego bohatera. Podkreśla jak ważne jest wsparcie bliskich w trudnych chwilach. Pięknie też obrazuje, jak można oswoić pustkę i tęsknotę, by była nieco mniej bolesna.
Zachwyca swoją uniwersalnością, gdyż nie dotyka wprost tematu śmierci. Może być pomocną lekturą w najróżniejszych życiowych sytuacjach, którym towarzyszy uczucie straty: odejście pupila, zmiana miejsca zamieszkania, długotrwała rozłąka.
Porwie nie tylko ujmującą wierszowaną treścią, ale także wspaniałymi ilustracjami Thomasa Docherty'ego.
Niech ta książka znajdzie dom w każdej dziecięcej bibliotece. Jest tego warta.

Jak to zrobić? Czy to możliwe?
Nakładem Wydawnictwa Jedność ukazała się książka...

Puste miejsce po zajączku" to niezwykle poruszająca książka, która opowiada o trudnych etapach żałoby po stracie bliskiej osoby. 💔📖 W historii tej przyjaźń między Hupciem, żółwiem, a Tupcią, zajączkiem, staje się źródłem głębokiej refleksji nad tęsknotą, gniewem i w końcu ukojeniem w obliczu straty. 🐢🐰

Książka ukazuje, że zniknięcie bliskiej osoby może przybierać różne formy, nie tylko związane z śmiercią, ale także z oddaleniem, przeprowadzką lub rozwodem rodziców. Po zniknięciu Tupci, Hupcio doświadcza bólu i nieufności wobec nagłej pustki, którą pozostawiła przyjaciółka. 😢

Autor w wrażliwy sposób przedstawia etapy żałoby, jakie przechodzi Hupcio - od niedowierzania, przez próby cofnięcia straconej osoby, po akceptację faktu, że to, co było, już nie powróci. Ilustracje dodają głębi emocjonalnej tej historii, czyniąc ją jeszcze bardziej przystępną dla dzieci. 🎨👧🧒

Najważniejszym przekazem tej książki jest jednak to, że nie zostawia ona czytelnika z samotnym żółwiem i jego smutkiem. W momencie potrzeby Hupcio spotyka Gerdę, doświadczoną niedźwiedzicę, która pomaga mu przejść przez trudne chwile. Przez rozmowy z Gerda, Hupcio stopniowo znajduje ukojenie i zrozumienie, że życie jest pełne strat i trudności, ale też nowych możliwości. 🐻🗣️🤗

Książka "Puste miejsce po zajączku" to ważna lekcja empatii, akceptacji zmiany i sposobu radzenia sobie z trudnymi emocjami. 📚💛 Jest to inspirująca historia, która może pomóc dzieciom i dorosłym zrozumieć, jak poradzić sobie ze stratą i smutkiem. Zachęcamy do przeczytania książki "Puste miejsce po zajączku" i podzielenia się nią z dziećmi oraz innymi osobami w swoim otoczeniu. Ta wzruszająca historia może pomóc zrozumieć trudne aspekty straty i żałoby oraz nauczyć, jak radzić sobie z emocjami. Działajmy razem, aby budować empatię i wspierać innych w trudnych chwilach życia.🤝🌈 #PusteMiejscePoZajączku #Empatia #Wsparcie #LekcjaŻycia #jedność #zaczytanyTymcio #żałoba #ksiazkidladzieci

Książka ukazuje, że zniknięcie bliskiej osoby może przybierać różne...

"Puste miejsce po zajączku "
Dougherty John - tekst,
Docherty Thomas - ilustracje.
Wydawnictwo Jedność.

Bez wątpienia jest to jedna z piękniejszych książek dla dzieci jakie ostatnio miałam okazję czytać. Chociaż podejmuje bardzo trudny temat robi to w sposób niezwykle delikatny i bardzo wspierający. A zdobiące tekst ilustracje są nie tylko jego ważnym uzupełnieniem ale przede wszystkim są przepiękne.

Żółw Hupcio i Zajączek Tupcia są najlepszymi przyjaciółmi. Spędzają ze sobą dużo czasu. Razem się bawią i odpoczywają. Niestety, pewnego dnia Tupcia znika...

Hupcio jest zrozpaczony. Po przyjaciółce została tylko pustka, z którą nie może sobie poradzić.

Pewnego dnia Hupcio spotyka niedźwiedzicę Gerdę. Jest ona bardzo wyrozumiała. Cierpliwie czeka, aż Hupcio będzie chciał jej wysłuchać. Nie pociesza go pustymi sloganami ale trwa przy nim.

Gerda ma dla Hupcia bardzo ważną radę. Pustki po przyjacielu nie da się usunąć ale można ją wypełnić wspomnieniami.

Warto podkreślić, że ilustracje świetnie to pokazują i podkreślają. Cień Królika nabiera barw i blasków.

Ta cudowna książka może stać się wstępem do rozmowy o stracie i przynieść ukojenie w trudnych chwilach.

Warto też ją przeczytać dla chwili refleksji, jej ciepła I mądrości.

Zaczytana.kreatywna

"Puste miejsce po zajączku "
Dougherty John - tekst,
Docherty Thomas - ilustracje.
Wydawnictwo Jedność.

Wydawnictwo Jedność obfituje w piękne i wartościowe publikacje, a wśród ostatnich nowości ukazała się kolejna perełka! Wzrusza do łez, wywołuje wiele emocji, niesie ogromne wsparcie - jest jak najdelikatniejszy opatrunek przynoszący ukojenie. Mowa o książce "Puste miejsce po zajączku".

Żółw Hupcio i zajęczyca Tupcia tworzyli wyjątkową parę przyjaciół. Mimo dzielących ich różnic dbali o siebie wzajemnie, wspólnie spędzali każdy dzień, byli nierozłączni. Do czasu, gdy bez żadnej zapowiedzi Tupcia zniknęła! Gdzie się podziała, dlaczego zostawiła Hupcia tak nagle? Żółwik nie mógł pogodzić się ze stratą ukochanej przyjaciółki i w ślad za nią pojawiła się tylko pusta czarna dziura... Hupcio spotkał na swej drodze doświadczoną niedźwiedzicę Gerdę, która w piękne, bardzo mądre słowa ubrała poczucie straty i dała żółwiowi wskazówki, jak uchronić się przed gniewem na niesprawiedliwy los oraz nieustającym smutkiem.💖
Historię tej dwójki czytałam mocno przejęta i mimo walki, zalałam się łzami razem z córką. Ta wzruszająca opowieść ma uniwersalne podłoże, sprawdzi się nie tylko w momencie śmierci kogoś bliskiego i przeżywanej żałoby, ale również będzie wsparciem np. w sytuacji dalekiej przeprowadzki czy po prostu nagłego zerwania przez kogoś kontaktu. Życie pisze różne niespodziewane scenariusze, a uczucie pustki możemy czuć z wielu powodów. Wspaniała, głęboka, z pięknym zakończeniem. Przedstawiająca etapy żałoby i przeżywane przez bohatera skrajne emocje od smutku, żalu, złość, po zrozumienie i ukojenie, które żółw odnalazł, przywołując najpiękniejsze wspomnienia.

Dzięki wierszowanej formie trudny temat ma łagodny, lekki charakter dostosowany do wrażliwości małych czytelników, jednak to nadal historia wymagająca dialogu z dzieckiem. Znakomite tłumaczenie w wykonaniu Marcina Brykczyńskiego sprawia, że książkę czyta się płynnie i przyjemnie.
Pełne ciepła i feerii barw ilustracje idealnie oddają przeżywane emocje, a metaforyczna postać zajączka wypełniająca się wspomnieniami, bardzo mnie urzekła!

Czułam, że to będzie wyjątkowa książka i nie pomyliłam się! Jestem nią zachwycona.
Polecam z całego serca! 🩷

Czy zgadzacie się z powiedzeniem “Czas leczy rany”? Myślę, że to pokrzepiające słowa, ale co wówczas z emocjami, które dotykają nas tu i teraz?

Smutek po odejściu bliskich, rozstania bez pożegnania i uczucia z nimi związane to niezwykle ważne tematy w literaturze dziecięcej, a mam wrażenie, że niewiele jest takich książek. Śmierć pojawia się rzadko, to trudny temat, za który trzeba się umiejętnie zabrać, by pokrzepić zranione serca, zwłaszcza te najmłodsze.

Wydawnictwo Jedność przychodzi nam tutaj z pomocą.

Przyjaźń Hupcia i Tupci jest niezwykła, są nierozłączni i mimo różnic charakteru przeżywają niezapomniane chwile pełne radości i zabawy.

Jednak nadchodzi moment, gdy żółwik Hupcio nagle traci kontakt z przyjaciółką. Jego ukochany zajączek po prostu niespodziewanie znika, a miejsce Tupci zastępuje dziura. Hupcio przechodzi przez różne fazy emocji, najpierw niedowierzanie, potem złość i rozpacz. Nie rozumie, co się stało i walczy sam ze sobą. Pojawia się w jego życiu mądra niedźwiedzica, która cennymi radami potrafi pocieszyć zranionego żółwia i pomóc mu zrozumieć, jak dalej żyć bez niezastąpionej Tupci.

To piękna i wartościowa historia, która powinna znaleźć się w każdej biblioteczce. Tekst świetnie się rymuje, czyta się go miło i płynnie, a ilustracje są zachwycające, pełne idealnie zgranych barw i uroczo przedstawionych bohaterów. Widać, co czują, a pomysł na zobrazowanie Tupci, która odeszła jest fantastyczny. Ujęcie pustki po śmierci bliskiej osoby w postaci dziury to świetna przenośnia.

Poznanie zakończenia historii na pewno Was oczaruje, bo będzie jak balsam na cierpiące serce.

Bardzo mocno polecam.

Jesień 2023 obfituje w absolutnie hitowe premiery. Jedna z piękniejszych książek, która dzięki Wydawnictwu Jedność, weszła na rynek polski, dotyka bardzo ważnego tematu. Robi to delikatnie, w sposób pełen czułości i refleksji.

Żółw Hupcio i Zajączek Tupcia są najlepszymi przyjaciółmi. Spędzają ze sobą każdą chwilę, rozumiejąc się bez słów. Relacja, która ich łączy jest wyjątkowa - głęboka, szczera i prawdziwa. Żółw i Zajączek są niczym dwie połówki jabłka, którego jedna z nich, pewnego dnia po prostu znika. Strata jest niespodziewana i bolesna. Zdezorientowany Hupcio zostaje sam, a miejsce po przyjaciółce, wypełnia pustka - wielka, czarna dziura, która zabiera wspólne przeżycia, a zostawia nicość.

"Puste miejsce po zajączku" jest historią dotykająca najczulszych stron ludzkiej duszy - to opowieść o stracie drugiego człowieka. O niezgodzie, niezrozumieniu, wypieraniu i w konsekwencji - o pogodzeniu się z nową rzeczywistością.

Opowieść w obrazowy sposób przeprowadza czytelnika przez kolejne etapy żałoby, pomagając tym samym zrozumieć istotę straty. Robi to z wyczuciem, delikatnie, daje pełną akceptację wszelkich emocji. Dodaje otuchy, pozostawiając w sercu nadzieję i ukojenie.

Mimo trudnej tematyki, książka napawa optymizmem. Nie przytłacza, wręcz odwrotnie - porywa lekkością, kolorami i zachwyca ilustracjami. Niezdefiniowanie straty czyni z niej uniwersalną opowieść, po którą można sięgnąć nie tylko w przypadku śmierci, ale każdej sytuacji rozstania.

Jestem pewna, że zachwyci każdego.

• Dla dzieci
  • Dla Ali
  • Jagna
  • Literatura dziecięca
  • Pożyczone
  • Samodzielne
  • Książki

Dodaj cytat z książki Puste miejsce po zajączku