Wróżkowy ogród

Okładka książki Wróżkowy ogród Georgia Buckthorn
Okładka książki Wróżkowy ogród
Georgia Buckthorn Wydawnictwo: Świetlik Seria: Blisko natury opowiadania, powieści dla dzieci
32 str. 32 min.
2023-04-01
2023-04-01
32 min.
Maria Mazurowska
wróżki ogród ekologia natura picturebook

Okładka książki Wrr Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Wrr Polly Dunbar, Eoin ...
Okładka książki Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Pozdrowienia z... Iwasa Megumi, Jörg ...
Okładka książki Bałtyk Aleksandra Krzanowska, Jan Wilkanowski
Bałtyk Aleksandra Krzanows...
Okładka książki Precelek jedzie tramwajem Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Precelek jedzi... Malwina Hajduk, Aga...

Przepięknie ilustrowana książka o dziewczynce chcącej przywołać wróżki do swojego ogrodu. Dziewczynce wydawało się że wróżki pokochają IDEALNY, pięknie wystrzyżony, uporządkowany ogród, pozbawiony robaczków, ślimaczków i innych stworzeń, skropiony kapką pestycydów.... Okazuje się, że wróżki uwielbiają dzikie, tajemnicze miejsca a ogrodowe stworzonka to ich najlepsi przyjaciele. Na końcu inspiracja - jak stworzyć piękny ogrodowy domek dla wróżek. Zajrzymy do tej książeczki jeszcze na wiosnę!:)

O ogród, taras czy nasz inny zielony zakątek trzeba dbać. Tylko jak to robić najlepiej? Zapytajmy o to Mimi, bohaterkę książki ”Wróżkowy ogród” i właścicielkę pięknego ogrodu. Dziewczynka sprząta go, pielęgnuje, pieli, bo chce żeby zamieszkały w nim wróżki. Wyzbierała już wszystkie listki, pozbyła się szkodników, równo przycięła trawnik, ale magicznych istotek dalej nie widać. Może Mimi coś robi źle?

Kolejne kampanie mówią o tym, jak na co dzień żyć bardziej eko, co my, jako gospodarstwo domowe, możemy zrobić dla środowiska. „Wróżkowy ogród” Georgii Buckthorn wpisuje się w ten nurt. Wróżki symbolizują małe żyjątka, które często wypędzamy z ogrodu w imię piękna i wygody, albo nieświadomie stwarzamy dla nich nieprzyjazne warunki do życia. Chociażby częste koszenie trawnika lub wymiatanie liści, które są kryjówką, legowiskiem dla małych zwierząt. Mimi chce stworzyć idealny ogród, bo myśli, że wróżki to docenią, a tak naprawdę tworzy zbyt sterylne środowisko. Na szczęście nie tak trudno naprawić ten błąd.

Mimi jest wspaniałą bohaterką, która zachwyca swoją determinacją. Dziewczynka postawiła sobie cel i najlepiej, jak umie dąży do jego realizacji. Fantastyczne jest też to, że przyjmuje krytykę i dobre rady. Przyznaje się do tego, że się myliła i trzeba obrać inną drogę, aby jej marzenie się ziściło.

Przesłanie, jakie zawarła Georgia Buckthorn w swojej książce, jest jasne, ale autorka na końcu podsumowuje, co należy zrobić, żeby w naszym ogrodzie zamieszkały wróżki. Doceniam też, jak wspomina ona, iż wróżki pokazują się od czasu do czasu przemykając między roślinkami. Dzięki takiemu stwierdzeniu rodzic łatwo wybrnie, jeżeli dziecko będzie domagało się złapania magicznej istotki. I jeszcze jedna kwestia. Zachęcani jesteśmy do kreatywnej aktywności. Mianowicie, zbudowania własnych domków dla wróżek. Dzięki temu stworzymy oryginalną dekorację do naszego zielonego zakątka.

„Wróżkowy ogród” nie bez powodu został wydany w serii „Blisko natury”. Opisana historia i rady w niej zawarte niewątpliwie przybliżają nas do niej i pomagają (odrobinkę) ją zrozumieć. W książce zachęcani jesteśmy do świadomego dbania o ogród, żeby był rajem nie tylko dla nas, ale również maleńkich żyjątek, potrzebnych do zachowania równowagi w środowisku.

Czy książki dla dzieci mogą zachęcić je do obcowania z naturą? Ta książka udowadnia, że tak. Piękne ilustracje, bohaterka w wieku czytelnika - marząca, by jej ogród zamieszkały wróżki, a na końcu bardzo ważny przekaz o tym, że coś co nas uszczęśliwia niekoniecznie sprawi radość innym i nie dla każdego IDELANE oznacza to samo, co dla nas. Polecam.

Czy wiecie jakich pupili mają wróżki?
To te wszystkie robaczki, których niektórzy nie chcieliby mieć w ogródkach. Ślimaczki, gąsieniczki i inne takie 🐛
A wiecie jakie warunki sprzyjają pojawieniu się wróżek w waszych ogrodach?

Jeśli nie - ta książka może pomóc. W uroczy, prosty sposób pokazuje maluchom jak uprawiać ogródek, by nie szkodzić wróżkom (naturze)
To piękny początek rozmowy o środkach ochrony roślin, szanowaniu natury i dzikim ogrodnictwie
🌺🏵️🌼🌻

Nie znałam dotąd @wydawnictwo.swietlik
i cieszę się, że to się zmieniło. Zresztą - sprawdźcie sobie całą serię "Bliżej natury" tego wydawcy. Warto!

Czy wiecie jakich pupili mają wróżki?
A wiecie jakie warunki sprzyjają pojawieniu się wróżek w waszych ogrodach?

To piękny...

Mimi wierzyła we wróżki i marzyła o tym, aby zamieszały w jej ogrodzie, więc starała się, aby jej ogród wyglądał zachwycająco, zachęcając wróżki do osiedlenia się w nim.
Dbała o każdy centymetr ogrodu, pieczołowicie go pielęgnowała, nawoziła, przycinała, pozbywając się wszystkiego co zaburzyłoby jego nieskazitelny wygląd, w tym także to co dla ogrodu naturalne, jak owady.

Ale wróżek nie było. Dlaczego?

Pewnego dnia wróżki odwiedziły Mimi i wyznały jej coś, czego dziewczynka się nie spodziewała.

Jakże ta wizyta zmieniła podejście Mimi do pielęgnacji ogrodu i jego piękna.

"Wróżkowy ogród" to kolejna z serii Blisko natury książka, traktująca o prawdziwej naturze przyrody, która zaburzona działalnością człowieka zmuszona jest do dokonania zmian. Ta, trochę magiczna, z nutką baśniowego klimatu historia jest wskazówką dla nas, dążących do perfekcjonizmu ludzi, którzy zatracają się w ideałach, zapominając o tym co naturalne i piękne, abyśmy zatrzymali się na moment i wzięli głęboki wdech.

W tej uroczej książce te baśniowe, zagrożone wróżki są naszymi, współczesnymi pszczołami, motylami i innymi owadami, którym nieustannie utrudniamy pracę.

Warto pochylić się nad tematem.

Które magiczne stworzenie chcieliście spotkać w dzieciństwie najbardziej?

Mimi marzy o spotkaniu z wróżkami. Ba! Najbardziej na świecie pragnie, by zamieszkały w jej ogrodzie i robi wszystko, aby do tego doszło. Problem polega jednak na tym, że chcąc je sprowadzić, bazuje na swoich przekonaniach, co do wróżkowych upodobań. Jak możecie się domyślić, takie podejście nie wieszczy happy endu. Chyba że...

"Wróżkowy Ogród" jest częścią serii Blisko Natury, która w mądry sposób przybliża dzieciom prawa przyrody i rzuca światło na to, jak człowiek ingeruje w jej świat. Mogłoby się zdawać, że tematem przewodnim tej książki jest magia i wróżki. Dla mnie to początek dialogu o nieporozumieniach, błędnych założeniach i nieświadomym niszczeniu piękna wokół nas.

Książka może świetnie przyczynić się do uwrażliwienia najmłodszych na potrzeby natury i pokazuje im jak mogą z nią koegzystować, zamiast tylko z niej czerpać. Może, bo pociągnięcie tematu należy już do nas, rodziców.

Wróżkowy Ogród trafia na naszą półkę ulubionych książek. I wierzcie lub nie, ale od kilku wieczorów słyszę: wróżki mam, czytamy, wróżki.

Które magiczne stworzenie chcieliście spotkać w dzieciństwie najbardziej?

Mimi bardzo chciałaby zobaczyć w swoim ogrodzie prawdziwe wróżki. Dba o swój ogród z największą starannością, wyrywając każdy najmniejszy chwast, ścinając każde zbyt wysokie źdźbło trawy, pozbywając się owadów środkami owadobójczymi - myśli, że w ten sposób zaprosi wróżki do swojego ogrodu. Niestety, nawet przygotowane przez nią domki dla wróżek, rozmieszczone w różnych miejscach ogrodu nadal nie powodują pojawienia się w nim wróżek. Gdy pewnego dnia emocje Mimi ją przerastają i jest bardzo zrezygnowana, nagle dostrzega przed sobą tajemnicze światła. To wróżki, które mają dla Mimi bardzo ważna wiadomość.

Ta książka w piękny i mądry sposób pokazuje dzieciom, jak ważna jest harmonia panująca w przyrodzie. Znajdziecie w niej urocze ilustracje, które intensywnymi i wyraźnymi barwami idealnie oddają urok tej magicznej historii. Prócz pouczającej i ciekawej opowieści w książce znajdziecie wskazówki jak założyć ogród przyjazny wróżkom oraz jak zrobić domek dla wróżek. Książka poruszająca bardzo ważne tematy, zasługująca na specjalne miejsce na półce.

„Wróżkowy ogród” to pięknie wydana książka, która ukazała się ostatnio nakładem Wydawnictwa Świetlik w serii „Blisko natury”. To magiczna opowieść idealna dla małych miłośników roślin i baśniowych postaci. 🧚 Autorka Georgia Buckthorn przedstawia historię dziewczynki, która chciałaby zobaczyć w swoim ogrodzie wróżki. Mimi pielęgnuje swój idealny zakątek - grabi, nawozi, pieli, buduje domki dla wróżek, układa ścieżkę z kamyczków, jednak żadna wróżka do tej pory nie odwiedziła tego miejsca. Dziewczynka czuje się zawiedziona, bo mimo że bardzo pielęgnuje ogródek, jej wysiłki nie przynoszą efektów. Czy w końcu uda się jej spotkać jakąś wróżkę i czy idealne miejsce na ziemi jest zawsze najlepsze? ✨ Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/04/wrozkowy-ogrod.html

Kocham książki, które zapraszają dzieci do świata magii. Wspaniale rozwijają wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne i wrażliwość. Dzieciństwo wypełnione wróżkami i magicznymi eliksirami jest po prostu piękniejsze! Ta pozycja pozwoli dzieciom zasmakować magicznej historii i zachęci je do kreatywnej zabawy. Ma przyjazne, ekologiczne przesłanie i subtelnie uczula na ukryte niebezpieczeństwo perfekcjonizmu.

Mimi ma wielkie marzenie. Chciałaby, by w jej ogrodzie zamieszkały wróżki. Dlatego grabi, pieli, sprząta, nawozi i wynosi podgryzające listki gąsienice. Wkłada w pracę mnóstwo wysiłku, wierząc, że wróżki zamieszkają tylko w idealnym ogrodzie. Ale czas mija, a one się nie pojawiają. Dziewczynka jest jednak zdeterminowana i nie chce się poddać. Buduje wróżkom domki, układa z kamyczków ścieżkę. Bez skutku. W Mimi narasta frustracja, aż w końcu wybucha płaczem. I wtedy wróżki postanawiają wyjaśnić dziewczynce, że chociaż bardzo doceniają jej dobre intencje, to najlepiej czują się w dzikim, naturalnym ogrodzie. Z suchymi liśćmi, w których tworzą sobie przytulne gniazdka i z gąsienicami, które są ich pupilkami, a które chorują od środków do zwalczania szkodników.

Ta ciepła, urocza historia pokazuje dzieciom, jak ważna jest harmonia w przyrodzie. Uczy dostrzegania jej naturalnego piękna i uświadamia, że dziki ogród jest domem dla wielu stworzeń. Jest też świetnym pretekstem do rozmowy o tym, że perfekcyjne nie równa się najlepsze. Że często piękno tkwi właśnie w niedoskonałości.

Na końcu książki maluchy znajdą wskazówki, jak założyć swój własny ogród przyjazny wróżkom (chociażby na parapecie),z którego będą mogły korzystać także ptaki i owady. Autorka umieściła też pomysły na samodzielne przygotowanie uroczych domków dla wróżek.

Książka ma przepiękne, kolorowe ilustracje. Uważne oko dostrzeże na nich wróżki, jeszcze zanim Mimi zabierze się za porządki w ogrodzie. Na pewno docenicie też fakt, że jest to pozycja przyjazna planecie. Do jej wyprodukowania wykorzystano papier z certyfikatem FSC.

Gorąco ją Wam polecam!

Kto powiedział, że wróżki ogrodowe lubią porządek, przystrzyżoną trawę i środki owadobójcze? Przecież ich najlepsze przyjaciółki to gąsienice, a suche liście i patyki to najtrwalsze materiały do budowy wróżkowego domku. Okazuje się, ze Mimi, bohaterka książki "Wróżkowy ogród" nie miała o tym wszystkim pojęcia. A ponieważ bardzo chciała, aby w jej ogrodzie zamieszkały wróżki, to codziennie dbała o niego, aby stał się idealny. Idealny, czyli bez chwastów, bez owadów, bez suchych liści. Jednak czy taki ogród jest idealny również dla wróżek?

"Wróżkowy ogród" to kolejny (po "Kiedy bociany wróciły do domu") tytuł wydawnictwa Świetlik z serii "Blisko natury". I ponownie mówi o przyrodzie w sposób nieoczywisty, jakby mimochodem. Nie ma dydaktycznych zapędów ani moralizatorskich tonów. Jest po prostu magiczną opowieścią o pewnej dziewczynce, która marzyła o wróżkach. A że tłem całej historii staje się natura i to, w jaki sposób człowiek ją traktuje, pozwala mocniej wybrzmieć przesłaniu o byciu wrażliwym i uważnym na przyrodę. Bo gdy tylko Mimi wprowadziła do ogrodu trochę nieporządku, gdy pozwoliła trawie rosnąć, jak chce, a owadom dała spokój, to i wróżki udawało jej się czasem dostrzec.

"Wróżkowy ogród" to książka delikatna i łagodna. Uwrażliwia i daje poczucie jedności z naturą. Pokazuje, że jest ona domem dla wszystkich żywych stworzeń. I nie warto zanadto w nią ingerować, aby nie zaburzyć zielonej harmonii.

Baśniowe, miękkie, pełne cieni i naturalnych barw ilustracje idealnie dopełniają treść. Stają się z nią nierozerwalne, tworząc picturebook pierwszej klasy. A zamieszczone na końcu pomysły na zbudowanie domku dla wróżek i przyjaznego im ogrodu, sprawią, że historia z książki stanie się rzeczywista.

Polecam "Wróżkowy ogród" bo w nienachalny sposób mówi o ekologii i szacunku do natury. I jest po prostu przepiękną historią o marzeniach, pragnieniach i działaniu.

• L-owe
  • Dla Anieli
  • Dla szkrabów
  • Samodzielne
  • Książki
  • Do biblioteki

Dodaj cytat z książki Wróżkowy ogród