Patykiem na piasku pisane. Tom 1

Karolina Rojek Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2023-09-22
2023-09-22

Ta książka ma ogromną wadę - nie ma rozdziałów! Ale w tym niemal nie dzielonym ciągu liter kryje się dobra historia ;)

“Patykiem na piasku pisanie” to zeszłoroczny debiut autorstwa Karoliny Rojek. Debiut, który mimo mojej blokady czytelniczej i braku skupieniu się (po 5 razy czytałam to samo zdanie) czytało się naprawdę dobrze.

Z początku miałam problem z “wejściem” w tę historię, wiecznie coś mnie rozpraszało. Tak, m.in. brak rozdziałów. W pewnym momencie coś się odblokowało i… koniec historii przywitałam z pierwszymi promieniami wschodzącego słońca ;)

Wciągnęłam się w losy Marty - samotnej matki i policjantki, która zaczyna wszystko od nowa. Ale nawet w nowym miejscu dopada ją przeszłość… Jest młodą kobietą, rozwódką z dwójką bliźniaków. W pociągu poznaje przesympatyczną starszą panią. Cecylię, która jak się później okazuje, jest spokrewniona z NIM. Facetem, którego nienawidzi!
Tylko dlaczego aż tak bardzo nienawidzi Krzysztofa? Faceta, którego wydaje się, że nie miała prawa znać. Do którego żywi urazę, choć on nie wie nawet dlaczego.

Choć denerwowało mnie zachowanie Marty, to jest charakterna babka. Nikt nie jest w stanie zmienić jej zdania. Zamiast wywalić z grubej rury, co jej leży na wątrobie, wybrała jakąś głupią zemstę. A gdy chęć zemsty miesza się ze skrywanymi uczuciami, to nigdy nie jest dobry pomysł.
Krzysztof to porządny facet oraz glina, który też ma za sobą piekło. Czas dzieli między pracę, hobby i odwiedziny u babci oraz bratanka. Niestety, jeśli chodzi o związki raz został zdradzony i od tamtej pory unika poważnych relacji. Do czasu…

Wydawać by się mogło, że tych dwoje pasuje do siebie idealnie. Lecz tajemnica, oraz obawy, które wciąż skrywa kobieta, nie pozwalają jej na pójście do przodu. I nawet przyparta do muru nie była w stanie wyznać całej prawdy…
I choć jestem ciekawa, co było dalej, tak nie wiem, czy ta ciekawość jest na tyle duża, by sięgnąć po drugi tom, gdy ten już wyjdzie.

Z początku miałam problem z “wejściem” w tę...

Bardzo ciekawa książka obyczajowa. Zagadkowa, tajemnicza i wielowątkowa. Bohaterowie fajnie zaprezentowani. Każdy ma swoje słabe i mocne strony, a to co przeżywają jest realne i życiowe.
Autorka ma przyjemne pióro.
Jestem bardzo ciekawa dalszego ciągu tej historii.
Polecam!

Autorka ma przyjemne pióro.
Jestem bardzo ciekawa dalszego ciągu tej historii.
Polecam!

"Patykiem na piasku pisane" to cudowna powieść obyczajowa, która zachwyciła mnie okładką, ciekawą fabułą oraz świetnie wykreowanymi bohaterami. To debiut, który zasługuje na uwagę.
Marta Marczyńska mama kilkuletnich bliźniaków, ofiara przemocy domowej, której po latach cierienia udaje się wyrwać z rąk męża tyrana. Poniżana, bita, samotnie tkwiąca w piekle jakie zgotował jej mąż stara się stanąć na nogi i poukładać swoje życie na nowo. Rozpoczyna pracę w policji, gdzie w męskim świecie jest postrzegana jako ta słabsza i ciągle musi udowadniać swoją wartość. Jedno przypadkowe spotkanie i życie kobiety zmienia się diametralnie. Jak tu nie wierzyć w przypadki i zrządzenie losu gdy okazuje się, że spotkana w pociągu starsza kobieta jest bliską sąsiadką Marty. Dodatkowo kobiety bardzo się polubiły, obiecały się wspierać i pomagać w codziennych sprawach. I tak pani Cecylia stała się przybraną babcią bliźniaków a Marta rehabilitantką jej niepełnsprawnego wnuka. Jednak życie pisze różne scenariusze. Policjantka poznaje drugiego wnuka pani Cecylii, który bardzo ją skrzywdził w przeszłości. Mężczyzna zdaje się nie pamiętać Marty jednak ona niesiona nienawiścią obiecuje sobie zemścić się na nim.
Czy jednak dokładnie przemyślała swój plan? Do czego doprowadzi ją chęć zemsty?

Kochani ja jestem totalnie zauroczona tą książką. Lekki i przyjemny styl autorki sprawił, że przeczytałam ją w jeden wieczór. Realność przedstawionej historii skłania do refleksji a zakończenie pobudziło apetyt na więcej. Oby kolejny tom pojawił się jak najszybciej.

Polecam jeśli poszukujecie lekkiej w odbiorze choć poruszającej trudne tematy książki idealnej na długie zimowe wieczory pod kocykiem.

Szukałam książki na leniwe popołudnie, prostej, przyjemnej i wciągającej. Trafiłam na "Patykiem na piasku pisane" i okazało się, że lepiej być nie mogło! Zaskoczyło mnie przesłanie historii oraz jej poważny wydźwięk, ponieważ autorka bazowała na realnym przypadku, potęgując wiarygodność swojej książki.

To nie jest romans, w którym serce wyrywa się do ukochanego a proza obyczajowa nawiązująca do wyzwań jakie los rzuca nam nieustanie pod nogi. I których nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Wydaje się, że ci najbardziej pokrzywdzeni są ulubieńcami takich sytuacji o czym przekonała się główna bohaterka powieści wpadając w sam środek chaosu oraz skrajnych emocji. Autorka pisząc swoją książkę wykazała się nie tylko pomysłowością, ale i bystrą obserwacją świata co uważam za jedną z najważniejszych zalet.

Marta Marczyńska rozpoczęła nowe życie. Chciała uciec od przeszłości i zapomnieć o wszystkich krzywdach. Dostała się do policji a w domu opiekowała cudownymi bliźniakami. Mąż sadysta pozostał daleko w tyle. Jednak wydawało się, że szczęście nie było jej pisane. Spotkała Krzysztofa, który wiele lat temu ją skrzywdził a dziś wydawało się, że nie pamięta swoich czynów. Ona jednak nie zapomniała i gdy nadarzyła się ku temu okazja, postanowiła wyrównać rachunki. Tylko czy Marta w pełni przemyślała swój plan i jego konsekwencje.

Ależ to było dobre! Przyznaję, że nie mogłam oderwać się od lektury i z przyjemnością śledziłam poczynania Marty. Została rewelacyjnie wykreowana, jako bohatera ani zła, ani dobra, ponieważ skrzywdzona przez los, a jednak działająca pod znakiem zapytania wartości moralnych. Charakterna, czasami działająca pod wpływem emocji, pokazała się od ludzkiej strony i sprawiła, że każdy z nas mógł postawić się (lub chociaż spróbować) na jej miejscu. A sama fabuła? Dynamiczna, klimatyczna, trzymająca w napięciu, wielowątkowa... Można by wymieniać bez końca, ale najlepiej przeczytać samemu!

"Patykiem na piasku pisane" to bardzo udany debiut, który skupił na sobie moją uwagę do samego finału! Karolina Rojek poradziła sobie z potencjałem swojego pomysłu i pokazała w nowym świetle jak trudno jest zbudować od podstaw poczucie bezpieczeństwa, jak łatwo stracić zaufanie a jednak nieustannie tego łaknąć, potrzebować. Wiele emocji, skrajnych i intensywnych, znalazło swoje miejsce w tej powieści sprawiając, że stała się ona w pewien sposób bardzo osobista.

To nie jest romans, w którym serce wyrywa się do ukochanego a proza...

Rewelacyjna historia od której nie mogłam się oderwać.

Historia,która ma prawo istnieć w realnym świecie.
Wywołuje masę emocji i szczerze kibicowałam głównym bohaterom.
Mam nadzieję,że autorka nie każe długo czekać na kolejny tom.
Historia,która pokazuje jak ogromny wpływ ma na nas przeszłość,tym bardziej jeśli była trudna i bolesna.
Jak ciężko goją się rany na duszy,jak trudno zaufać drugiemu człowiekowi.
Ile wysiłku potrzeba by stanąć na nogi i jak ważne jest mieć kogoś kto poda nam dłoń.
A co jeśli niechciana przeszłość postanowi o sobie przypomnieć?

Jestem zauroczona stylem autorki.
Mimo niełatwych tematów jej lekki styl sprawia ,że książka czyta się błyskawicznie.
Każda postać jest dopracowana i realna.
Jest naprawdę warta przeczytania.

Rewelacyjna historia od której nie mogłam się oderwać.

Historia,która ma prawo istnieć w realnym świecie.
Wywołuje masę emocji i szczerze kibicowałam głównym bohaterom.
Mam nadzieję,że autorka nie każe długo czekać na kolejny tom.
Jak ciężko goją się rany na...

Ta książka niesamowicie mnie zaskoczyła. Pozytywnie oczywiście, jest to historia wręcz rewelacyjna, i już nie mogę się doczekać dalszego ciągu...
Chociaż autorka zastrzega, że to tylko fikcja literacka, lecz wiele wątków wydaje mi się dziwnie znajomych, spotkałam się z podobnymi sytuacjami.

Ja w zasadzie nie wierzę w przypadki, lecz czasem zdarzają się nam takie dziwne wydarzenia, że aż trudno w nie nie wierzyć...
Marta Marczyńska jest świeżo upieczoną policjantką z Zakopanego, swoją pierwszą pracę otrzymała w Krakowie. Do Krakowa pociągiem wraca Celina Marczewska, która nie lubi podróżować samotnie, więc wybrała przedział, w który zajęła Marta wraz z czteroletnimi bliźniętami. Kobieta zastanawia się nad tym, jak sobie poradzi w nowym miejscu i w nowej pracy, wśród obcych ludzi, z dala od rodziny, lecz także z dala od męża, niemal już byłego...
W czasie podróży starsza pani wdaje się w dyskusję i okazuje się, że obie kobiety będą nieopodal siebie mieszkały. Pani Celina nawet proponuje Marie dodatkową pracę, jeden z jej wnuków jest załamany po wypadku samochodowym, więc może dziewczynie uda się do niego dotrzeć...
Marcie wydaje się, że to dobra propozycja, bo w czasie, gdy ona będzie się zajmowała rehabilitacją, pani Celina zajmie się jej dziećmi, odpadają więc koszty opłacenia opiekunki.

"Bez przerwy zastanawiała się, jak zwiąże koniec z końcem. Przecież służba w policji wiązała się
z koniecznością zapewnienia dzieciakom opieki bez względu na porę dnia i nocy, a także w soboty i święta. Wydatki na opiekunkę miały stanowić spore obciążenie dla ich skromnego budżetu."
W Krakowie na dworcu Marta niemal mdleje na widok Krzysztofa, który okazuje się być młodszym wnukiem pani Celiny. Nie daje jednak po sobie poznać, że kiedyś miała z nim do czynienia, tym bardziej, że on zupełnie jej nie poznaje. Krzysztof podwozi dziewczynę z dziećmi i bagażami pod jej wynajęte mieszkanie. Widok dawno niewidzianego mężczyzny zepsuł jej humor. Teraz jest tak podminowana, że zaczyna planować zemstę za krzywdy, które jej kiedyś wyrządził. Nie podejrzewa jednak, że będą pracować w tej samej jednostce.

"Krzysztof nie zdawał sobie sprawy, że wiodącym uczuciem, jakim darzy go Marta, jest czysta nienawiść. Wiedział, że dziewczyna za nim nie przepada i bardzo go to irytowało."
W jaki sposób Marta zamierza zemścić się na Krzysztofie? Dlaczego go tak nienawidzi? Czy uda jej się pomóc drugiemu wnukowi pani Celiny?
Dlaczego Marta się rozwiodła i wyjechała do Krakowa? Dlaczego nie utrzymuje żadnych kontaktów z rodzicami? Jaki sekret ukrywa?

Ta książka tak bardzo mnie wciągnęła, że praktycznie pochłonęłam ją za jednym przysiadem. Szkoda, że na drugą część trzeba trochę poczekać, mam jednak nadzieję, że niezbyt długo.
Nie lubię przemocy, zwłaszcza wobec słabszych, więc może dlatego ta historia tak mi zapadła mocno w serce. Sama nie doświadczyłam takich krzywd, lecz widziałam rodziny, w których działy się różne rzeczy. Kobiety nie skarżyły się swoich mężów, nawet gdy oni stosowali wobec nich przemoc...
Dodam jeszcze jeden cytat na koniec, który do tej pory w małych miejscowościach mogłaby powiedzieć niejedna kobieta.

"Powtarzał, że jestem głupia, brzydka, leniwa, bezużyteczna i tak w kółko. Że nie umiem nic robić, że rozpieszczam dzieci, bo biorę je na ręce i przytulam. Że mam jedynie trzy prawa: oddychać, spełniać każdą zachciankę męża i odzywać się wtedy, kiedy mnie o coś zapyta. Że moje miejsce jest na podłodze, a nie w łóżku, z wyjątkiem dni, kiedy należy go zadowolić. Oczywiście nigdy nie wolno mi było odmówić."
Polecam książkę z całego serca. Fabuła niezwykle wciągająca.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Bardzo dziękuję Wydawnictwu NOVAE RES za otrzymaną książkę

Co zrobisz gdy demony przeszłości zaczną deptać ci po piętach?

Maria ucieka z dala od domu i męża sadysty, wraz z dwójką synów bliźniaków zaczęła nowe życie, jako policjantka. Na nadzieję, że wreszcie jej życie się ułoży.

I wtedy na jej drodze pojawia się Krzysztof, czyli mężczyzna, który wiele lat temu bardzo ją zranił. To spotkanie budzi w kobiecie wspomnienia. Ożywia się także nienawiść, kiedy okazuje się że mężczyzna nie pamięta ani tego co się między nimi wydarzyło, ani samej Marty.

Kierowana emocjami planuje się zemścić i na ku temu okazję, bo oboje pracują w tej samej jednostce. Jednak czy uda się jej dokonać zemsty, czy w grę wejdą uczucia?

Mamy tu silną kobietę, które chce zadośćuczynienia za swoje krzywdy, których sporo doznała. Jednak czy zemsta jest dobrym rozwiązaniem? Marta sama się przekona, że może niekoniecznie. Życiowa, emocjonalna historia.

Co zrobisz gdy demony przeszłości zaczną deptać ci po piętach?

Ta książka z pewnością będzie jednym z moich literackich odkryć roku! Polecam czyta się 1 tchem... wciąga jak narkotyk.. z niecierpliwością czekam na 2 tom. Autorka pisze lekkim piórem, z pasją...

Bardzo dobrze napisana, interesujaca i wciagajaca fabula. Polecam!
Czekam z niecierpliwoscia na Tom 2.

Bardzo dobrze napisana, interesujaca i wciagajaca fabula. Polecam!
Czekam z niecierpliwoscia na Tom 2.

• 400-600
  • Wygrane w konkursie/recenzenckie