Mog i dziecko

2023-09-13
2005-02-07
40 min.
Zofia Raczek

Tę średnio rozgarniętą kotkę poznaliśmy jako bardzo zapominalską kotkę i teraz przyszedł czas, aby pokazać jej kolejne przygody.

Mog jest kotem, a jak na kota przystało chadza swoimi ścieżkami, lubi określone rytuały i ludzi. Płaczące i krzyczące dziecko do nich nie należy. Zirytowana kotka miała dosyć towarzystwa dziecka sąsiadów, które na jedno popołudnie trafiło do ich domu.

Kotka nie chciała się bawić z dzieckiem, które ją męczyło, przeszkadzało, podjadało jedzenie i nie pozwalało się wyspać. Zirytowana wyszła z domu, a dziecko podążyło za nią...a tam o wypadek nie trudno. Jeśli jednak znacie poprzednią książkę i przygodach Mog, to wiecie, że towarzyszy jej też przypadkowy i szczęśliwy zbieg okoliczności 😉

Nie jest to może książka, z której wyniesiecie wielkie mądrości, ale właśnie ta prostota i humor mają sens, dając czytelnikowi lekką i zabawną lekturę.

Historie o Mog to książki dla młodszych czytelników, obfitujące w emocje, które można wyczytać z ilustracji, a brytyjski klimat wyczuje każdy rodzic, który będzie czytał te książki.

Myślę, że miłośnicy kotów bardzo polubią się z Mogę 😉

Nie mogłam się doczekać kolejnego spotkania z kotką Mog.

Kotkę Mog i jej rodzinę odwiedza małe dziecko. Pani Thomas jest przekonana, że kotka lubi dzieci.

Jednak kotce nie za bardzo ten pomysł się podoba, ponieważ maluch ciągle za nią chodzi, ciągnie ją za ogon i ogólnie jej przeszkadza.

Dlatego Mog postanawia wyjść z domu, na co dziecko za nią. I tak kotka idzie przez ulicę, a dziecko podąża jej śladami. Nadjeżdża samochód, po drugiej stronie stoi groźny pies i tak Mog, popycha dziecko na chodnik.

Dzielna kotka Mog ratuje tym razem dziecko spod samochodu I zostaje bohaterką. W nagrodę dostaje wielką rybę.

Ilustracje są przepiękne, delikatna kreska i piękne kolory.

Rodzinna, sympatyczna i urocza historia o kotce Mog, która swoim niepowtarzalnym urokiem zachwyci każdego malucha.

Polecamy serdecznie.

Nie mogłam się doczekać kolejnego spotkania z kotką Mog.

Dla kocich fanów (i nie tylko!) mam dziś klasykę brytyjskiej literatury. To jedna z części serii o kotce Mog, która została po raz pierwszy opublikowana w 1980 roku. 10 lat wcześniej ukazał się tytuł “Mog. Zapominalska kotka”, o którym tu więcej napiszę.

Mog to urocza kotka, która ma kłopoty z pamięcią, a jej życie obfituje w nietuzinkowe zdarzenia.

Dzień w rodzinie Thomasów zaczyna się niepozornie, nie zapowiada się nic nadzwyczajnego. Debbie wybrała się do szkoły, a Nicky zostaje w domu. Z wizytą wpada Pani Clutterback z dzieckiem, które wymaga opieki w czasie, gdy ona będzie na zakupach. Pani Thomas jest zadowolona, chętnie pomoże z przekonaniem, że kotka lubi dzieci. Jednak bobas tylko płacze i wydaje odgłos “jiiii”, co wyprawadza Mog z równowagi. Targają nią negatywne emocje, jej rutyna zostaje zaburzona. W dodatku dziecko nie opuszcza jej na krok, podjada jej obiad, a hałas nie daje jej spać.

Akcja nabiera tempa i emocje kotki sięgają zenitu, więc postanawia uciec. Jak myślicie, co wówczas zrobi maluch? Co może się stać?
Podpowiadam, że będzie tu motyw kociej odwagi i pomocy innym, a Mog nieźle zaskoczy czytelników.

Tekst świetnie się czyta, łatwo wpada w ucho, a historia wywołuje mnóstwo śmiechu, ale i …odrobinkę adrenaliny. Ilustracje są fantastyczne, maluchy z nich odczytają, co się dzieje, bo idealnie oddają uczucia, zwłaszcza kotki Mog. Uwielbiam jej mimikę niezadowolenia.

Będziemy wypatrywać kolejnych tomów o Mog, liczymy na to, że pojawią się wkrótce.

Czy znacie Mog? Zaprosicie ją do siebie?

Oba tytuły zagościły na polskim rynku dzięki wydawnictwu Mamania i to jedyne publikacje w naszym ojczystym języku....

"Mog i dziecko" to drugi na polskim rynku wydawniczym tom z cyklu książek poświęconych tytułowej kotce Mog. Cała seria zaliczana jest do klasyki dziecięcej literatury brytyjskiej. Jej autorką jest Judith Kerr (1923-2019),niemiecko-brytyjska pisarka i ilustratorka książek dla dzieci szczególnie popularna w Wielkiej Brytanii. Pierwsze książki z serii trafiły w ręce czytelników już w latach 70-tych. W Polsce za sprawą wydawnictwa Mamania najmłodsi mieli okazję zapoznać się z perypetiami kotki Mog sięgając po lekturę "Zapominalska kotka Mog". Co skrywa najnowszy tom cyklu?

Główną bohaterką opowiastki "Mog i dziecko" jest kotka Mog. Mog lubi bawić się z małym Nickym. Pewnego dnia, kiedy chłopiec z powodu przeziębienia musi zostać w domu odwiedza ich pani Clutterbuck proszą panią Thomas o zaopiekowanie się jej dzieckiem. Maluch potwornie płacze. Uspokaja się dopiero gdy zauważa kotkę Mog i od tej chwili nie odstępuje jej na krok. Pani Thomas zapewnia mamę dziecka, że Mog uwielbia dzieci, ale kotce nie do końca podobają się pomysły malucha. W pewnej chwili Mog traci cierpliwość i postanawia się schować. Opuszcza dom, ale dziecko niezauważone przez nikogo wychodzi za nią. Jak zakończy się ta eskapada?

Mog to przesympatyczna kotka, a jej perypetie oddziałują na wyobraźnię i przyciągają do lektury nie tylko najmłodszych. Prosty tekst połączony z kolorowymi i niepowtarzalnymi retro ilustracjami Judith Kerr pomimo upływu lat nieustannie bawi i uczy kolejne pokolenia czytelników. Nic w tym dziwnego, gdyż lektura faktycznie jest wyjątkowo przyjemna w odbiorze i klimatyczna.

Tę pełną humoru, przewrotną obrazkową opowiastkę można spokojnie czytać bez znajomości wydanego wcześniej tomu. Jest cudowna, magiczna i przepiękna. Już nie mogę doczekać się kolejnych tytułów. Polecam! ;)

Książka przedstawia czytelnikom sytuację, gdy w domu, w którym mieszka kot, pojawia się dziecko. Prawdopodobnie z punktu widzenia zwierzaka nie jest to przyjemna sytuacja, która z czasem może jednak ulec zmianie. Książka zawiera kolorowe ilustracje, które skupiają uwagę dzieci. Prosty tekst zainteresuje nawet najmłodszych zachęcając do wysłuchania opowieści o kotce. To historia z prostym tekstem i subtelnymi ilustracjami, których nie można zapomnieć. Ilustracje są piękne i zachęcają do rozmów z dziećmi na temat poruszonych wątków. Jeśli nie znacie jeszcze tej bohaterki, może warto sięgnąć właśnie po tę część serii. To idealna książka dla małych miłośników kotów, która pomoże im lepiej zrozumieć te zwierzęta. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/09/mog-i-dziecko.html

• 2024 PO ANGIELSKU
  • ..CZYTANIE Z LIDUSZKĄ
  • Dziecko czyta 3-4
  • .2023

Dodaj cytat z książki Mog i dziecko